FIN102S Firemní finance A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
1/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Michaela Roubíčková, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Seznámení se základy finančního řízení firmy, teorií investování, metodami hodnocení investic, posuzováním rizika investic, financováním krátkodobých a dlouhodobých potřeb firmy, formami integrace firem.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Charakteristika firemních financí a jejich vývoj
    2. Zdroje financování firmy
    3. Časová hodnota peněz
    4. Metody hodnocení investic
    5. Riziko individuální investice a portfolia složeného ze dvou aktiv
    6. Kapitálová struktura
    7. Řízení aktiv
    8. Mikroekonomická integrace
    Obsah kurzu:
    1. Charakteristika firemních financí a jejich vývoj
    Cíl firmy a vznik alternativních teorií firmy. Manažerské a behavioristické teorie firmy. Firemní finance a finanční řízení. Pojetí firemních financí v tržní ekonomice.
    2. Zdroje financování firmy
    Zdroje vlastní a cizí, dlouhodobé a krátkodobé, jejich základní charakteristické rysy, výhody a nevýhody. Možnosti financování potřeb firem v praxi. Majetkové kontra dlužnické cenné papíry.
    3. Investice a časová hodnota peněz
    Definice investice. Pojem alternativní náklady. Práce s časovou hodnotou peněz. Jednoduchá současná a budoucí hodnota. Současná a budoucí hodnota proudu hotovostní toků. Speciální formy hotovostních toků: anuita a perpetuity.
    4. Metody hodnocení investic
    Hlediska hodnocení. Výnos, riziko, likvidita. Metoda čisté současné hodnoty. Metoda vnitřního výnosového procenta. Metoda indexu rentability. Metoda doby splatnosti. Metoda průměrné výnosnosti k účetní hodnotě. Výhody a nevýhody jednotlivých metod. Možnosti použití metod při hodnocení nezávislých a vzájemně se vylučujících projektů.
    5. Riziko individuální investice a portfolia složeného ze dvou aktiv
    Riziko jako nedílná součást reálné ekonomiky. Riziko kontra nejistota. Způsoby určení pravděpodobnosti. Riziko individuálního aktiva. Riziko portfolia složeného ze dvou aktiv. Význam variačního a korelačního koeficientu při hodnocení investic.
    6. Kapitálová struktura
    Význam snahy o nalezení optimální kapitálové struktury. Teoretická východiska. Náklady kapitálu. Náklady spojené s vlastním kapitálem a s cizími zdroji. Definice a podstata finanční páky. Vznik finančního rizika.
    7. Řízení aktiv
    Pojmy pracovní kapitál a čistý pracovní kapitál. Podstata krátkodobé finanční politiky. Pojistný princip a jeho modifikace. Řízení a náklady spojené s držbou hotovosti. Baumolův model, Miller-Orrův mode,. řízení pohledávek. Řízení a náklady spojené s držbou zásob. Pravděpodobnostní model a model Just-in-time.
    8. Mikroekonomická integrace
    Podstata mikroekonomické integrace. Nejdůležitější výhody a nevýhody. Synergický efekt. Podstata a typy převzetí. Nepřátelské převzetí a aktivní a pasivní obrana. Vznik a podstat holdingu. Joint venture a jeho výhody. Úprava jednotlivých mikrointegračních procesů v právním řádu České republiky.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
Podmínkou zkoušky je aktivní účast v diskusích nad články, které proběhnou v 5. a 9. týdnu výuky a 70 % úspěšnost v testu konaném v 10. týdnu. Zkouška má písemnou formu a součástí celkového hodnocení je bodové hodnocení aktivit v průběhu semestru.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
původní hodnocení: souborná zkouška.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, léto 2008, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011.