OPF:FIN103 Peněžní teorie a politika - Informace o předmětu
FIN103 Peněžní teorie a politika
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2006
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Bankovnictví (program OPF, M_HOSPOL)
- Bankovnictví (program OPF, N_HOSPOL)
- Finance (program OPF, M_HOSPOL) (2)
- Cíle předmětu
- Prohloubit a konkretizovat základní poznatky z oblasti peněžní teorie, získané v kursech mikroekonomie a makroekonomie, peníze, banky a finanční trhy. Podat ucelenou orientaci v problematice dynamicky se rozvíjející soudobé teorie peněz a monetární politiky. Vytvořit nezbytné základy k analýze vlivu monetárních procesů na hlavní makroekonomické veličiny, na chování, očekávání a rozhodování ekonomických subjektů a k aplikaci na podmínky v ČR i ve světě.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Peníze a úvěr v ekonomice. Analýza měnových agregátů
2. Teorie poptávky po penězích
3. Teorie nabídky peněz
4. Finanční trhy a utváření úrokových sazeb
5. Transmise monetárních impulsů
6. Monetární teorie a strategie monetární politiky
7. Měnová politika ČNB
8. Peníze a inflace
9. Peníze, agregátní nabídka a agregátní poptávka
10. Monetární politika a model IS-LM
11. Model IS-LM-BP a monetární politika
12. Finanční inovace a monetární politika
Obsah kurzu:
1. Peníze a úvěr v ekonomice. Analýza měnových agregátů
Podstata peněz. Vývoj peněžního oběhu. Peněžní a reálný sektor ekonomiky, vliv peněz na ekonomické aktivity. Neutralita peněz, superneutralita peněz a aktivní úloha peněz v soudobé ekonomice. Teoretická a empirická definice peněz. Množství peněz v oběhu, měnové agregáty a měnová báze. Měnový přehled. Emise peněz. Peníze a úvěr, úvěrové agregáty. Struktura aktiv, důchod a bohatství. Výnos, riziko a likvidita. Časová hodnota peněz.
2. Teorie poptávky po penězích
Poptávka po penězích, skutečná a požadovaná peněžní zásoba. Hlavní teoretické přístupy k poptávce po penězích, mikroekonomické základy poptávky po penězích a makroekonomická analýza Rovnice směny, kvantitativní teorie peněz a její vývoj. Fisherova a cambridgeská teorie poptávky po penězích. Preference likvidity a keynesiánská teorie poptávky po penězích. Monetarismus a Friedmanova teorie poptávky po penězích. Teorie portfolia a modely poptávky po penězích. Elasticita poptávky po penězích. Empirické výzkumy poptávky po penězích.
3. Teorie nabídky peněz
Struktura bankovních soustav v soudobých tržních ekonomikách. Subjekty nabídky peněz. Modely nabídky peněz, mikroekonomická a makroekonomická analýza nabídky peněz. Bilance bankovních a nebankovních subjektů. Centrální banka a emise peněz, regulace monetárních veličin. Chování bankovních podniků a nabídka peněz. Bankovní systém a multiplikace depozit. Peněžní multiplikátory, ovlivňování měnové báze a determinanty růstu peněžní nabídky.
4. Finanční trhy a utváření úrokových sazeb
Finanční trhy a alokace finančních prostředků. Struktura a fungování finančních trhů. Měření výnosů a úrokových sazeb. Historický a očekávaný výnos, nominální a reálná úroková sazba na finančních trzích v ČR a ve světě. Segmentace mezinárodních finančních trhů, kursový a úrokový vývoj na eurotrzích a zahraničních finančních trzích. Klasické a neoklasické teorie úrokové sazby. Teorie zápůjčních fondů. Keynesiánské a postkeynesiánské teorie úroku. Teorie časové struktury úrokových sazeb.
5. Transmise monetárních impulsů
Monetární impulsy. Reálný sektor a proces transmise monetárních impulsů. Keynesiánský a monetaristický přístup k procesu transmise. Monetární impulsy a očekávání ekonomických subjektů. Úloha informací v procesu transmise monetárních impulsů. Krátkodobé a dlouhodobé aspekty dopadů monetárních impulsů. Transmise monetárních impulsů a transmisní mechanismy měnové politiky.
6. Monetární teorie a strategie monetární politiky
Měnová rovnováha a vývoj měnové politiky. Základní transmisní mechanismy měnové politiky a jejich modifikace. Peněžně politické strategie centrálních bank a jejich změny. Teoretické základy a praktické uplatňování měnové politiky. Konečné cíle měnové politiky v keynesiánské a monetaristické teorii. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky centrální banky. Regulace peněžního trhu a selektivní úvěrová politika.
7. Měnová politika ČNB
Vymezení cílů a nástrojů měnové politiky ČNB. Vnitřní a v
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Klasifikace kurzu vychází z úspěšného zvládnutí seminárních úloh, kontrolního testu v průběhu výuky a vykonání zkoušky, která má písemnou a ústní část.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2006, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2006/FIN103