PRA025S Základy správního práva a veřejné správy

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. (přednášející)
Garance
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět Základy správního práva a veřejné správy modulu Veřejné právo je prvním, který uvozuje tuto oblast právních disciplín. Samotný předmět Základy správního práva a veřejné správy navazuje na již získané vědomosti studentů, které získali například v předmětu Právo. Z hlediska obsahové stránky je předmět koncipován do oblasti teorie a aplikace do praxe. Pozornost je věnována odpovědnosti subjektů za učiněné právní úkony i důsledky z nich vyplývající při nesplnění uložených povinností. Absolutoriem předmětu získá student další potřebné znalosti a dovednosti o fungování veřejné správy a úkolech, které z této činnosti vyplývají jak správnímu orgánu, tak i účastníkům správního řízení.
Osnova
  • 1. Charakteristika správního práva
    2. Znaky veřejné správy
    3. Prameny správního práva
    4. Subjekty právního vztahu
    5. Organizace veřejné správy
    6. Charakteristika činnosti veřejné správy
    7. Kontrola a dozor ve veřejné správě
    8. Úloha soudce ve veřejné správě
    9. Odpovědnost ve veřejné správě
    Obsah předmětu:
    1. Charakteristika správního práva
    Obecně o správním právu. Správní právo jako odvětví práva. Pojetí správního práva v právním řádu České republiky. Předmět a systém správního práva.
    2. Znaky veřejné správy
    Obecně o veřejné správě. Státní správa, její postavení ve veřejné správě. Samospráva, její postavení ve veřejné správě.
    3. Prameny správního práva
    Systém pramenů správního práva a jejich publikace. Primární a sekundární prameny správního práva. Členění pramenů správního práva.
    4. Subjekty právního vztahu
    Obecně o subjektech právního práva a veřejné správy. Postavení fyzických osob jako subjektů správního práva. Postavení právnických osob jako subjektů správního práva. Postavení cizinců jako subjektů správního práva. Správně právní vztahy jejich vznik, změna a zánik.
    5. Organizace veřejné správy
    Obecně o uspořádání veřejné správy v systému práva. Ústřední správní úřady, jejich postavení, pravomoci, příslušnost vystupovat v právních vztazích. Další vybrané instituce veřejné správy, jejich postavení, pravomoci, příslušnost a působnost (specializované orgány státní správy).
    6. Organizace územní samosprávy
    Obecně o uspořádání samosprávy v systému práva. Obce jako základní územní samosprávný celek Kraj jako vyšší územní samosprávný celek. Postavení občana v rámci organizace územní samosprávy.
    7. Charakteristika činnosti veřejné správy
    Obecně o rozsahu činnosti veřejné správy. Funkce veřejné správy. Druhy činnosti na úseku veřejné správy. Akty veřejné správy a jejich proces schvalování a vydávání.
    8. Kontrola a dozor ve veřejné správě
    Obecně o úloze kontroly ve veřejné správě. Instituty ochrany zákonnosti a principů demokratického výkonu veřejné správy. Veřejný ochránce práv. Sankce za porušení uložených povinností správním orgánem. Právní vymezení správní odpovědnosti.
    9. Úloha soudce ve veřejné správě
    Systém ochrany veřejné zájmu prostřednictvím soudů České republiky. Ústavní soud a jeho úloha při dozoru nad výkonem veřejné správy v České republice.
    10. Odpovědnost ve veřejné správě
    Evropské právní základy správního práva a veřejné správy
    Odpovědnost za přestupky. Obecně o správně právní odpovědnosti. Definice přestupku, přestupky na vybraných úsecích veřejné správy. Uložení sankce za přestupek. Přestupkové řízení.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána elektronická média.
Informace učitele
Zpracování a obhájení seminární práce na zadané téma a úspěšné vykonání písemného testu v průběhu semestru k dosud probrané látce je předpokladem k získání zápočtu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008, zima 2009.