SV612S Filozofie a politologie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Bohumil Fiala, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Bohumil Fiala, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Bohumil Fiala, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je, aby studenti získali základní vědomosti z oblasti filozofie a politologie, přehled v politické oblasti osvojili kladení filozofických otázek, pokoušeli se na ně odpovědět, získali vlastní životní orientaci, začali si klást otázky vzhledem k ujasnění smyslu života.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Metodická a motivační uvedení do předmětu
    2. Filozofie, bytí
    3. Zákon, člověk
    4. Společnost, myšlení
    5. Poznání, pravda
    6. Hodnota, absolutno
    7. Politologie, politika
    8. Stát, demokracie
    9. Ústava, svoboda, lidská práva
    10. Spravedlnost, rovnost
    11. Politické doktríny a ideologie, politické strany, politický pluralismus
    12. Volby a volební systémy, mezinárodní vztahy

    Obsah předmětu:
    1. Metodická a motivační uvedení do předmětu
    Uvedení do filozofie, uvedení do politologie.
    2. Filozofie, bytí
    Odlišení filozofie od ostatních věd. Oblasti, ve kterých je jasná hranice mezi speciální vědou a filozofií. Pohled na filozofii očima významných filozofů. Názory jednotlivých filozofů na to, čím se má filozofie zabývat. Ontologie, jsoucno a bytí. Názor noetického idealismu na nauku o jsoucnu. Názor pozitivistů na nauku o jsoucnu.

    3. Zákon, člověk
    Společné vlastnosti jsoucen. Vlastnosti zákona.Filozofické zkoumání člověka. Vztah filozofie a ostatních věd v oblasti výzkumů člověka. Názory významných filozofů na otázku člověka. Ústřední otázka filozofické vědy o člověku a jak filozofové na tuto otázku odpovídají..
    4. Společnost, myšlení
    Filozofie a ostatní vědy ve vztahu k řešení problematiky společnosti.Charakteristika zásadního dialogu o postavení člověka ve společnosti mezi naukou Aristotela a Hegela. Myšlení. Vědecké myšlení. Usuzování. Druhy pravidel, podle kterých usuzování postupuje. Pravděpodobnost z pohledu filozofie. Zásady postoje k vědě.
    5. Poznání, pravda
    Gorgias z Leontin a dopad jeho názorů na oblast lidského poznání. Důvody pochybování Reného Descarta. Skepticismus a možný postoj k němu. Ontologická pravda. Logická pravda. Vážné námitky proti nepodmíněnosti pravdy. Pragmatický pojem pravdy. Filozofická nauka tzv. "noetického idealismu". Realistický výklad pravdy.
    6. Hodnota, absolutno
    Tři velké skupiny hodnot, které existují v duchovní oblasti. Pozitivistická teorie týkající se hodnocení. Idealistická teorie v nejširším slova smyslu týkající se změny v hodnocení. Pohled filozofie na problém absolutna. Názory "intuicionistů" na problém absolutna. Názory "illacionistů" na problém absolutna.
    7. Politologie, politika
    Politologie a její předmět, disciplíny a metody politologie.Nejvýznamnější představitelé politologie. Politický program a politický konflikt. Politický systém, moc a autorita. Politická socializace. Politická participace. Veřejné mínění. Masová média.
    8. Stát, demokracie
    Vznik státu, podstata státu, funkce státu. Právní stát. Stát jako subjekt mezinárodního práva. Státní suverenita. Formy státu. Zásadní principy na kterých je demokracie založena. Způsoby demokratické kontroly. Vztah občana a státu. Právo na soudní ochranu. Demokratický ekonomický systém. Kritiky demokracie.
    9. Ústava, svoboda, lidská práva
    Ústava. Princip oddělení mocí. Princip brzd a rovnováh. Legislativa, exekutiva, jurisdikce. Svoboda. Svoboda absolutní, svoboda pozitivní a negativní, svoboda formální a reálná. Charakteristika lidských práv. Historie lidských práv.
    10. Spravedlnost, rovnost
    Spravedlnosti. Vyrovnávací spravedlnost, spravedlnost rozdělovací. Rozdíl mezi spravedlností a sociální spravedlností. Charakteristika rovnosti. Požadavek rovnosti výsledků, rovnost před zákonem, politická rovnost, rovnost příležitostí. Sociální stratifikace.
    11. Politické doktríny a ideologie, politické strany, politický pluralismus
    Ideologie a doktríny. Liberalismus, konzervatismus, křesťanská sociální nauka, socialismus a komunismus, fašismus, nacionalismus, anarchismus, feminismus, environmentali
Informace učitele
Předmět je ukončen písemnou zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009.