SV675S Ekonomika odvětví veřejného sektoru

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Petra Lebiedziková (přednášející)
Ing. Petra Lebiedziková (cvičící)
Garance
Ing. Petra Lebiedziková
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Poskytnout základní informace o teorii veřejného sektoru, charakterizovat nejdůležitější nástroje ekonomiky veřejného sektoru a na základě tohoto přiblížit problematiku ekonomiky jednotlivých odvětví veřejného sektoru.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Teorie veřejného sektoru
    2. Nástroje ekonomiky veřejného sektoru
    3. Odvětví společenských potřeb
    4. Odvětví rozvoje člověka
    5. Odvětví poznání a informací
    6. Odvětví technické infrastruktury
    7. Odvětví privátních statků podporovaných z veřejných rozpočtů
    8. Existenční jistoty
    Obsah předmětu:
    1. Ekonomie a ekonomika veřejného sektoru. Teorie statků, tržní selhání, členění a charakteristika statků. Členění národního hospodářství a členění veřejného sektoru. Faktory efektivnosti veřejného sektoru.
    2. Veřejná volba a veřejná kontrola. Veřejné zakázky a veřejné projekty. Investice ve veřejném sektoru. Krizové řízení.
    3. Veřejná správa, její systém a struktura v ČR, reforma veřejné správy. Justice (spravedlnost), všeobecné soudnictví, advokacie, notářství, vězeňská služba, veřejný ochrance práv. Policie (bezpečnost občanů a státu), její úlohy a povinnosti. Armáda (obrana), její institucionální zabezpečení a členění.

    4. Školství (vzdělávaní), školský systém ČR, druhy a typy škol, řízení a financování školství. Zdravotnictví, základní pojmy, produkční funkce zdraví, financování, zdravotní péče v ČR. Sociální služby, jejich subjekty a objekty, typologie a zdroje financování. Kultura, její základní ekonomické prvky, struktura kulturních činností, financování kultury. Tělesná kultura, základní pojmy, financování sportu v ČR. Církve a náboženské společnosti, jejich členění, financování, vztah mezi státem a církvemi.
    5. Věda a výzkum, základní pojmy, instituce vědy a výzkumu v ČR, financování. Informační systémy ve veřejném sektoru, základní pojmy, jejich standardy, resortní informační systémy. Masmédia na komerční a nekomerční bázi - veřejnoprávní masmédia.
    6. Základní pojmy a definice, členění. Zásady ekonomiky a řízení technické infrastruktury. Odvětví dopravy.
    7. Bydlení, funkce, typy a formy, financování bydlení v ČR. Zemědělství, lesnictví a rybářství.
    8. Sociální zabezpečení, základní pojmy, organizace, řízení a financování sociálního zabezpečení v ČR, sociální pojištění, státní sociální podpora a sociální pomoc. Zaměstnanost, politika zaměstnanosti a trhu práce. Životní prostředí, základní pojmy, ekonomie a ekologie.

    V rámci výuky předmětu jsou využita elektronická média zejména v laboratoři VES (dataprojektor, TV, video, PC).
Informace učitele
Úspěšné složení písemného testu v průběhu semestru z doposud probrané látky s minimálně 60 % úspěšností, je předpokladem přijetí ke zkoušce. Absolvování předmět7 je uzavřeno ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009, zima 2009, zima 2010, zima 2011.