OPF:FIN201 Měnová politika - Informace o předmětu
FIN201 Měnová politika
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2007
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Bankovnictví (program OPF, M_HOSPOL)
- Finance (program OPF, M_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Objasnit pojetí strategií měnové politiky centrálních bank a jejich cíle, analyzovat způsob působení a účinnost využití jednotlivých nástrojů měnové politiky centrální banky obecně a ve vazbě na konkrétní fakta, možnosti a institucionální podmínky realizace měnové politiky v ČR.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Centrální banka a bankovní systém
2. Pojetí měnové politiky
3. Transmisní mechanismus a strategie měnové politiky
4. ČNB jako nositel měnové politiky ČR
5. Bankovní regulace a dohled
6. Centrální banka a peněžní trh
7. Utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Diskontní a lombardní politika
8. Operace na volném trhu
9. Politika minimálních povinných rezerv
10. Devizová politika a pravidla mezinárodního pohybu kapitálu
11. Měnová politika v různých systémech devizových kurzů
Obsah kurzu:
1. Centrální banka a bankovní systém
Institucionální a funkční složka bankovního systému. Vznik a historický vývoj centrálních bank. Centrální banky a bankovní systémy v současnosti. Funkce centrální banky. Bilance centrální banky. Měnový přehled, měnová báze, měnové agregáty.
2. Pojetí měnové politiky
Podstata a vývoj měnové politiky. Cíle a místo měnové politiky v systému regulace tržní ekonomiky. Klasifikace nástrojů centrální banky. Faktor času a měnová politika. Dlouhodobý aspekt a krátkodobý aspekt v realizaci měnové politiky. Časová zpoždění a účinnost měnové politiky.
3. Transmisní mechanismus a strategie měnové politiky
Strategie měnové politiky. Měnový, úvěrový a kursový transmisní mechanismus měnové politiky. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky. Modifikace transmisních mechanismů měnové politiky. Uplatnění měnového transmisního mechanismu v ČR a ve světě. Cílování inflace a měnová politika ve světě a v ČR.
4. ČNB jako nositel měnové politiky ČR
Vznik dvoustupňové bankovní soustavy v české ekonomice. Měnová politika Státní banky československé. Zákon o České národní bance. Měnová odluka. Cíle a úkoly ČNB. Organizační struktura ČNB. Samostatnost ČNB. Oprávnění a obchody ČNB. Bilance a hospodaření ČNB. Měnový přehled České republiky.
5. Bankovní regulace a dohled
Důvody existence bankovní regulace a dohledu. Cíle a formy regulace a dohledu bankovního systému. Institucionální uspořádání bankovní regulace a dohledu v ČR a ve vybraných zemích. Povinné pojištění vkladů, věřitel poslední instance.
6. Centrální banka a peněžní trh
Předpoklady vzniku a fungování peněžního trhu. Struktura peněžního trhu. Likvidita obchodních bank a peněžní trh. Formy obchodů na peněžním trhu a peněžní zásoba. Úvěry na mezibankovním trhu, trh over-night a termínový. Obchody s cennými papíry peněžního trhu. Speciální obchody (transakce) centrální banky na peněžním trhu (repo, devizové swapy).
7. Utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Diskontní a lombardní politika
Disponibilní rezervy bankovního sektoru a jejich význam. Exogenní a endogenní změny rezerv. Změny situace na peněžním trhu. Faktory utváření úrokových sazeb na peněžním trhu. Vliv diskontní a lombardní sazby. Úvěry centrální banky, kvalitativní požadavky pro reeskont a lombard cenných papírů. Reeskontní rámce. Diskontní sazba a lombardní sazba v ČR a ve světě. Právní a institucionální podmínky realizace.
8. Operace na volném trhu
Operace na volném trhu a měnová báze, úrokové sazby a devizový kurs. Operace na kapitálovém trhu a operace na peněžním trhu. Přímé operace, repo operace, switch operace. Institucionální podmínky realizace. Průběh operací na volném trhu.
9. Politika minimálních povinných rezerv
Minimální povinné rezervy a likvidita bank. Sazby minimálních povinných rezerv a základna výpočtu rezerv. Přímé a nepřímé důsledky změn sazeb rezerv. Institucionální podmínky realizace. Další existence minimálních povinných rezerv.
10. Devizová politika a pravidla mezinárod
- Struktura výkladu:
- Literatura
- povinná literatura
- REVENDA, Z. Centrální bankovnictví(2. vyd). Praha: Management Press, 2001. ISBN 7261-051-1. info
- KULHÁNEK, L. Cílování inflace. In KOTLÁN, V. a kol. Monetární politika. 1. vyd. Ostrava: EkF VŠB-TUO,, 1999. ISBN 80-7078-675-2. info
- DUDEK, J. Měnová politika. 1. vyd. Karviná: SU OPF,, 1996. ISBN 80-85879-45-X. info
- doporučená literatura
- REVENDA, Z., MANDEL, M., KODERA, J., DVOŘÁK, P., BRADA, J. Peněžní ekonomie a bankovnictví. 2. vyd. Praha: Management Press, 1997. ISBN 80-85943-49-2. info
- ISSING, O. Einführung in die Geldtheorie. 13. vyd. München: Vahlen, 1996. ISBN 3-8006-2098-7. info
- KOHN, M. Money, Banking and Financial Markets. 2. vyd. Chicago etc.: The Dryden Press, 1991. ISBN 0-03-033334-2. info
- Informace učitele
- Klasifikace kurzu vychází z úspěšného zvládnutí seminárních úloh, kontrolního testu v průběhu výuky a vykonání zkoušky, která má písemnou a ústní část.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2007/FIN201