FIN408M Bankovnictví B

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2007
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
prof. RNDr. Stanislav Polouček, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Bankovnictví B seznamuje posluchače společně s ostatními předměty finančního zaměření s místem a úlohou bank a bankovního sektoru v tržní ekonomice. Navazuje na kurz Bankovnictví A a prohlubuje znalosti posluchačů především v teorii banky jako podnikatelského subjektu, v oblasti produktů, poskytovaných bankami a dalšími finančními institucemi, legislativě a mezinárodním bankovnictví. Důraz je kladen zejména na vnější faktory ovlivňující bankovní sektor a bankovní podnikání, především na důsledky přičleňování České republiky k EU. Analýza vývoje sektoru bankovnictví, produktů bank i řízení bankovních rizik je založena na komparaci s teorií i praxí ekonomicky vyspělých zemí.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Vývojové trendy bankovnictví ve světě a v České republice
    2. Banka jako podnikatelský subjekt
    3. Regulace bankovního sektoru. Bankovní krize.
    4. Privatizace v bankovnictví.
    5. Fúze a akvizice v bankovním sektoru.
    6. Mezinárodní bankovnictví.
    7. Bankovní sektor a EU.
    Obsah kurzu:
    1. Vývojové trendy v bankovnictví. Bankovnictví ve světě a v České republice. Globalizace bankovního sektoru, deregulace, dezintermediace finančních služeb.
    2. Teorie banky jako podnikatelského subjektu. Transakční náklady a finanční zprostředkovatelé. Bankovní zdroje na efektivním trhu. Informace, tržní signály. Modely bankovních firem. Specifika bank jako podnikatelských subjektů. Konkurence v bankovním sektoru. Efektivnost bankovnictví.
    3. Ekonomická teorie a regulace bankovního sektoru. Kredibilita, transparentnost, flexibilita a nezávislost regulace. Regulace a bankovní krize. Příčiny a důsledky bankovních krizí.
    4. Proces privatizace v bankovním sektoru. Příčiny, průběh a důsledky privatizace. Pozitiva a negativa privatizace. Privatizace v bankovním sektoru tranzitivních ekonomik.
    5. Fúze a akvizice v bankovním sektoru. Pozitiva a negativa bankovních fúzí, důsledky bankovních fúzí. Fúze bankovních a pojišťovacích společností. Komerční a investiční bankovnictví.
    6. Mezinárodní bankovnictví
    Regulativní opatření a mezinárodní bankovnictví. Formy doručení služeb v mezinárodním bankovnictví. Mezinárodní bankovní služby a mezinárodní bankovní instituce. Eurodolarová depozita. Mezinárodní úvěry. Mezinárodní platební styk.
    7. Bankovní sektor a EU
    Vývoj spolupráce členských států EU v měnové oblasti. Direktivy EU v rámci bankovnictví. Přidružené země a bankovní legislativa EU. Regulace bank v EU.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
Na semináři si posluchači vyberou téma seminární práce v rozsahu max. 10 stran (+ tabulky a přílohy).
Ke zkoušce je třeba získat alespoň bod za seminární práci. Podmínkou přihlášení ke zkoušce je dále aktivní účast v diskusi na seminářích. Zkouška probíhá písemnou formou s ústními doplňujícími otázkami.
Hodnocení: max. 100 bodů, z toho max. 20 bodů za seminární práci.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011.