OPF:SV603S History of European Economics - Course Information
SV603S History of European Economics in 20 th Century
School of Business Administration in KarvinaWinter 2007
- Extent and Intensity
- 2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- Mgr. Lubomír Nenička, Ph.D. (lecturer)
- Guaranteed by
- Mgr. Lubomír Nenička, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- there are 12 fields of study the course is directly associated with, display
- Course objectives (in Czech)
- Seznámit studenty komparativní metodou s hospodářským a do jisté míry i sociálním vývojem ve vybraných evropských zemích, ve státech s tržní ekonomikou a ve státech bývalého socialistického bloku. Analyzovat integrační tendence, jejich sílící projevy i problémy, klasifikovat společné rysy ekonomického vývoje i jeho územní specifika. Poskytnout studentům širší rámec informací k zařazení ekonomiky našich zemí a podnikání v nich do vazeb na mezinárodní ekonomickou spolupráci a hospodářskou soutěž, k hlubšímu pochopení možností a limitů těchto vazeb. V zájmu širší objektivizace je evropská ekonomika konfrontována též s vývojem v jiných částech světa, zejména v USA a Japonsku.
- Syllabus (in Czech)
- Struktura výkladu:
1. První průmyslová revoluce v Evropě
2. Formování mezinárodních ekonomických vazeb před 1. světovou válkou
3. Vývoj vyspělých západoevropských ekonomik v meziválečném období
4. Nástupnické státy 1918-1939
5. Hospodářský vývoj Sovětského svazu 1917-1941
6. Druhá světová válka a poválečné přesuny v ekonomice
7. Vývoj hospodářství v zemích s tržní ekonomikou po r. 1950
8. Evropské centrálně plánované ekonomiky po r. 1949
9. Evropská integrace a hospodářský vývoj v 90. letech
Obsah předmětu:
1. První průmyslová revoluce v Evropě
Podstata a průběh první průmyslové revoluce v evropské dimenzi, její ekonomické a sociální důsledky. Základní rysy hospodářství Velké Británie, Francie, Německa a Rakousko-Uherska. Postavení ekonomiky českých zemí a Slovenska v rámci rakousko-uherského soustátí. Pojetí a projevy liberalismu v podnikání.
2. Formování mezinárodních ekonomických vazeb před 1. světovou válkou
Nástup k druhé průmyslové revoluci. Formování vztahů a dohod mezi podnikateli. Utváření evropské a světové hospodářské soustavy, vývojové rysy. Ekonomika nejvyspělejších evropských zemí. Souvislosti vývoje v Evropě s hospodářským rozmachem USA. Hospodářství Ruska. Ekonomické příčiny a okolnosti l. světové války.
3. Vývoj vyspělých západoevropských ekonomik v meziválečném období
Důsledky l. světové války. Základní rysy meziválečného hospodářského vývoje, průběh hospodářských cyklů. Integrační a dezintegrační procesy v ekonomice. Problematika státních regulací hospodářského a sociálního vývoje (John Keynes, New Deal). Hospodářský vývoj Velké Británie, Francie, Německa, konfrontace s výsledky rozvoje ekonomiky USA. Narůstání ekonomické síly Japonska.
4. Nástupnické státy 1918-1939
Hospodářské dědictví po habsburské monarchii. Základní rysy a etapy meziválečného ekonomického vývoje nástupnických států s přednostním zaměřením na Rakousko, Československo, Polsko a Maďarsko. Hledání vlastních vstupů do evropských integračních procesů.
5. Hospodářský vývoj Sovětského svazu 1917-1941
První revoluční kroky v ekonomice, hospodářská politika tzv. válečného komunismu. Nová ekonomická politika 1921 - 1925. Období pětiletek. Nástup k likvidaci tržní ekonomiky a soukromého podnikání, budování socialistického modelu průmyslu a zemědělství. Centralizované direktivní řízení sovětského hospodářství.
6. Druhá světová válka a poválečné přesuny v ekonomice
Válečná ekonomika Německa, jeho satelitů a porobených zemí včetně Československa. Hospodářství Velké Británie, "evropské aspekty" hospodářského vývoje USA. Válečná ekonomika Sovětského svazu. Hospodářská a vojenská agresivita Japonska. Ekonomické důsledky války, poválečná obnova Evropy a počátky odlišné cesty ekonomik zemí západní a východní Evropy. První poválečné organizace mezinárodní hospodářské spolupráce zemí s tržní ekonomikou a zemí tvořícího se východního bloku v druhé polovině 40. let.
7. Vývoj hospodářství v zemích s tržní ekonomikou po r. 1950
Celková charakteristika politického a hospodářského vývoje v 50. - 80. letech, vnitřní periodizace. Vědeckotechnický pokrok. Racionalizace řízení. Managerská revoluce. Integrační tendence v hospodářských vztazích mezi státy. Cesty k nadnárodním orgánům a organizacím. Hospodářský vývoj ve Velké Británii, Francii, Německé spolkové republice, s přihlédnutím k hlavním charakteristickým rysům vývoje v USA a Japonsku. Formy a projevy střetávání koncepcí liberalismu a státního intervencionismu.
8. Evropské centrálně plánované ekonomik
- Struktura výkladu:
- Literature
- required literature
- FALTUS, J., PRŮCHA, V. Všeobecné hospodářské dějiny 19. a 20. století. Praha, VŠE, 1996. ISBN 807079-931-5. info
- recommended literature
- ŽÍDEK, L. Historie světového hospodářství. Brno: MU, 1998. ISBN 80-210-1926-3. info
- CIHELKOVÁ, E. A KOL. Světová ekonomika - základní nárys a nový vývoj. Praha: ETC Publishing, 1997. ISBN 80-7079-966-8. info
- CAMERON, R. Stručné ekonomické dějiny světa. Praha, 1996. ISBN 80-85865-21-1. info
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Winter 2007, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2007/SV603S