EK015S Space Economics

School of Business Administration in Karvina
Winter 2008
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
Mgr. Stanislav Martinát, PhD. (lecturer)
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je seznámení studentů se základními pojmy prostorové ekonomie a urbanistické ekonomie. Pozornost je zaměřena na objasnění jednotlivých teorií zabývajících se problematikou lokalizace, regionálního růstu a rozvoje. Předmět vymezuje základní pojmy, prostor, sídla, sídelní struktura, municipality. Součástí předmětu je prostorová ekonomická analýza jako významná stránka územního plánování.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Základní pojmy prostorové ekonomie
    2. Prostorová analýza, nabídka a poptávka
    3. Lokalizační analýza a teoretická východiska
    4. Prostorové plánování
    5. Urbanizace, sídelní struktura a městské systémy
    6. Veřejná správa
    7. Hospodaření a efektivnost fungování měst a obcí
    8. Teoretické směry v regionální ekonomii

    Obsah předmětu:
    1. Základní pojmy prostorové ekonomie
    Vymezení pojmů region, regionalizace, rozvoj, růst, determinanty rozvoje, typy regionů. Prostorová struktura jako výsledek rozhodování aktérů, tři nejdůležitější aktéři: firmy, domácnosti, stát, jejich funkce a vztahy.
    2. Prostorová analýza, nabídka a poptávka
    Základní kategorie regionální poptávky - vnitřní, neohraničená, soustředná, produkční a souhrnná regionální poptávka, regionální poptávkové funkce, základní kategorie regionální nabídky - vnitřní, soustředná, produkční, souhrnná, Faktory působící na regionální poptávku a nabídku. Tržní rovnováha v prostorovém vyjádření.
    3. Lokalizační analýza a teoretická východiska
    Pojem lokalizace, faktory lokalizace a umístění, lokalizační analýza, koncepce lokalizační analýzy: neoklasická koncepce a behavioristická koncepce.
    4. Prostorové plánování
    Úkoly, cíle a faktory prostorového plánování. Faktory ovlivňující uspořádání prostoru. Územní plánování v ČR v minulosti, jeho současné funkce a priority. Hlavní rysy současného přístupu k územním plánům, metody a zásady tvorby územních plánů. Úloha veřejné správy ve sféře územního plánování.
    5. Urbanizace, sídelní struktura a městské systémy
    Urbanizace, suburbanizace, nepřímá urbanizace. Teorie centrálních míst, město jako urbanistický a ekonomický systém, městské systémy a jejich vývoj. Teorie centrálních míst. Teorie městských systémů. Hospodaření a efektivnost obcí. Aglomerace. Ekonomické vztahy a vazby v prostorové struktuře hospodářství.
    6. Veřejná správa
    Vymezení veřejné správy, její součásti - územní samosprávy a státní správa. Regionální a obecní samospráva. Funkce a orgány územní samosprávy. územní a věcná působnost státní správy, výkon státní správy (delegace, dekoncentrace, decentralizace). Evropská charta místní samosprávy. Územní členění ČR

    7. Hospodaření a efektivnost fungování měst a obcí
    Vymezení města, obce, znaky a hlavní funkce měst (městotvorná a městobslužná). Urbanizační procesy, význam dělby práce a průmyslové revoluce na vývoj měst. Aglomerační úspory a aglomerační ztráty. Optimální velikost a efektivnost měst, bod zvratu. Analýza vývoje nákladů. Efekty průmyslu a občanské a technické vybavenosti.
    Problematika hodnocení celkových nákladů i výnosů, volba vhodných ukazatelů.
    Rozpočtová soustava ČR, rozpočtová pravidla státu a územních celků, příjmy a výdaje státu, krajů, obcí a měst. Majetek města, podmínka územní samosprávy. Poskytování statků veřejného sektoru, veřejné statky, externality.
    8. Teoretické směry v regionální ekonomii
    Prostorová hlediska v ekonomickém myšlení v historických obdobích, dílčí teorie, noeklasický a keynesiánský přístup, přínos jednotlivých teorií a vliv prací jednotlivých autorů na vývoj regionálně ekonomického myšlení (např. W. Christallera, W. Isarda).

Literature
    required literature
  • MATOUŠOVÁ, Z., MACHÁČEK, J., POSTRÁNECKÝ, J., TOTH, P. Regionální a municipální ekonomika. Praha, 2000. ISBN 80-245-0052-3. info
  • MAIER, G., TÖDTLINGER, F. Regionálna a urbanistická ekonomika. Teória lokalizácie a priestorová štruktúra. Bratislava, 1997. ISBN 80-8044-044-1. info
  • MAIER, G., TÖDTLINGER, F. Regionálna a urbanistická ekonomika 2. Regionálny rozvoj a regionálna politika. Bratislava, 1997. ISBN 80-8044-049-2. info
  • MATOUŠOVÁ, Z., HALOUZKA, P., BRANDORVÁ, H., ČERNOCH, P. Úvod do prostorové ekonomiky. Praha, 1992. ISBN 80-7079-506-9. info
  • TVRDOŇ, J. A KOL. Lexikon společenského styku. Bratislava, 1977. info
    recommended literature
  • KOL. do regionálních věd a veřejné správy. Praha, 2001. ISBN 80-86412-08-3. info
  • LACKO, R. Náčrt vývinu priestorvej ekonomiky. Bratislava, 1996. info
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Winter 1991, Winter 1992, Winter 1993, Winter 1994, Winter 1995, Winter 1996, Winter 1997, Winter 1998, Winter 1999, Winter 2000, Winter 2001, Winter 2002, Winter 2003, Winter 2004, Winter 2005, Winter 2006, Winter 2007.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2008/EK015S