OPF:EKK208 Mezinárodní ekonomická integra - Informace o předmětu
EKK208 Mezinárodní ekonomická integrace
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2008
- Rozsah
- Přednáška 8 HOD/SEM. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Pavel Nezval, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. Ing. Pavel Nezval, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Evropská unie (program OPF, M_HOSPOL)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je vysvětlit teoretická východiska integračních procesů, objektivní a subjektivní předpoklady jejich rozvíjení a prohlubování a vyvolané důsledky. Výklad bere v úvahu různé koncepce teoretiků integrace. Důraz je kladen na postižení specifik integrace ekonomik vyspělých a rozvojových zemí a s přihlédnutím k postavení a možnostem malých ekonomik. Předmět vytváří obecně teoretické předpoklady pro pochopení integračních procesů ve světové ekonomice všeobecně a v evropském prostoru zvláště.
- Osnova
- 1. Povaha integračních procesů v soudobé světové ekonomice. Regionální a globální integrace, jejich hybné síly.
2. Hlavní názorové proudy v integrační teorii, rozdíly v pojetí a hodnocení integrace. Funkcionalismus a institucionalismus a jiné integrační koncepce.
3. Realizační formy a stupně ekonomické integrace. Aplikace teoretických poznatků na reálné integrace ve světové ekonomice.
4. Překážky integračního procesu. Protiintegrační síly ekonomického a neekonomického charakteru ve světové ekonomice a politice. Příčiny a projevy desintegračních tendencí.
5. Hypotetické modely integračních procesů. Aplikace na možný vývoj integrace v Evropské unii a na evropském kontinentě.
6. Teorie účinků ekonomické integrace. Celní unie a efekty "vytváření" a "odvrácení" obchodu.
7. Teorie účinků hospodářské a měnové unie. Důsledky integrace trhů práce a kapitálu. Teorie měnových unií. Změny konkurenční struktury trhů.
8. Specifické rysy integračních procesů v podmínkách rozvojových zemí. Hybné síly integrace. Překážky efektivní integrace objektivního a subjektivního charakteru.
9. Malé ekonomiky a jejich postavení ve světové ekonomice a v integračních procesech. Výhody a nevýhody ve srovnání s velkými ekonomikami.
10. Analýza postavení malých členských zemí v Evropské unii, jejich váha v orgánech Unie, možnosti ovlivňovat formování integračního programu. Budoucnost malých zemí po rozšíření EU.
11. Charakter mezinárodních organizací typu mezinárodní ekonomické kooperace a jejich úloha.
12. Globalizace světové ekonomiky, její hybné síly a projevy. Nositelé globalizačních tendencí. Rozporné důsledky globalizačních procesů. Soudobé postavení a budoucnost regionálních integrací ve světové ekonomice.
- 1. Povaha integračních procesů v soudobé světové ekonomice. Regionální a globální integrace, jejich hybné síly.
- Literatura
- Informace učitele
- Klasifikace předmětu je podmíněna vypracováním problémové studie. Předmět je ukončen zkouškou, skládající se z písemné a ústní části.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2008/EKK208