OPF:FIN504 Akciové a portfoliové analýzy - Informace o předmětu
FIN504 Akciové a portfoliové analýzy
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2009
- Rozsah
- 1/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Stanislav Matuszek (přednášející)
Ing. Stanislav Matuszek (cvičící) - Garance
- Ing. Stanislav Matuszek
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Kurz rozvíjí a prohlubuje znalosti teoretických přístupů a metodických nástrojů akciových a portfoliových analýz. Důraz je kladen na praktické uplatnění metod fundamentální a technické analýzy, teorii portfolia a portfolio management finančních instrumentů. Výuka zahrnuje podrobnou analýzu a metodiku určování efektivních portfolií, model oceňování kapitálových aktiv, faktorové modely a model arbitrážního oceňování. Koncepce kurzu předpokládá seznámení se standardními softwarovými produkty používanými v uvedených oblastech a s aplikací ekonometrických metod na akciové trhy.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Akcie a jejich trhy
2. Fundamentální analýza
3. Technická analýza
4. Psychologická analýza
5. Teorie portfolia
6. Model oceňování kapitálových aktiv - CAPM
7. Faktorové modely a teorie arbitrážního oceňování - APT (APM)
8. Portfolio management
9. Nové analytické metody
10. Ekonometrie akciových trhů
Obsah kurzu:
1. Akcie a jejich trhy
Druhy a homogenní skupiny, faktory působící na ceny, tržní ukazatele a vztah výnos-riziko-likvidita. Akciové trhy a jejich obchodní systémy. Pozice investorů - long a short; short sell, obchodní příkazy - cenové, podmíněné cenové, časové a objemové.
2. Fundamentální analýza
Základní východiska a metodické nástroje, globální, odvětvová a firemní analýza. Poměrové ukazatele a jejich význam při odhadu vnitřní hodnoty, syntetické modely a statistické metody, systémy včasného varování a predikční - bonitní a bankrotní modely. Fundamentální modely vnitřní hodnoty.
3. Technická analýza
Hlavní zásady a teoretická východiska. Techniky záznamu kurzů. Metodické nástroje: grafické formace a "charting", pohyblivé (klouzavé) průměry, indikátory a oscilátory, cykly, vlny a pásma. Používání nástrojů technické analýzy v praxi, optimalizace parametrů. Seznámení se softwarovým produktem MetaStock. Využití modulů Pointer, Tester, Explorer a DownLoader. Tvorba uživatelských multiindikátorových systémů.
4. Psychologická analýza
Význam lidského faktoru na akciových trzích v běžných a kritických situacích. Emoce a individuální nebo skupinové selhání. Psychologie investorského prostředí, Keynesova investiční a Kostolanyho burzovní psychologie. Teorie cenových extrémů.
5. Teorie portfolia
Geneze, vznik a extenze teorie portfolia. Markowitzův model, předpoklady platnosti. Indiferenční křivky investorů. Časové preference investorů. Očekávaná míra výnosu, rozptyl a směrodatná odchylka, kovariance a korelační koeficient. Historický, expertní a ekonometrický přístup. Přípustná a efektivní množina portfolií, Markowitzova a Sharpova koncepce efektivních portfolií. Metody stanovení efektivních portfolií. Optimální portfolio. Modely s aplikací na trhy futures, opcí a při investování do zahraničních aktiv. Tobinův model s bezrizikovým aktivem a s možností prodeje nakrátko (short sell).
6. Model oceňování kapitálových aktiv - CAPM
Předpoklady platnosti modelu. Tržní (systematické) a jedinečné riziko, diverzifikace a její vliv na celkové riziko portfolia. Separační teorém. Tržní portfolio, přímka kapitálového trhu (CML) a přímka trhu cenných papírů (SML). Faktory beta a alfa, adjustace a predikce beta. Modifikované verze CAPM. Výhody a nedostatky modelu, kritika CAPM (R. Roll).
7. Teorie arbitrážního oceňování - APT (APM)
Jedno-faktorové a více-faktorové modely. Modely založené na globálních (makroekonomických), odvětvových a mikroekonomických faktorech. Arbitrážní přístup k tvorbě cen kapitálových aktiv, koeficienty senzitivity. Spojený model CAPM-APM, faktorové beta.
8. Portfolio management
Investiční proces, funkce a cíle portfolio managementu. Výběr strategie, aktivní, pasivní a smíšené řízení. Alokace a selekce aktiv, tržní časování, strategie indexace a imunizace. Správa a revize portfolií, hodnocení výkonnosti portfolií podle indexů (Sharpe, Treynor a Jensen indexy). Konstrukce optimálního aktivně řízeného portfolia rizikových aktiv (metoda Elton-Gruber-Padberg). Aplikace metody VaR (Value-at-Risk) na akciová portfolia. Řízení portfolií obligací (aktivní a pasivní) a fondů peněžního trhu. Dekompozice celkového výnosu (E. Fama).
9. Analytické metody
Umělá inteligence a neuronové sítě. Evoluční a
- Struktura výkladu:
- Literatura
- povinná literatura
- ELTON, EJ., GRUBER, MJ. Modern Portfolio Theory and Investment Analysis. 6th ed. New York, etc.: John Wiley Sons, 2003. ISBN 0-471-23854-6. info
- BRADA, J. Teorie portfolia. 1. vyd. Praha: VŠE, 1996. ISBN 8070792590. info
- MUSÍLEK, P. Finanční trhy: Instrumenty, instituce a management. Praha: VŠE, 1994. ISBN 80-7079-726-6. info
- SHARPE, WF., ALEXANDER, GJ. Investice. Praha: Victoria Publishing, 1994. ISBN 80-85605-47-3. info
- doporučená literatura
- ARLT, J. Moderní metody modelování ekonomických časových řad. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-539-4. info
- MICHAUD, RO. Efficient Asset Management: A Practical Guide to Stock Portfolio Optimization and Asset Allocation. 1st ed. Boston: Harvard Business School Press, 1998. ISBN 0875847439. info
- FANTA, J. Počítačové technologie na kapitálových trzích. Praha: Computer Press, 1998. ISBN 8072260731. info
- VÍŠKOVÁ, H. Technická analýza akcií. 1. vyd. Praha: HZ Systém, 1997. ISBN 8086009130. info
- CAMPBELL, JY., LO, AW., MACKINLAY, AC. The Econometrics of Financial Markets. New York: Princeton University Press, 1997. ISBN 0-691-04301-9. info
- HAUGEN, RA. Modern Investment Theory. 4th ed. New Jersey: Prentice - Hall, 1996. ISBN 0131901826. info
- BLAKE, D. Analýza finančních trhů. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1995. ISBN 80-7169-201-8. info
- Informace učitele
- Kurz je ukončen písemnou zkouškou. Podmínkou zkoušky je vypracování seminární práce (ve formě praktické případové studie) a její obhajoba. Maximální rozsah práce je 10 stran (+ grafy a tabulky). Výsledná známka je dána součtem získaných bodů ze všech aktivit.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2009, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2009/FIN504