OPF:FIN103S Peněžní teorie a měnová politi - Informace o předmětu
FIN103S Peněžní teorie a měnová politika
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2010
- Rozsah
- 2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- Ing. Stanislav Matuszek
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Prohloubit a konkretizovat základní poznatky z oblasti peněžní teorie, získané v kursech mikroekonomie a makroekonomie, peníze, banky a finanční trhy. Podat ucelenou orientaci v problematice dynamicky se rozvíjející soudobé teorie peněz a monetární politiky. Vytvořit nezbytné základy k analýze vlivu monetárních procesů na hlavní makroekonomické veličiny, na chování, očekávání a rozhodování ekonomických subjektů a k aplikaci na podmínky v ČR i ve světě.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Peníze
2. Teorie poptávky po penězích
3. Nabídka peněz a peněžní multiplikátor
4. Teorie úrokových sazeb
5. Transmise monetárních impulsů
6. Proces měnové politiky
7. Měnová politika a centrální banka
8. Strategie měnové politiky a transmisní mechanismy
9. Peněžní trh a nástroje měnové politiky centrální banky
10. Peníze, inflace a důchod
11. Měnová politika v makroekonomických modelech
12. Měnová politika v otevřené ekonomice
Obsah kurzu:
1. Peníze
Podstata a definice peněz. Historický vývoj peněz a vývoj peněžního oběhu. Význam peněz a úvěru v tržní ekonomice. Peněžní a reálný sektor ekonomiky, vliv peněz na ekonomickou aktivitu. Neutralita peněz, superneutralita peněz a aktivní úloha peněz v soudobé ekonomice. Teoretická a empirická definice peněz. Množství peněz v oběhu, měnové agregáty a měnová báze. Analýza měnových agregátů. Měnový přehled. Bilance centrální banky. Emise peněz. Peníze a úvěr, úvěrové agregáty.
2. Teorie poptávky po penězích
Poptávka po penězích, skutečná a požadovaná peněžní zásoba. Hlavní teoretické přístupy k poptávce po penězích, mikroekonomické základy poptávky po penězích a makroekonomická analýza Rovnice směny, kvantitativní teorie peněz a její vývoj. Fisherova a cambridgeská teorie poptávky po penězích. Preference likvidity a keynesiánská teorie poptávky po penězích. Monetarismus a Friedmanova teorie poptávky po penězích. Teorie portfolia a modely poptávky po penězích. Elasticita poptávky po penězích. Empirické výzkumy poptávky po penězích.
3. Nabídka peněz a peněžní multiplikátor
Struktura bankovních soustav v soudobých tržních ekonomikách. Formy soudobých peněz a subjekty nabídky peněz. Modely nabídky peněz, mikroekonomická a makroekonomická analýza nabídky peněz. Bilance bankovních a nebankovních subjektů. Centrální banka a emise peněz, regulace monetárních veličin. Chování bankovních podniků a nabídka peněz. Bankovní systém a multiplikace depozit. Peněžní multiplikátory, ovlivňování měnové báze a determinanty růstu peněžní nabídky.
4. Teorie úrokových sazeb
Struktura a fungování finančních trhů. Měření výnosů a úrokových sazeb. Historický a očekávaný výnos, nominální a reálná úroková sazba na finančních trzích v ČR a ve světě. Segmentace mezinárodních finančních trhů, kursový a úrokový vývoj na eurotrzích a zahraničních finančních trzích. Klasické a neoklasické teorie úrokové sazby. Teorie zápůjčních fondů. Keynesiánské a postkeynesiánské teorie úroku. Teorie úrokových sazeb a časová struktura úrokových sazeb. Inflace a úrokové sazby.
5. Transmise monetárních impulsů
Monetární impulsy. Reálný sektor a proces transmise monetárních impulsů. Keynesiánský a monetaristický přístup k procesu transmise. Monetární impulsy a očekávání ekonomických subjektů. Úloha informací v procesu transmise monetárních impulsů. Krátkodobé a dlouhodobé aspekty dopadů monetárních impulsů. Transmise monetárních impulsů a transmisní mechanismy měnové politiky.
6. Proces měnové politiky
Podstata a vývoj měnové politiky. Cíle a místo měnové politiky v systému regulace tržní ekonomiky. Faktor času a měnová politika. Dlouhodobý aspekt a krátkodobý aspekt v realizaci měnové politiky. Časová zpoždění a účinnost měnové politiky. Konečné cíle měnové politiky v keynesiánské a monetaristické teorii. Cíle měnové politiky v praxi centrálních bank. Zprostředkující kritéria a indikátory měnové politiky centrální banky. Měnově politické instrumentárium centrální banky. Klasifikace nástrojů centrální banky. Základní transmisní mechanismy m
- Struktura výkladu:
- Literatura
- povinná literatura
- REVENDA, Z., MANDEL, M., KODERA, J., MUSÍLEK, P., DVOŘÁK, P., BR. Peněžní ekonomie a bankovnictví. 4. vyd. Praha: Management Press, 2005. ISBN 80-7261-132-1. info
- KOTLÁN, V. a kol. Monetární politika. 1. vyd. Ostrava: VŠB-TU, 1999. ISBN 80-7078-675-2. info
- KULHÁNEK, L., FRAIT, J. KOMÁREK, L. Analýza inflace pomocí P*modelu. Finance a úvěr. 1998. info
- doporučená literatura
- KULHÁNEK, L. Inflace a P-Star model v České republice. Opava: Slezská univerzita, 2004. ISBN 80-7248-134-7. info
- MISHKIN, FS. Economics of Money, Banking, and Financial Markets. 7th Ed. Boston, MA.: Pearson Addison Wesley, 2003. ISBN 0321200497. info
- WALSH, CE. Monetary Theory and Policy. 2nd Ed.Cambridge, MA.: MIT Press, 2003. ISBN 0-262-23231-6. info
- KULHÁNEK, L. Operational and Indtermediate Targets in the Monetay Policy of CNB. In Comparison of the Banking Sectors in Transition Countries. Karviná: Silesian University, 2002. ISBN 80-7248-174-6. info
- REVENDA, Z. Centrální bankovnictví(2. vyd). Praha: Management Press, 2001. ISBN 7261-051-1. info
- ISSING, O. Einführung in die Geldtheorie. 13. vyd. München: Vahlen, 1996. ISBN 3-8006-2098-7. info
- ROSE, PS. Money and Capital Markets. Richard D. Irwin, Inc., USA,, 1996. ISBN 0-07-231002-2. info
- Informace učitele
- Klasifikace kurzu vychází z úspěšného zvládnutí seminárních úloh, kontrolního testu v průběhu výuky a vykonání zkoušky, která má písemnou a ústní část.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2010, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2010/FIN103S