SVPEVS Ekonomika odvětví veřejného sektoru

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2010
Rozsah
2/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Petra Lebiedziková (přednášející)
Ing. Petra Lebiedziková (cvičící)
Garance
Ing. Petra Lebiedziková
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout základní informace o teorii veřejného sektoru, charakterizovat nejdůležitější nástroje ekonomiky veřejného sektoru a na základě tohoto přiblížit problematiku ekonomiky jednotlivých odvětví veřejného sektoru - odvětví společenských potřeb (veřejná správa, policie, justice, armáda), odvětví rozvoje člověka (školství, zdravotnictví, sociální služby, kultura, sport), odvětví poznání a informací (věda a výzkum, informační systémy ve veřejném sektoru), odvětví technické infrastruktury (doprava), odvětví privátních statků podporovaných z veřejných rozpočtů (bydlení) a existenční jistoty (sociální zabezpečení).
Osnova
  • 1. Teorie veřejného sektoru
    2. Nástroje ekonomiky veřejného sektoru
    3. Odvětví společenských potřeb
    4. Školství
    5. Zdravotnictví
    6. Sociální služby
    7. Kultura
    8. Sport
    9. Věda a výzkum
    10. Informační systémy ve veřejném sektoru
    11. Technická infrastruktura
    12. Bydlení
    13. Sociální zabezpečení
    1. Teorie veřejného sektoru
    Ekonomie a ekonomika veřejného sektoru. Teorie statků, tržní selhání, členění a charakteristika statků. Členění národního hospodářství a členění veřejného sektoru. Faktory efektivnosti veřejného sektoru.
    2. Nástroje ekonomiky veřejného sektoru
    Veřejná volba a veřejná kontrola. Veřejné zakázky a veřejné projekty. Investice ve veřejném sektoru. Krizové řízení.
    3. Odvětví společenských potřeb
    Veřejná správa, její systém a struktura v ČR, reforma veřejné správy. Justice (spravedlnost), všeobecné soudnictví, advokacie, notářství, vězeňská služba, veřejný ochrance práv. Policie (bezpečnost občanů a státu), její úlohy a povinnosti. Armáda (obrana), její institucionální zabezpečení a členění.
    4. Školství
    Školský systém ČR, druhy a typy škol. Veřejná správa ve školství. Vzdělání jako veřejný statek. Veřejné, soukromé a církevní školy. Regionální a terciární vzdělávání. Řízení a financování školství v ČR.
    5. Zdravotnictví
    Základní pojmy, produkční funkce zdraví. Ekonomická podstata zdravotnických služeb, alokační selhání trhu zdravotnických služeb. Poptávka po zdravotnických službách a nabídka zdravotnických služeb. Zdravotní péče a její financování v ČR.
    6. Sociální služby
    Sociální služby jako forma pomoci, cíl sociálních služeb, jejich subjekty a objekty. Poskytovatelé sociálních služeb. Typologie a zdroje financování sociálních služeb v ČR. Komunitní plánování sociálních služeb.
    7. Kultura
    Teoretická východiska odvětví kultury, její základní ekonomické prvky, struktura kulturních činností. Kulturní politika. Organizační a institucionální zabezpečení kultury v ČR. Finanční zajištění kultury - přímá a nepřímá podpora, vlastní zdroje.

    8. Sport
    Základní pojmy, sport jako veřejný statek. Význam sportu v lidské společnosti. Institucionální zabezpečení sportu. Makroekonomický a mikroekonomický význam sportu. Financování sportu v ČR.
    9. Věda a výzkum
    Základní pojmy, instituce vědy a výzkumu. Dokumenty EU k výzkumu a vývoji. Národní politika výzkumu a vývoje v ČR. Financování vědy a výzkumu v ČR.

    10. Informační systémy ve veřejném sektoru
    Základy teorie informací, právo na informace ve veřejné správě. Elektronizace veřejné správy. Resortní informační systémy - státní správa, samospráva, instituce veřejného sektoru. Informační politika ČR.
    11. Technická infrastruktura
    Charakteristika a členění technické infrastruktury. Přirozený monopol, způsob kontroly. Zásady ekonomiky a řízení technické infrastruktury. Odvětví dopravy - základní charakteristika, perspektivy a varianty vývoje.
    12. Bydlení
    Funkce, typy a formy bydlení. Trh bydlení, trh nemovitostí. Vývoj bydlení v ČR a jeho společenské souvislosti. Nástroje podpory bydlení, financování bydlení v ČR.
    13. Sociální zabezpečení
    Základní pojmy, organizace, řízení a financování sociálního zabezpečení v ČR, sociální pojištění, státní sociální podpora a sociální pomoc.
Literatura
    povinná literatura
  • REKTOŘÍK, J. a kol. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. Praha: Ekopress, 2007. ISBN 978-80-86929-29-3. info
  • STIGLITZ, J.E. Ekonomie veřejného sektoru. Praha: Grada Publishing, 1997. ISBN 80-7169-454-1. info
    doporučená literatura
  • MAJLINGOVÁ, Ľ. a kol. Verejné služby. Banská Bystrica: EF UMB, 2002. ISBN 80-8055-754-3. info
  • DUBEN, R. Ekonomie veřejného sektoru I. (některé oblasti působnosti veřejného sektoru). Praha: VŠE, 2001. ISBN 80- 56255-1. info
  • DUBEN, R. Ekonomie veřejného sektoru II. (některá teoretická východiska, formy a nástroje realizace činností ve veřejném sektoru). Praha: VŠE, 2001. ISBN 80- 56255-2. info
  • OCHRANA, F. Veřejný sektor a efektivní rozhodování. Praha: Management Press, 2001. ISBN 80-7261-018X. info
  • STRECKOVÁ Y., MALÝ I. a kol. Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha: Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. info
Informace učitele
Seminární práce, zápočtový test, jiná studijní zátěž, minimálně 50 % účast na seminářích
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2008, zima 2008, zima 2009, zima 2011, zima 2012.