PEMNARSP Resolution of Business Disputes

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2015
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Ing. Kateřina Matušínská, Ph.D.
Předpoklady
Nejsou požadovány žádné zvláštní předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu Řešení sporů z obchodních vztahů je doplnit hmotněprávní problematiku obchodního a občanského práva, především pak jejich závazkových částí. Při podnikatelské činnosti nejde pouze o zakládání obchodních společností a smluvní vztahy při podnikání, ale také o způsob jak řešit případné spory, které mezi podnikajícími subjekty často vznikají. Podrobnější znalosti o postupu soudů při rozhodování o právech a povinnostech účastníků řízení je nezbytným předpokladem pro úspěšné řešení takových případů. Nabízený předmět rozvádí pojem obchodní závazkový vztah a blíže vymezuje různé soudní i mimosoudní způsoby řešení sporů a doporučuje se především studentům, kteří absolvovali předmět obchodní právo.
Osnova
  • 1. Základní charakteristika závazkových vztahů
    2. Vznik, změna, zajištění a zánik obchodních závazkových vztahů
    3. Kupní smlouva a smlouva o dílo
    4. Smlouvy uzavírané v přepravě
    5. Smlouvy o obstarání záležitosti
    6. Bankovní smlouvy
    7. Další typy pojmenovaných smluv
    8. Řešení sporů z obchodních závazkových vztahů
    9. Základní principy soudnictví
    10. Řízení před soudem prvního stupně
    11. Řádné a mimořádné opravné prostředky
    12. Výkon rozhodnutí
    13. Mimosoudní řešení sporů
    1. Definice závazkového vztahu a jeho charakteristické znaky. Dělení závazkových vztahů podle poměru spoluvěřitelů a spoludlužníků, podle subjektů, podle předmětu.
    2. Vznik závazkových vztahů. Návrh (oferta) a přijetí návrhu (akceptace). Odvolání a zrušení návrhu. Akceptační lhůta. Změna závazkových vztahů v obsahu, změna v subjektech.
    3. Základní charakteristika smlouvy kupní a smlouvy o dílo. Podstatné, pravidelné a nahodilé náležitosti. Strany smlouvy, předmět plnění, cena, práva a povinnosti stran smlouvy. Místo a doba dodání zboží (díla). Odpovědnost za vadné plnění.
    4. Smlouvy v přepravě v obchodním a občanském zákoníku. Strany smlouvy, předmět plněním cena, práva a povinnosti stran.
    5. Mandátní a komisionářská smlouva. Smlouva o zprostředkování. Smlouva o obchodním zastoupení. Charakteristika jednotlivých smluv. Strany smlouvy, předmět plnění, úplata, práva a povinnosti stran. Smlouva na dobu určitou a smlouva na dobu neurčitou.
    6. Charakteristika bankovních smluv. Smlouva o otevření akreditivu. Smlouva o inkasu. Smlouva o bankovním uložení věci. Smlouva o běžném účtu. Smlouva o vkladovém účtu. Strany smlouvy, předmět plnění, úplata, práva a povinnosti stran.
    7. Charakteristika některých dalších pojmenovaných smluv v části třetí obchodního zákoníku. Smlouvy uzavírané samostatně, smlouvy uzavírané ve spojení s jinými. Smlouva o prodeji podniku a smlouva o nájmu podniku. Smlouva o koupi najaté věci. Licenční smlouva. Smlouva o uložení věci. Smlouva skladovací. Smlouva o kontrolní činnosti.
    8. Základní charakteristika civilního procesu. Procesní vztahy. Procesní subjekty. Procesní úkony.
    9. Soustava obecných soudů v České republice. Postavení soudce a předpoklady pro výkon jeho funkce. Pravomoc soudů.
    10. Subjekty řízení ? žalobce a žalovaný, soud. Zahájení řízení podáním žaloby. Formální a věcné náležitosti žaloby. Předběžné opatření. Průběh řízení. Překážky v řízení. Procesní postup soudu. Dokazování. Jednotlivé důkazní prostředky.
    11. Řádné a mimořádné opravné prostředky. Odvolání - podmínky podání, náležitosti, důsledky podaného odvolání. Průběh řízení před odvolacím soudem. Rozhodnutí odvolacího soudu. Dovolání - přípustnost, důvody, rozhodnutí dovolacího soudu.
    12. Charakteristika soudního a exekučního výkonu rozhodnutí, rozdíly mezi nimi. Exekutor. Návrh na výkon rozhodnutí. Exekuční titul. Průběh exekučního řízení.
    13. Základní rozdíly soudního a mimosoudních způsobů řešení sporů. Institucionální rozhodčí soudy v České republice a ve světě. Rozhodčí soud ad hoc. Rozhodce. Smlouva o rozhodci. Rozhodčí doložka. Rozhodčí řízení ? zahájení řízení, průběh rozhodčího řízení, rozhodčí nález. Výkon rozhodčího nálezu.
Literatura
    povinná literatura
  • BĚLOHLÁVEK, A. J. B2C arbitration: Consumer Protection in Arbitration. C.H.Beck: Praha, 2012. ISBN 978-1-937518-12-7. info
  • BĚLOHLÁVEK, A. J. Arbitration, Ordre Public and Criminal Law, part two. C.H.Beck: Praha, 2009. ISBN 978-80-7400-096-6. info
  • BĚLOHLÁVEK, A. J. Arbitration, Ordre Public and Criminal Law, part one. C.H.Beck: Praha, 2008. ISBN 978-80-7400-096-6. info
  • BĚLOHLÁVEK, A. J. Arbitration, Ordre Public and Criminal Law, part three. C.H.Beck: Praha, 2008. ISBN 978-80-7400-096-6. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Metody hodnocení
Zápočet
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Průběžný test. Zápočet.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž59
Přednáška26
Zápočet30
Celkem115
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018.