EVSBPEUN Evropská unie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2018
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (přednášející)
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D. (přednášející)
Ing. Eva Kotlánová, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Lubomír Nenička, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout posluchačům poznatky o Evropské unii, zejména pak o jejím vývoji, cílech a principech, na kterých je založena a v neposlední řadě o mechanismu jejího fungování. Předmět se také zaměřuje na ekonomicko-právní aspekty evropské integrace v podobě právního rámce fungování Evropské unie a vymezení souboru hospodářských politik. Kurz se zaobírá i předpoklady a důsledky členství České republiky v Evropské unii.
Osnova
  • 1. Teoretická východiska analýzy integračních procesů
    2. Geneze Evropské unie I - specifika a počátky evropské integrace
    3. Geneze Evropské unie II - od Maastrichtské smlouvy po současnost
    4. Charakteristika Evropské unie
    5. Právní rámec fungování EU
    6. Institucionální rámec Evropské unie I
    7. Institucionální rámec Evropské unie II
    8. Financování aktivit Evropské unie - rozpočet EU
    9. Procesy vytváření a fungování hospodářské a měnové unie
    10. Společná obchodní a společná dopravní politika EU
    11. Společná zemědělská politika EU
    12. Vybrané sdílené politiky EU
    13. Česká republika v evropské integraci
    1. Základy teorie mezinárodní ekonomické integrace. Podstata, formy a nástroje integrace. Stupně ekonomické integrace. Úloha integračních procesů v soudobé světové ekonomice.
    2. Hybné síly evropského integračního procesu a jeho specifické projevy. Úloha a charakteristické rysy Evropského společenství uhlí a oceli. Vznik Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii. První vlny rozšiřování.
    3. Přechod Evropských společenství k jednotnému vnitřnímu trhu. Maastrichtská smlouva a vytvoření Evropské unie. Amsterdamská smlouva. Nicejská smlouva. Rozšíření Evropské unie o země východní a střední Evropy. Lisabonská smlouva.
    4. Základní geografický a ekonomický profil Evropské unie (ekonomická pozice členských zemí v rámci EU, meziregionální rozdíly v rámci Evropské unie). Přidružení zámořských zemí a území k EU. Evropská unie ve světové ekonomice.
    5. Právní systém Evropské unie. Princip nadstátnosti, postavení orgánů v nadstátní integrační organizaci oproti klasické mezinárodní organizaci. Vývoj právní subjektivity Evropských společenství a EU. Vztah EU k členským státům z hlediska pravomocí, princip subsidiarity a proporcionality.
    6. Institucionální struktura Evropské unie. Postavení a pravomoci hlavních orgánů Unie. Vazby mezi jednotlivými orgány z hlediska vzájemných kontrol a kooperace v rozhodovací činnosti. Evropská rada. Rada. Evropská komise.
    7. Institucionální struktura Evropské unie. Evropský parlament. Jednotlivé rozhodovací procedury. Soudní systém Unie. Poradní orgány EU.
    8. Principy a postup sestavování rozpočtu EU. Zdroje příjmů rozpočtu. Výdaje rozpočtu. Finanční rámec rozpočtu na období 2007 - 2013.
    9. Hospodářská a měnová unie. Přechod k hospodářské a měnové unii, podmínky a etapy její realizace. Principy fungování a institucionální rámec. Evropská centrální banka. Efekty měnové unie.
    10. Pojetí a realizace společné obchodní politiky a dopravní politiky EU, jejich cíle, zásady a význam pro fungování Evropské unie.
    11. Pojetí a realizace společné zemědělské politiky a rybolovné politiky EU, jejich cíle, zásady a význam pro fungování Evropské unie.
    12. Pojetí, cíle a realizace politiky soudržnosti EU. Cíle a financování politiky soudržnosti. Předvstupní pomoc EU. Rozvojová pomoc EU.
    13. Vznik nových podmínek pro evropský integrační proces zánikem RVHP. EU a země střední Evropy. Vznik asociačních dohod. Evropská dohoda o přidružení České republiky k ES. Vstup ČR do EU. Efekty plynoucí z členství České republiky v Evropské unii. Další směřování Evropské unie.

Literatura
    povinná literatura
  • FIALA, P., PITROVÁ, M. Evropská unie. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009. ISBN 978-80-7325-180-2. info
  • ZBÍRAL, R. Institucionální rámec Evropské unie. Právně-politologický pohled. Praha: LINDE, 2007. ISBN 978-80-7201-682-2. info
  • LEBIEDZIK, M., ZLÝ, B. Evropská unie. Distanční studijní opora. Karviná: SU OPF, 2004. ISBN 80-7248-263-7. info
    doporučená literatura
  • BALDWIN, R., WYPLOSZ, CH. Ekonomie evropské integrace. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-1807-1. info
  • JOVANOVIC, M., N. The Economics of European Integration. Limits and Prospects. Cheltenham: Edward Elgar, 2005. ISBN 1-84542-377-1. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
Známkou
Kombinovaná zkouška
Informace učitele
https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=1083
Aktivní vystoupení studentů k aktuálním problémům integračních procesů se základním zaměřením na Evropskou unii, dva průběžné testy, písemná a ústní zkouška, účast na seminářích min. 60 %.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž70
Přednáška26
Seminář13
Zkouška40
Celkem149
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023, zima 2024.