FIUBPMEZ Mezinárodní finance

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2022
Rozsah
2/1/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Jana Šimáková, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Ing. Irena Szarowská, Ph.D., MPA
Rozvrh
Út 13:55–15:30 A423
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
FIUBPMEZ/01: Út 15:35–16:20 A423, J. Šimáková
Předpoklady
FAKULTA(OPF) && TYP_STUDIA(B) && FORMA(P) && ROCNIK(3)
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 24 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/24, pouze zareg.: 0/24
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Mezinárodní finance dává posluchačům základní vědomosti o fungování mezinárodního měnového systému. Důraz je kladen na pochopení praktických aspektů fungování devizových trhů a stanovení devizových kurzů, problematiku platební bilance a mezinárodního pohybu kapitálu.
Osnova
  • 1. Platební bilance
  • Hlavní principy a parametry sestavování platební bilance. Struktura platební bilance, jednotlivé účty, jejich obsah a interpretace. Příklady zaznamenávání ekonomických transakcí do platební bilance. Vývoj platební bilance Česka a klíčových ekonomických mocností.
  • 2. Devizový trh
  • Charakteristika devizového trhu, principy, pravidla a účastníci obchodování, struktura devizového trhu. Kótování devizových kurzů, přímé a nepřímé kótování, dvoucestné kótování, křížové kurzy. Spotový a termínový devizový trh, provedení a využití různých transakcí pro arbitráž, spekulaci a zajištění.
  • 3. Měnové deriváty
  • Charakteristika měnových derivátů, měnové futures, měnové opce. Rozdíly mezi deriváty a termínovými transakcemi. Derivátové burzy, obchodování s měnovými deriváty, jejich využití pro spekulaci a zajištění. Charakteristika investičních pozic v měnových derivátech. Faktory ovlivňující hodnotu derivátu.
  • 4. Devizové kurzy a režimy devizového kurzu
  • Typy devizových kurzů, nominální, reálný, bilaterální, efektivní. Význam a konstrukce jednotlivých typů kurzů. Klasifikace režimů devizového kurzu pohledem de iure a de facto. Faktory ovlivňující volbu režimu devizového kurzu. Režim devizového kurzu v Česku a klíčových světových ekonomikách.
  • 5. Determinace devizového kurzu
  • Devizové kurzy a ceny, zákon jedné ceny a parita kupní síly v různých variantách. Empirické výsledky a důvody neplatnosti parity kupní síly. Devizové kurzy a úrokové sazby, parita úrokové sazby a Fisherův efekt. Krytá a nekrytá úroková parita, úroková arbitráž a carry trade. Termínový kurz jako předpověď budoucího kurzu. Ceny, úrokové sazby a devizové kurzy v rovnováze.
  • 6. Mezinárodní pohyb kapitálu
  • Zahraniční investice, přímé a portfoliové investice. Typy přímých zahraničních investic, strategické principy při rozhodování o zahraničních investicích. Hlavní teorie přímých zahraničních investic. Motivy a rizika při lokalizaci přímých zahraničních investic. Efekty přímých zahraničních investic na investora a hostitelskou ekonomiku. Vývojové trendy přímých zahraničních investic v Česku a světové ekonomice.
Literatura
    povinná literatura
  • STAVÁREK, Daniel. Mezinárodní finance. Karviná: Slezská univerzita, Obchodně podnikatelská fakulta, 2014, 131 s. ISBN 978-80-7510-021-4. info
    doporučená literatura
  • Náhradní obsah: DURČÁKOVÁ, J. a M. MANDEL, 2016. Mezinárodní finance a devizový trh. Praha: Management Press. ISBN 978-80-7261-287-1.
  • POLOUČEK, S. Bankovnictví. 2. vyd. Praha: C.H.Beck, 2013. ISBN 978-80-7400-491-9. info
  • SERCU, P. International Finance. Theory and Practice. Princeton: Princeton University Press, 2009. ISBN 978-0-691-13667-7. info
Výukové metody
Demonstrace dovedností
Seminární výuka
Metody hodnocení
40 % průběžné aktivity (seminární práce, průběžný test), 60 % závěrečná písemná zkouška
Informace učitele
Požadavky na studenta: průběžné testy, seminární práce
Hodnotící metody:
průběžné testy (20 % hodnocení), seminární práce (20 % hodnocení), písemná zkouška (60 % hodnocení)

AktivityNáročnost [h]
Ostatní studijní zátěž95
Přednáška26
Seminář13
Zkouška40
Celkem174
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2023, zima 2024.