Chyby při použití nedostatečných dat jsou mnohem menší než bez použití dat. ~Charles Babbage

Představení studijního programu

Profesně zaměřený bakalářský studijní program Aplikovaná fyzika poskytuje přípravu v nezbytných fyzikálních a matematicko-informatických disciplínách.  Pro některou ze specializací se lze po základním zorientování rozhodnout  až v průběhu studia (typicky po prvním roce). Povinnou součástí studia je praxe v kooperujících firmách a institucích. Studium vede k samostatné i týmové, interdisciplinární práci. Významnou složkou studia jsou rovněž soft skills - metody prezentace osvojených poznatků a rozvoj jazykových a komunikačních schopností.

  • Specializace Monitorování životního prostředí

    je určena všem, kteří mají ambice zabývat se ve své budoucí profesi

    racionálním posuzováním stavu a vývoje životního a pracovního prostředí.

    Na základě ucelené průpravy ve fyzikálních a informatických

    disciplínách se seznámíte s metodami měření a monitorování fyzikálních

    veličin popisujících životní a pracovní prostředí, typicky těch

    spojených s ovzduším, vodami a půdami a jejich znečištěním. Naučíte se

    monitoringu environmentálních jevů souvisejících s akustikou, vibracemi a

    elektromagnetickým polem. Jako absolventi budete schopni samostatné i 

    týmové práce a adaptace na konkrétní problematiku.

  • Specializace Fyzikální diagnostické metody

    je určena všem, které baví aplikovat fyzikální metody na řešení

    rozmanitých praktických problémů a vývojových úkolů. Seznámíte se s 

    moderní analytickou a zobrazovací technikou (včetně medicínské)

    založenou na RTG záření používanou v oblasti zpracování surovin,

    metalurgie, medicíny i jiných. Naučíte se zvládat specializované a

    modelovací softwary, analyzovat, zpracovávat, interpretovat a

    prezentovat naměřená data, to vše na základě ucelené průpravy ve

    fyzikálních a informatických disciplínách. Jako absolventi budete

    schopni samostatné i týmové práce a adaptace na konkrétní problematiku.

Studijní plány

Přijímací řízení
FÚ - 1. kolo přijímací řízení 2025/2026 - Bakalářský studijní program Aplikovaná fyzika a Fyzika
Termín podání do půlnoci 30. 4. 2025

  • Informace o přijímacím běhu

    Bakalářský akademicky zaměřený studijní program Fyzika - tříleté prezenční studium se specializacemi: Astrofyzika a Astronomie a popularizace

    Bakalářský profesně zaměřený studijní program Aplikovaná fyzika tříleté prezenční studium se specializacemi: Fyzikální diagnostické metody a Monitorování životního prostředí

    - Bakalářský studijní program Fyzika poskytuje ucelené vzdělání v obecné i teoretické fyzice a matematice. Volbou specializace umožňuje studentům orientovat se více buď na teoretickou fyziku a astrofyziku nebo na praktickou astronomii a popularizaci přírodních věd. Absolventi studia získají navíc základní znalosti numerických metod a speciálního matematického softwaru pro počítačové modelování fyzikálních procesů a zpracování experimentálních dat. Významným cílem studia je i zvládnutí metod a technik prezentace osvojených poznatků a vědeckých výsledků na různé úrovni – od popularizační až po ryze odbornou, a dále rozvoj jazykových a komunikačních kompetencí absolventů.

    - Cílem profesně zaměřeného bakalářského programu Aplikovaná fyzika je ucelená příprava absolventa v potřebných základních fyzikálních a matematicko-informatických disciplínách. Volbou specializace umožňuje orientovat studium podle jeho zájmů a preferencí. Tato koncepce umožní studentům zvolit teprve v průběhu studia (typicky po prvním roce studia) odbornou orientaci. Důležitou roli hraje sepětí studia s praxí a participace studentů v kooperujících firmách, jejich činnostech a projektech. Studenti jsou připravování k samostatné i interdisciplinární a týmové práci, a díky praktické průpravě během studia jsou schopni promptně reagovat na potřeby zaměstnavatele. Významným cílem studia je i zvládnutí metod a technik prezentace osvojených poznatků, a rozvoj jazykových a komunikačních schopností absolventů.

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Přijímací zkoušky:

    Uchazeči budou přijati bez přijímací zkoušky na základě pořadí řádně podané přihlášky.

    V rámci přijímacího řízení pro akademický rok 2025/2026 bude ke studiu v bakalářských studijních programech Fyzika, Aplikovaná fyzika a Multimédia a popularizace přijato nejvýše 220 uchazečů

    Vyplnění a odeslání přihlášky ke studiu

    Ke studiu je možno se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky na internetových stránkách Fyzikálního ústavu v Opavě (http://www.physics.slu.cz, položka Chci studovat/Přijímací řízení/E-přihláška).

    Tištěnou verzi přihlášky ke studiu, ani její zkrácenou verzi uchazeč nezasílá. Pokyny k provedení platby jsou součástí webové aplikace elektronické přihlášky. Doklad o zaplacení administrativního poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením uchazeč nezasílá, je však povinen si ho uschovat, protože v případě problémů s identifikací platby může být vyzván k jeho dodatečnému předložení. Uchazeč je povinen si ve webové aplikaci elektronické přihlášky zkontrolovat, zda jeho platba dorazila na účet. Pokud uchazeč ve webové aplikaci elektronické přihlášky nenajde potvrzení o přijetí platby do 10 dnů ode dne provedení platby, kontaktuje referát pro studijní záležitosti Fyzikálního ústavu v Opavě (hana.cerninova@physics.slu.cz).

    Fyzikální ústav v Opavě si vyhrazuje právo použít v odůvodněných případech elektronickou komunikaci.

    Požadované přílohy k přihlášce

    Opis (kopii) maturitního vysvědčení úředně ověřený vidimací (vidimací se ověřuje, že opis nebo kopie se doslova shoduje s předloženou listinou) odevzdá uchazeč o studium při zápisu do studia.

    Údaje nezbytné pro úhradu poplatku

    Výše poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením: 500,- Kč
    Úhrada poplatku se provádí bezhotovostním převodem. Údaje k úhradě poplatku jsou součástí webové aplikace elektronické přihlášky ke studiu.

    Informace o přijímacím řízení pro akademický rok 2025/2026

    Informace podává sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě:
    adresa: Slezská univerzita v Opavě, Fyzikální ústav v Opavě, Bezručovo nám. 1150/13, 746 01 Opava
    tel.: 553 684 285
    e-mail: hana.cerninova@physics.slu.cz
    Internet: https://www.physics.slu.cz

Studium

  • Cíle
    Cílem profesně zaměřeného bakalářského programu Aplikovaná fyzika je ucelená příprava absolventa v potřebných základních fyzikálních a matematicko-informatických disciplínách. Volbou specializace umožňuje orientovat studium podle jeho zájmů a preferencí. Tato koncepce umožní studentům zvolit teprve v průběhu studia (typicky po prvním roce studia) odbornou orientaci. Důležitou roli hraje sepětí studia s praxí a participace studentů v kooperujících firmách, jejich činnostech a projektech. Studenti jsou připravování k samostatné i interdisciplinární a týmové práci, a díky praktické průpravě během studia jsou schopni promptně reagovat na potřeby zaměstnavatele. Významným cílem studia je i zvládnutí metod a technik prezentace osvojených poznatků, a rozvoj jazykových a komunikačních schopností absolventů.
  • Uplatnění absolventa

    Bakalářský profesně zaměřený studijní program Aplikovaná fyzika je primárně koncipován jako program, jež má umožnit získat ucelené fyzikální vzdělání odpovídající bakalářskému stupni vysokoškolského studia. Tomu odpovídá i struktura a náplň základních teoretických předmětů profilujícího základu studia. 

    • Absolvent specializace Monitorování životního prostředí bude schopen

      uplatnění v rozmanitých oblastech průmyslu, techniky, služeb, veřejné

      správy, na vědeckovýzkumných pracovištích státních, nestátních a

      soukromých organizací, dokáže se uplatnit na místech odborných

      pracovníků nebo referentů na nižším, resp. středním stupni řízení na

      různých úsecích regionálního rozvoje se zaměřením na problematiku

      životního a pracovního prostředí jak v rámci veřejné správy, tak v 

      soukromé sféře na místní a regionální úrovni.

    • Absolvent specializace Fyzikální diagnostické metody bude schopen týmové spolupráce při řešení praktických a rozvojových úkolů s potenciálem k uplatnění od výzkumných center po provozní laboratoře přes státní správu(např. měření složek životního prostředí) po instituce provozující specifickou měřicí, resp. diagnostickou techniku ve zpracování surovin, metalurgii, medicíně ap. Absolventi tohoto programu však mohou pokračovat v dalším studiu v prakticky kterémkoliv navazujícím magisterském programu z oblasti vzdělávání Fyzika.

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
    Při tvorbě studijního plánu je respektován kreditový systém ECTS. Během tříletého studia musí student získat alespoň 180 kreditů, jeden kredit odpovídá jedné vyučovací hodině týdenní dotace o 45 minutách. Počet kreditů lze přitom modifikovat v závislosti na náročnosti předmětu a přípravy na výuku. Semestr je typicky tvořen 13 výukovými týdny. V obou semestrech 3. ročníku je nutno koordinovat rozvržení výuky a odborné praxe.

    Při tvorbě studijního plánu je přihlédnuto k platným metodickým materiálům NAÚ pro přípravu a hodnocení Žádostí o akreditace studijních programů se specializací. Předkládaný studijní program obsahuje dvě specializace. Povinné předměty společné části představují 108 kreditů. Povinné předměty každé specializace představují 52 kreditů. Každá specializace pak má ještě svou skupinu povinně volitelných předmětů, z nichž je nutné získat alespoň 15 kreditů. Zbývajících 5 kreditů je vyčleněno na volitelné předměty.

  • Praxe

    Předmětem praxe je aktivní participace studenta na přiděleném projektu ve spolupráci se smluvně zajištěným subjektem. V jejím rámci se student seznámí s podstatou projektu a jeho úkolem bude ve spolupráci s určenými pracovníky instituce připravit prezentovatelný výstup. Odborná praxe probíhá podle následujícího schématu:

    • V zimním semestru 3. ročníku (předmět Odborná praxe I), v němž po dobu trvání 12 týdnů (celý semestr kromě posledního, zápočtového týdne) navštěvuje student pracoviště praxe 3 dny v týdnu, celkem tedy: 3x8x12 = 288 pracovních hodin.

    • V letním semestru 3. ročníku (předmět Odborná praxe II), v němž po dobu trvání 8 týdnů navštěvuje student pracoviště praxe rovněž 3 dny v týdnu,
      celkem tedy 3x8x8 = 192 pracovních hodin.

    Celková doba odborné praxe je 288 + 192 = 480 hodin, což odpovídá 12 pětidenním týdnům. Tři dny v týdnu, v nichž bude praxe probíhat, budou předem stanoveny v požadavcích na rozvrh a odsouhlaseny zástupcem pracoviště, na němž praxe probíhá.

    Téma bakalářské práce je zpravidla vázáno na problematiku, jíž se student v rámci praxe věnuje; je proto výhodné mít možnost navštěvovat pracoviště praxe i během letního semestru 3. ročníku, v němž obvykle finalizace bakalářské práce probíhá.

    Výstupem praxe je písemně zpracovaný protokol o projektu praxe (na nějž zpravidla navazuje vypracovávání bakalářské práce) obsahující zadání, východiska, postup řešení a dosažené výsledky. Takto vzniklý dokument nebo jeho část je student povinen prezentovat v rámci semináře z bakalářské práce.


  • Návaznost na další studijní programy
    Absolventi bakalářského studijního programu Aplikovaná fyzika mohou dále pokračovat v navazujícím magisterském studiu ve vhodné specializaci studijního programu Teoretická fyzika, nebo v jiném studijním programu z oblasti vzdělávání Fyzika.

Základní údaje

Zkratka
APFYZB
Typ
bakalářský
Profil
profesní
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

220
odhadovaný počet přijatých
43
počet aktivních studentů

Fyzikální ústav v Opavě
Program zajišťuje