TAJDUŠOVÁ, Lucie a Pavlína RABASOVÁ. Problematika holení vlasů před neurochirurgickou operací. Ošetřovatelské perspektivy. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2018, roč. 1, č. 2, s. 13-28. ISSN 2570-785X. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.25142/osp.2018.014.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Problematika holení vlasů před neurochirurgickou operací
Název česky Problematika holení vlasů před neurochirurgickou operací
Název anglicky THE ROLE OF HAIR REMOVAL BEFORE NEUROSURGICAL OPERATIONS
Autoři TAJDUŠOVÁ, Lucie (203 Česká republika, domácí) a Pavlína RABASOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Ošetřovatelské perspektivy, Opava, Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik v Opavě, 2018, 2570-785X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30307 Nursing
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW https://osp.slu.cz/pdfs/osp/2018/02/01.pdf
Kód RIV RIV/47813059:19510/18:A0000117
Organizační jednotka Fakulta veřejných politik v Opavě
Doi http://dx.doi.org/10.25142/osp.2018.014
Klíčová slova česky pacient; vlasy; obraz těla; osobní identita; operace
Klíčová slova anglicky patient; hair; body image; personal identity; operation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Nikol Maďová, učo 38833. Změněno: 25. 4. 2019 10:06.
Anotace
Úvod: Výzkumné šetření se zabývá problematikou narušeného obrazu těla a osobní identity v souvislosti s odstraněním vlasů v rámci předoperační přípravy před neurochirurgickým výkonem. Je nezbytné stanovit, do jaké míry se zmíněný deficit odráží na bio-psycho- sociokulturních a spirituálních potřebách pacienta. Cíl: Cílem výzkumného šetření bylo identifikovat vnímání osobní identity a narušení obrazu těla v souvislosti s holením vlasů u jedinců po neurochirurgické operaci z pohledu pacientů a všeobecných sester. Metodika: Pro výzkumné šetření byla zvolena metoda kvantitativního výzkumu s využitím validizačního dotazníku. Výsledky: Z analýzy výsledků je zřejmé, že pacienti s částečně i zcela oholenými vlasy vnímají změny vizáže stejně nepříznivě. Bylo zjištěno, že negativní dopady ve větší míře pociťují ženy, jež jako nejvýznamnější určující znak stanovily „skrývání části těla“, které bylo za majoritní příznak označeno i všeobecnými sestrami. Závěr: Bylo prokázáno, že k narušení obrazu těla a osobní identity v souvislosti s předoperačním oholením vlasů skutečně dochází. Změny se projevují v oblastech fyzických, psychických i sociálních.
Anotace anglicky
Introduction: Research deals with disturbances of body image and personal identity in connection with hair removal during preoperative preparation before neurosurgical operation. It is necessary to determine the extent of the deficit impact on biological, psychological, sociocultural and spiritual needs of the patient. Objective: The main goal is to identify perception of body image disturbances in body image and personal identity after neurosurgical operation in relation to head shaving from the patient’s and nurse’s view. Method: A quantitative research method was used for inquiry, using a validating questionnaire. Results: The analysis of results evidently proves equally unfavourable perception of body vision changes in patients with partially and completely shaved hair. It was found that the negative impact was felt predominantly by women, and the most significant symptom was “hiding a part of the body”, which was also identified as the main symptom by the general nurses. Conclusion: It was proven that body image and personal identity distortion caused by preoperative hair removal actually occurs. The changes are manifested in physical, mental and social areas.
VytisknoutZobrazeno: 30. 8. 2024 04:02