SLOVÁČEK, Petr. Antropologické předpoklady politického myšlení Carla Schmitta (Anthropological Presuppositions of Carl Schmitt’s Political Thought). Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2017, 188 pp. ISBN 978-80-7510-250-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Antropologické předpoklady politického myšlení Carla Schmitta
Name (in English) Anthropological Presuppositions of Carl Schmitt’s Political Thought
Authors SLOVÁČEK, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Opava, 188 pp. 2017.
Publisher Slezská univerzita v Opavě
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW Odkaz na stránky katalogu Národní knihovny ČR, kniha není jinak dostupná online.
RIV identification code RIV/47813059:19510/17:A0000006
Organization unit Faculty of Public Policies in Opava
ISBN 978-80-7510-250-8
Keywords in English Carl Schmitt; political thinking; political philosophy; anthropology; theology; theory of law
Links GA16-01543S, research and development project.
Changed by Changed by: Mgr. Petr Slováček, Ph.D., učo 49365. Changed: 3/4/2018 08:35.
Abstract
Předkládaná kniha Antropologické předpoklady politického myšlení Carla Schmitta si klade za cíl analyzovat či poodhalit antropologickou motivaci stojící za dílem velmi kontroverzního, nicméně také velmi vlivného a, jak se dnes ukazuje mimo vší pochybnost, stále aktuálního politického myslitele a filosofa Carla Schmitta. Předkládaná analýza stojí na několika předpokladech, jejichž význam se snaží ukázat s tím, že Schmittovu dílu lze jen velmi obtížně porozumět, neuplatníme-li na něj samotné tyto explicitní Schmittovy nároky, kterými pak konkrétně jsou: a) veškeré duchovní pojmy jsou situační a náleží určité době, od níž nelze odhlížet naivním pokusem o zaujetí neutrální pozice; b) novověké a moderní koncepce člověka jsou přinejmenším reduktivní a vedou k jeho zploštělému chápání, které v sobě spojuje pýchu s devalvací významu jednotlivce; c) k tradiční křesťanské filosofické antropologii se již nelze bezprostředně vrátit, neboť její jazyk i pojmy ztratili na přesvědčivosti.
Abstract (in English)
The present publication Anthropological Presuppositions of Carl Schmitt’s Political Thought aims to analyse as well as cast some light into the anthropological motivation background to a controversial, yet hugely influential, thinker and philosopher Carl Schmitt whose thought has, no doubt, remained relevant up to the current times. The present analysis is based on several presuppositions the meaning of which it intends to explain while it suggests at the same time that Schmitt’s work can hardly be understood unless the following explicit demands expressed by Schmitt himself are applied; they are namely: a) all spiritual concepts are determined by situational context and remain in close interconnection with their respective time period which cannot be disregarded by attempting to adopt a fairly naive neutral position; b) modern age and present-day understanding of the human being is prone to simplification at least and leads to a distorted image of the human being within which disdainful arrogance and disrespect for the importance of an individual being come in combination; c) traditional Christian philosophical anthropology can no longer be resumed at an instant due to its language and terminology now lacking their original persuasive force.
PrintDisplayed: 17/5/2024 07:28