C 2018

Polský kulturně-společenský časopis Sztorcem z českého Těšínska : Most nebo bariéra vzájemného porozumění?

MARTINEK, Libor

Základní údaje

Originální název

Polský kulturně-společenský časopis Sztorcem z českého Těšínska : Most nebo bariéra vzájemného porozumění?

Název česky

Polský kulturně-společenský časopis Sztorcem z českého Těšínska : Most nebo bariéra vzájemného porozumění?

Název anglicky

Polish cultural and social magazine Sztorcem from Czech Těšín Silesia : Bridge or barrier of mutual understanding?

Autoři

MARTINEK, Libor (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Obrazy kultury a společnosti v období první republiky : Periodický tisk v letech 1918–1938, od s. 244-258, 15 s. 2018

Nakladatel

Moravská zemská knihovna v Brně

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/47813059:19240/18:A0000315

Organizační jednotka

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

ISBN

978-80-7051-267-8

Klíčová slova česky

Sztorcem; časopisy; polská literatura; Československo; meziválečné období; české Těšínsko

Klíčová slova anglicky

Sztorcem (On Sharp); magazines; Polish literature; Czechoslovakia; interwar period; Czech Cieszyn Silesia

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 26. 3. 2019 09:21, Mgr. Jan Heczko, Ph.D.

Anotace

ORIG EN

V originále

Polský časopis Sztorcem vycházel v Třinci v roce 1939, jeho šéfredaktorem (šlo de facto o časopis jednoho muže) byl spisovatel Paweł Kubisz, který se narodil v obci Konská (dnes část Třince). V Těšíně začal studovat na učitele, pak se přenesl do města Ostrzeszów (Polsko), ale po třech letech byl nucen odejít a rozhodl se studovat sám. V dubnu 1928 byl zatčen a strávil více než rok v prosinci v olomouckém vězení - hlavním důvodem byl přenos nelegální literatury na Slovensko a podezření ze spiknutí proti republice. Po odchodu z vězení se stal tajemníkem polské lidové strany v Československu (Stronnictwo Ludowe). V roce 1937 se stal zakladatelem skupiny Śląski Związek Literacko-Artystyczny (Slezská literární a umělecká unie) a založil měsíčník Sztorcem, který byl charakterizován kritickými postoji k československé vládě a obsahoval silné protikomunistické názory. Časopis Sztorcem byl dotován z polských zdrojů a zanikl po připojení českého Těšínska k Polsku. Po jeho ukončení (byly vydány pouze tři čísla) se Kubisz stal úředníkem v železárnách v Třinci.

Anglicky

The Polish magazine Sztorcem (On sharp) was published in Třinec in 1939, his editor-in-chief (de facto the magazine of one man) was the writer Paweł Kubisz, who was born in the village of Konská (now part of Třinec). In Těšín he began to study in the teacher, the town of Ostrzeszów (Poland), but he was forced to leave after three years and decided to study alone. In April 1928 he was arrested and spent more than a year in December in Olomouc prison - the main reason was the transfer of illegal literature to Slovakia and suspicion of conspiracy against the republic. After his release, he became secretary of the Polish People's Party in Czechoslovakia (Stronnictwo Ludowe). In 1937 he became the founder of the group Śląski Związek Literacko-Artystyczny (Silesian Literary and Artistic Union) and founded the monthly Sztorcem, which was characterized by critical attitudes towards the Czechoslovak government and had strong anti-communist views. The Sztorcem magazine was subsidized from Polish sources and disappeared after the annexation of Czech Cieszyn Silesia to Poland. After his ban (only three numbers were published), Kubisz became an official in the ironworks in Třinec.
Zobrazeno: 24. 11. 2024 07:24