B 2014

Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace

GABRYŠOVÁ, Marie, Pavla SÝKOROVÁ a Oldřich BERKA

Základní údaje

Originální název

Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace

Název česky

Vybrané teoretické a empirické pohledy na inovace

Název anglicky

Selected theoretical and empirical insights into innovation

Autoři

GABRYŠOVÁ, Marie (203 Česká republika, domácí), Pavla SÝKOROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Oldřich BERKA (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Karviná, 108 s. 2014

Nakladatel

SU OPF Karviná

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

50204 Business and management

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)

Kód RIV

RIV/47813059:19520/14:N0000011

Organizační jednotka

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

ISBN

978-80-7510-049-8

Klíčová slova anglicky

innovation; culture; society; ecology; economy; small and medium-sized enterprises

Návaznosti

EE2.3.20.0016, projekt VaV.
Změněno: 7. 2. 2020 10:57, RNDr. Daniel Jakubík

Anotace

V originále

První kapitola se zaměřuje na studium vzniku, podmínek a příčin inovativního myšlení. Náš postup využívá schumpeterskou triádu novace + invence + implementace, ale především triádu idea + inovace + difúze, s níž pracuje například dvojice Müller Prothmann a Nora Dörr. Výzkum se zaměřuje na elementární charakteristiky oblasti vzniku inovujících idejí a invencí: klíčovým pojmem se stává kreativní destrukce, jejíž pomocí lze dobře komparovat triadický Schumpeterův postup s evolučním výkladem například Schmooklera. Kontextem je kultura jako celek: od popisu mozkových funkcí po technologické změny. Jde samozřejmě o ideální prezentaci procesu, jehož jednotlivé etapy se v průběhu formování inovací mohou vzájemně ovlivňovat. (Nápady a ideje mohou vznikat i v okamžiku marketizace nějakého produktu.) Druhá kapitola má spíše empirický charakter. Popisuje systémy inovací od makrosystémů fungujících v hospodářských velmocích, přes systémy inovací v EU, až po národní a regionální. Do této části byly včleněny i inovační profily vybraných zemí Evropy, a také Austrálie, Kanady a USA. V části, která se věnuje kvalitativní podpoře inovaci, je zdůrazněna vzájemná relace mezi kvalitou a inovacemi. Kapitolu uzavírají výsledky výzkumu pohledu MSP na inovace v Moravskoslezském kraji.

Anglicky

The first chapter focuses on the study of the origin, conditions and causes of innovative thinking. The second chapter is rather empirical. Describes innovation systems from macro systems operating in economic powers, through innovation systems in the EU to national and regional.