D 2017

Šestá vlna globalizace jako faktor podporující financování extremismu

BOTLÍK, Josef a Milena BOTLÍKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Šestá vlna globalizace jako faktor podporující financování extremismu

Název česky

Šestá vlna globalizace jako faktor podporující financování extremismu

Název anglicky

THE SIXTH WAVE OF GLOBALIZATION AS A FACTOR OF SUPPORTING THE FINANCING OF EXTREMISM

Autoři

BOTLÍK, Josef (203 Česká republika, domácí) a Milena BOTLÍKOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Žilina Slovensko, 17th International Scientific Conference Globalization and ist Socio-economic Consequences, od s. 194-201, 8 s. 2017

Nakladatel

GEORG, Bajzova 11, 010 01 Zilina, Slovak Republic

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10200 1.2 Computer and information sciences

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Kód RIV

RIV/47813059:19520/17:00010892

Organizační jednotka

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

ISBN

978-80-8154-212-1

Klíčová slova anglicky

Globalization; Internet; Terrorism; Monetization; Information
Změněno: 7. 2. 2020 10:57, RNDr. Daniel Jakubík

Anotace

V originále

Globalizace není jen globální proces hospodářské a politické integrace, ale zasahuje do jiných oblastí. Hypotéza společnosti Therborn o vlnách globalizace předpovídá kapitálovou migraci v souvislosti s globalizací informací a nových komunikačních a informačních technologií. V souvislosti s financováním radikálního islamistického teroru je stále důležitější virtuální pohyb finančních zdrojů a zpeněžování internetu. Zatímco je prakticky nemožné oddělit účinky globalizace od jiných vlivů (náboženství, přesvědčení, historie, dislokace atd.), Protože informační technologie a globalizace jsou spojeny se všemi lidskými činnostmi, které jsou často podmíněny, lze předpokládat, že šestá vlna globalizace Sense of Therbornova hypotéza má přímou souvislost s financováním islámského extremismu a ISIS. Zejména v kontextu ISIS se postupně posunulo od počátečních forem kvazistatického financování zaměřeného na nerostné suroviny hlavně na iráckém a sýrském území na formy zpeněžení informací. V tomto kontextu se šíření médií používá nejen v ISIS, ale i v jeho blízkém okolí (Turecko), ale v celosvětovém měřítku, zejména kvůli možnému využití infrastruktury ve vzdálenější zemi. Článek analyzuje a porovnává možnosti zpeněžení globálního informačního prostředí, aby dokázal spojení s radikálním extremismem. Na základě popisu a klasifikace forem zpeněžení informačního prostředí v globalizovaném prostředí jsou modelovány scénáře financování extremismu. Tento příspěvek se zaměřuje jak na přímé, tak na nepřímé formy zpeněžení, které lze využít na lokálně distribuovaných webových serverech a mapách na základě simulace možnosti migrace kapitálu.

Anglicky

Globalization is not only a global process of economic and political integration, it also interferes with other areas. The hypothesis of Therborn about globalization waves predicts capital migration related to the globalization of information and new communication and information technologies. The virtual movement of financial resources and the monetization of the Internet are becoming increasingly important in connection with the financing of radical Islamist terror. While it is virtually impossible to separate the effects of globalization from other influences (religion, belief, history, dislocation, etc.), since information technology and globalization are tied to all human activities that are often conditioned, it can be hypothesized that the sixth wave of globalization Sense of Therborn hypothesis has a direct connection with the financing of Islamic extremism and ISIS. Particularly in the context of ISIS, it has gradually shifted from the initial forms of quasi-state funding focused on mineral resources mainly on an Iraqi and Syrian territory to forms of monetization of information. In this context, media propagation is being used, not only in ISIS, but also in its near vicinity (Turkey), but globally, especially because of the possible use of infrastructure in a more distant foreign country. The paper analyses and compares the possibilities of monetization of the global information environment in order to prove the connection with radical extremism. Based on the description and classification of forms of monetization of the information environment in a globalized environment, scenarios of financing extremism are modelled. This paper focuses on both direct and indirect forms of monetization that can be used on locally distributed web servers and maps on the basis of simulations of the possibility of capital migration.