PILÁT, Miroslav. Metoda komunitního plánování sociálních služeb jako efektivní nástroj sociální politiky základních územních správných celků. Online. In NÁLEPOVÁ, Veronika a Natalie UHROVÁ. Proceedings of the International Scientific Conference ECONOMIC AND SOCIAL POLICY. První. Ostrava: Vysoká škola PRIGO, 2020, s. 346-361, 479 s. ISBN 978-80-87291-27-6.
Originální název Metoda komunitního plánování sociálních služeb jako efektivní nástroj sociální politiky základních územních správných celků
Název česky Metoda komunitního plánování sociálních služeb jako efektivní nástroj sociální politiky základních územních správných celků
Název anglicky Method of Community Planning of the Social Services As an Effective Meansof Social Policy on the Level of Local Administrative Units.
Autoři PILÁT, Miroslav.
Vydání První. Ostrava, Proceedings of the International Scientific Conference ECONOMIC AND SOCIAL POLICY. od s. 346-361, 479 s. 2020.
Nakladatel Vysoká škola PRIGO
Typ výsledku Stať ve sborníku
Forma vydání elektronická verze "online"
ISBN 978-80-87291-27-6
ISSN 2571-1776
Klíčová slova česky Komunitní plánování sociálních služeb, střednědobý plán rozvoje sociálních služeb, zadavatel sociálních služeb, poskytovatel sociálních služeb, uživatel sociálních služeb, triáda, základní území samosprávné celky.
Klíčová slova anglicky Community planning of social services, medium-term plan of social services development, contractor of social services, provider of social services, user of social services, triad, local administrative units.
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D., učo 50092. Změněno: 3. 2. 2021 11:37.
The article aims at presenting the community planning of social services in the Czech Republic as a dynamically evolving means to secure availability of the social services and planning of their development on the level of basic local administrative units as a means of the social policy. It required by law to create a medium-term plan of social services (community plan) on the regional level. Even though local administrations do not have the obligation to create this plan, both theory and experience in the field of social services planning show that the most effective means to enquire needs of users and desirability of social services is the method of community planning. This method is applied by many municipalities and their voluntary unions and through it they implement the social services planning as an effective means of social policy on their territory.
VytisknoutZobrazeno: 1. 5. 2024 06:15