FABIÁN, Petr, Lucie GERŠIČOVÁ a Markéta VNENKOVÁ. O ČEM SE MLČÍ, jak na metodiku pomoci rodinám. 1. vyd. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2021, 96 s. monografie. ISBN 978-80-7510-484-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název O ČEM SE MLČÍ, jak na metodiku pomoci rodinám
Název česky O ČEM SE MLČÍ, jak na metodiku pomoci rodinám
Název anglicky WHAT IS SILENT, how to help families
Autoři FABIÁN, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Lucie GERŠIČOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Markéta VNENKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Opava, 96 s. monografie, 2021.
Nakladatel Slezská univerzita v Opavě
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50902 Social sciences, interdisciplinary
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/47813059:19510/21:A0000335
Organizační jednotka Fakulta veřejných politik v Opavě
ISBN 978-80-7510-484-7
Klíčová slova česky Dítě; dětství; rodina; sociálně právní ochrana dětí; sociální služby; vztahová vazba;
Klíčová slova anglicky Child; childhood; family social and legal protection of children; social services; relationship;
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Petr Fabián, PhD., učo 49508. Změněno: 16. 3. 2022 09:24.
Anotace
Publikace je věnována výsledkům projektu studentské grantové soutěže na téma Analýza realizace sanace rodin s dítětem ohroženým ústavní výchovou, ochrana dětství nebo zvyšování traumatu. Autoři předkládají v první části krátký historický pohled na vývoj ochrany dětí a dětství. Dále se zabývají problematikou změny paradigmatu v práci sociálních pracovníků. Tato změna je popsána z pohledu změny právních norem a jejich dopadu na výkon práce sociálních pracovníků a zapojení dalších sociálních organizací do práce pomoci rodinám. Druhá, hlavní část práce je věnována studii, která byla realizována v rámci dvou krajů České republiky. Výzkum byl realizován se sociálními pracovníky obecních úřadů a sociálními pracovníky sociálních organizací, které poskytují služby ohroženým rodinám. Výsledky byl dále validovány dotazníkovým šetřením. Výsledky výzkumu jsou shrnuty v závěrečných kapitolách, včetně příkladů dobré praxe. Publikace má sloužit především odborníkům pro tvorbu metodiky práce s ohroženou rodinou.
Anotace anglicky
The publication is devoted to the results of the student grant competition project on the topic of Implementation Analysis rehabilitation of families with a child at risk of institutional care, protection of childhood or increasing trauma. Authors in the first part they present a brief historical view of the development of child protection and childhood. They also deal with the issue paradigm shifts in the work of social workers. This change is described in terms of legal change standards and their impact on the performance of social workers and the involvement of other social organizations in work to help families. The second, main part of the work is devoted to the study, which was carried out in two regions of the Czech Republic. The research was carried out with social workers of municipal authorities and social workers social organizations that provide services to vulnerable families. The results were further validated by a questionnaire investigation. The research results are summarized in the final chapters, including examples of good practice. The publication is intended primarily for experts in creating a methodology for working with vulnerable families.
VytisknoutZobrazeno: 11. 9. 2024 12:47