J 2022

Válka v Chorvatsku očima dětí. Kvalitativní analýza dětského časopisu Náš koutek z let 1991–1993

PREISSOVÁ KREJČÍ, Andrea a Jana KOČÍ

Základní údaje

Originální název

Válka v Chorvatsku očima dětí. Kvalitativní analýza dětského časopisu Náš koutek z let 1991–1993

Název anglicky

The war in Croatia through children’s eyes: a qualitative analysis of the children’s magazine Náš koutek from the years 1991–1993

Autoři

PREISSOVÁ KREJČÍ, Andrea (203 Česká republika, garant, domácí) a Jana KOČÍ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Slovanský přehled, 2022, 0037-6922

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/47813059:19510/22:A0000414

Organizační jednotka

Fakulta veřejných politik v Opavě

Klíčová slova česky

válka; Chorvatsko; česká menšina; dětští uprchlíci; Náš koutek

Klíčová slova anglicky

war; Croatia; Czech minority; refugee children; Náš koutek
Změněno: 9. 3. 2023 21:27, Mgr. Andrea Preissová Krejčí, Ph.D.

Anotace

V originále

Studie reflektuje historickou zkušenost války v Chorvatsku na počátku 90. let let 20. století očima dětí, a to prostřednictvím kvalitativní analýzy jejich příspěvků, které byly v letech 1991–1993 uveřejňovány v dobovém periodiku Náš koutek. Nejstarší dětský časopis vydávaný na území bývalé Jugoslávie krajany v češtině se díky tomu stal jedinečným historickým pramenem zprostředkovávající svědectví o hrůzách války autenticky a bezprostředně. Více než tisíc dětí z Daruvarska bylo odděleno od rodičů a evakuováno do ubytovacích zařízení v České republice, kde zůstalo po dobu téměř pěti měsíců, čímž je značná část příspěvků ovlivněna. Na základě analýzy příspěvků dětí bylo zjištěno, že jejich prožitky z války lze pojmenovat skrze kategorie emocí jako je strach, láska, stesk, naděje a bolest, které se vztahují k ústřednímu jevu změny, jež kvůli válce nastala v mnoha aspektech jejich života.

Anglicky

This study reflects on the historical experience of the war in Croatia in the beginning of the 1990s through the eyes of children, using a qualitative analysis of their contributions published in the contemporary periodical Náš koutek in the years 1991–1993. The oldest children’s magazine published in the territory of the former Yugoslavia by Czech compatriots in the Czech language became a unique historical source that mediated testimonies about the horrors of war authentically and directly. More than a thousand children from the Daruvar area were separated from their parents and evacuated to accommodation facilities in the Czech Republic, where they remained for a period of nearly five months, and this influenced a significant percent of their contributions. On the basis of analysis of the children’s contributions, it was determined that their experiences from the war can be named through categories of emotions such as fear, love, longing, hope, and pain, which relate to the central phenomenon of change that took place in many aspects of their lives because of the war.