FPF:UFMZP03 Public Administration, Environ - Course Information
UFMZP03 Public Administration, Environmental Politics
Faculty of Philosophy and Science in OpavaSummer 2020
- Extent and Intensity
- 0/0/0. 0 credit(s). Type of Completion: -.
- Guaranteed by
- Centrum interdisciplinárních studií – Faculty of Philosophy and Science in Opava
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Environmental Monitoring (programme FPF, B1702 AplF)
- Course objectives
- The course is part of the final exam for bachelor's degree in Environmental Monitoring.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Stát, veřejná správa a správní věda. Definice státu, stát jako instituce, státní a veřejná moc; soukromá, veřejná správa (VS) a st. správa, zájmová a úz. samospráva (Ss); základní org. principy VS a její vývoj v evropských zemích; pojem, předmět a metody správní vědy, věda správního práva.
2. Územní organizace moderního státu. Typy a formy organizace státu; typy a druhy státních orgánů (parlamenty, vlády, ministerstva); zásady organizace st. správy (subordinace, souřadnost, koncentrace, vert. a hor. dekoncentrace, centralizace, decentralizace); místní a regionální správa; unitární a federativní stát, konfederace; evropský správní a právní prostor.
3. Systémy organizace VS ve vybraných státech. Institucionální charakter správy, VS, veřejná moc, veřejný sektor; veřejnoprávní korporace, paralelní vládní a nevládní organizace, úřad jako organizační jednotka; místní a regionální správa v Anglii, Francii, Německu a Švédsku; regionální politika EU.
4. Současné problémy a jejich řešení v systémech VS a reformy VS. Vztah st. správy a Ss; lidský faktor ve VS; personální management; technologie VS (obecná teorie inovací, kontrola výkonu VS, evaluace, audit, monitoring, ombudsman); e-government; charakter, příčiny a problémy reforem (redukce počtu zam., decentralizace, rozdílné pojetí a cíle reforem v záp. demokr. a postkom. zemích); NPM, PUMA, OECD, SIGMA.
5. Územně správní členění ČSR a ČR od roku 1945, vývoj ústavního systému a organizace VS 1945-1989. Územní změny po 1945, krajské zřízení a implementace sovět. prvků (centralizace, likvidace Ss); politické a ekonom. aspekty reorganizace krajského zřízení (1960); sociálně-geografická struktura českých zemí; centralizační trendy normalizace; stav po roce 1990 (desintegrační procesy, vyšší úz. Ss celky); vláda ČSR 1945-1948, změny po 1948, ústava 1960, 1968, federace.
6. Ústavní instituce a dělba moci v ČR, ústřední a územní orgány st. správy. Přechod k demokracii (1989) a rozpad federace; instituc. dělba moci; parlament, prezident a vláda ČR; soudní systém a ombudsman; ústavní zakotvení správních úřadů; ústřední orgány st. správy, přehled ministerstev a ústředních orgánů st. správy; orgány st. správy s celostátní úz. působností; st. zastupitelství; typologie úz. orgánů st. správy; nekoncentrované orgány; okresní úřady a jejich struktura; úřady úz. Ss celků a úz. orgány st. správy; smíšený model VS.
7. České obecní a krajské zřízení. Územní a jiná Ss; české obecní zřízení; samostatná a přenesená působnost a pravomoc obcí, svazky obcí; možnosti soc. analýzy, plánování a komun. práce v obcích; vyšší úz. Ss celky; samostatná a přenesená působnost krajů, orgány kraje, krajský úřad; přijímání právních předpisů; VS a politika na reg. úrovni.
8. Personální otázky, hodnocení a kontrola VS. Obsazování míst ve VS, výkon funkcí, legislativa a etické kodexy. Systém kontroly ve VS v České republice, formy kontroly a kontrolní mechanismy a audit. Kontrolní mech. vlády, úz. Ss celků, ombudsman.
9. Reforma VS, začlenění ČR do EU (1990-2005), hodnocení obcí a regionů v ČR a EU. Roviny a etapy reformy VS v ČR; začlenění ČR do EU; možnosti spolupráce úz. Ss celků, svazky obcí a typy sdružování obcí v ČR; Madridská úmluva, euroregiony, program INTERREG.
10. Regiony a regionální politika. Definice regionu a základní členění regionů. Definice regionalismu a jeho vztah k regionální politice. Cíle, motivy a nástroje regi
- 1. Stát, veřejná správa a správní věda. Definice státu, stát jako instituce, státní a veřejná moc; soukromá, veřejná správa (VS) a st. správa, zájmová a úz. samospráva (Ss); základní org. principy VS a její vývoj v evropských zemích; pojem, předmět a metody správní vědy, věda správního práva.
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Teacher's information
- Satisfactory presentation and attestation of mastery of the curriculum during the final state examination.
- Enrolment Statistics (recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/summer2020/UFMZP03