UVSSPUP024 Vybrané kapitoly z pracovního práva

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2025
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Ondřej Pavelek, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní a komplexní znalosti o pracovním právu a jeho principech v návaznosti na sociální politiku.
Výstupy z učení
Oborové znalosti: Na konci tohoto předmětu bude student schopen porozumět základním principům pracovního práva. Bude schopen používat, základní pojmy a bude se orientovat v institutech, které jsou pro pracovní právo stěžejní. Na konci tohoto předmětu bude student schopen aplikovat základní znalosti pracovního práva v praxi ve spojení s právem veřejným, zejména s právem sociálního zabezpečení. Student získá znalosti o pracovním poměru, pracovních podmínkách, o ochraně zdraví či o státní politice zaměstnanosti.
Osnova
  • 1. Pracovní poměr: Základní principy a povinnosti 2. Dohody o pracích mimo pracovní poměr: Právní rámec a specifika 3. Pracovní doba a odpočinek: Normy a regulace 4. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci: Právní aspekty a povinnosti 5. Odměňování za práci a pracovní pohotovost: Právní náležitosti 6. Náhrada výdajů při výkonu práce: Právní úprava a postupy 7. Překážky v práci: Identifikace a řešení 8. Dovolená: Práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů 9. Péče o zaměstnance: Podpora a benefitní programy 10. Náhrada majetkové a nemajetkové újmy: Právní aspekty odškodnění 11. Informování a projednání v pracovním prostředí: Úloha odborových organizací a rady zaměstnanců 12. Politika zaměstnanosti: Vliv na pracovní trh a zaměstnavatelské strategie 13. Volný pohyb pracovníků v EU: Právní předpisy a výzvy v mezinárodním pracovním prostoru
Literatura
    povinná literatura
  • BĚLINA, Miroslav. Pracovní právo. 7. doplněné a podstatně přepracované vydání. Academia iuris. V Praze: C.H. Beck, 2017. ISBN 978-80-7400-667-8.
    doporučená literatura
  • BĚLINA, Miroslav. Zákoník práce: komentář. 4. vydání. Velké komentáře. V Praze: C.H. Beck, 2023. ISBN 978-80-7400-951-8.
Výukové metody
Přednášky, prezentace
Metody hodnocení
Zápočet • Aktivní účast na přednáškách • Vypracování eseje na zvolené téma o Esej vypracuje skupina studentů v počtu max. 5 o Téma skupinové práce bude založena na alespoň jednom odborném článku ze zahraničí (nikoli ze Slovenska), které se vztahuje k tématu předmětu; preferujte prosím databázi Web of Science nebo Scopus. o Esej bude vypracována v rozsahu 4 normostran. o Postup:  1. Studenti vytvoří skupiny.  2. Domluví se na článku, který bude podkladem pro jejich esej.  3. Na základě vybraného článku formulují výzkumný problém a doplní je o své praktické zkušenosti.  4. Odevzdají esej do odevzdávárny v ISu do 30. dubna 2024.  5. Esej bude prezentována na poslední přednášce.  6. Prezentace bude na 10 minut + diskuze. o Za esej a prezentaci lze získat max. 15 bodů o Hodnotící kritéria:  Aktuálnost tématu: Vyberte prosím téma, které je aktuální a které přináší poznatky, které jsou užitečné pro současnou společnost.  Schopnost zaujmout provokativními tezemi: Najděte takové téma, které je pro ostatní zajímavé a které vzbudí jejich zájem o problematiku.  Dopady do praxe: Zpracujte téma, které je praktické a je pro ostatní užitečné.  Prezentace o Použití AI při zpracování eseje: AI lze použít, ale je nutné tuto skutečnost zmínit v eseji. Dávejte prosím pozor na to, že AI není vše vědoucí a dělá nemalé chyby. Informace z AI je tak nutné řádně ověřit. Zkouška • Zkouška je složena z 15 otevřených otázek. • Každá otázka je hodnocena 1 bod • Zkouška je písemná. • U zkoušky lze používat všechny studijní materiály v tištěné podobě Celkové hodnocení: 1. Esej – max. 15 bodů 2. Zkouška – max. 15 bodů A – 27 – 30 bodů B - 23 – 26 bodů C – 20-22 bodů D – 17 – 19 bodů E – 13 – 16 bodů F – 12 a méně bodů
Informace učitele
Kontaktní výuka je vedena systémem diskusních konzultací na vybraná témata v rozsahu 12 hodin. Kombinovaná část studia je zprovozněna v prostředí e-learningového kurzu na e-portále http://elearning.fvp.slu.cz/, kde probíhají jednotlivé tutoriály podle přehledu probírané látky a pod vedením vyučujícího. Toto prostředí poskytuje rovněž studentům individuální konzultace vybraných problémových celků při rozpracování témat a cílů diplomové práce. Pro výuku je tady publikována elektronická studijní opora.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2024.