EK025L European Union Operation Mechanism

School of Business Administration in Karvina
Summer 2007
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Guaranteed by
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Course objectives (in Czech)
Seznámení studentů specializace s mechanismem fungování integrační organizace, se systémem orgánů EU, jejich kompetencemi, vzájemnými vazbami mezi nimi, procedurách vypracovávání, projednávání a schvalování jednotlivých dokumentů, jejich uvádění do praxe.
Syllabus (in Czech)
  • Struktura výkladu:
    1. Vznik a povaha Evropských společenství a EU
    2. Postavení orgánů v nadstátní integrační organizaci
    3. Evropská rada. Rada Evropské unie
    4. Evropská komise
    5. Evropský parlament
    6. Evropský soudní dvůr
    7. Systém fungování orgánů EU a nástroje rozhodování
    8. Rozpočet Evropské unie
    9. Evropská investiční banka
    10. Primární a sekundární právo Společenství
    Obsah kurzu:
    1. Vznik a povaha Evropských společenství (ES) a Evropské unie (EU)
    Vznik a vývoj ES. Povaha ES jako nadstátní organizace. Vývoj od počátku k Amsterdamské smlouvě. Základní dokumenty ("ústava") Společenství. EA a EU.
    2. Postavení orgánů v nadstátní integrační organizaci
    Obecné vymezení rozdílů mezistátní a nadstátní formy integrace. Komparace pravomocí a způsobů jednání orgánů v obou typech integrace, vztahy orgánů k členským státům a k jednotlivým hospodářským subjektům. Postavení orgánů a institucí Evropské unie, vymezení jejich právní subjektivity. Vztah mezi orgány Unie a orgány členských států Unie.
    3. Evropská rada. Rada Evropské unie
    Specifické postavení Evropské rady v systému orgánů EU, její složení a způsoby práce. Rada Evropské unie jako zákonodárný orgán Unie. Nadstátní charakter postavení Rady, řešení problému předání části státní suverenity členských států orgánům Unie. Složení a organizace práce v Radě EU, způsoby rozhodování, vztah k ostatním orgánům Unie. Postavení členských států v Radě. Poradní a jiné orgány Rady EU, Výbor stálých zástupců, Sekretariát.
    4. Evropská komise
    Evropská komise, její iniciativní, výkonná a kontrolní funkce. Složení Evropské komise, systém jejího schvalování, postavení komisařů. Úloha generálních ředitelství a jejich odborné zaměření. Pomocné a poradní orgány Rady EU a EK. Hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů.
    5. Evropský parlament
    Základní funkce evropského parlamentu a míra účasti na zákonodárných aktivitách Unie. Vytváření EP přímou volbou občanů států Unie. Aktuální složení Evropského parlamentu, postavení poslanců. Nástroje a metody parlamentní práce. Systém vztahů k Radě EU a Evropské komisi.
    6. Evropský soudní dvůr
    Specifické postavení a funkce Evropského soudního dvora v systému orgánů EU. Ustavení Soudního dvora, jeho složení a formy práce. Generální advokáti a jejich úloha. Obsah práce a pravomoci Soudu prvního stupně.
    7. Systém fungování orgánů EU a nástroje rozhodování
    Nástroje rozhodování v EU. Systém závazných a nezávazných usnesení přijímaných v Evropské unii. Mechanismus jejich projednávání a schvalování v systému vztahů mezi orgány Unie. Úloha dalších forem dokumentů Unie (Bílá kniha, Zelená kniha).
    8. Rozpočet Evropské unie
    Specifický charakter rozpočtu EU. Zdroje příjmů, směry výdajů komunitárního rozpočtu. Systém jeho sestavování, schvalování a kontrola jeho plnění. Úloha Účetního dvora při kontrole rozpočtové politiky Unie.
    9. Evropská investiční banka
    Specifické postavení Evropské investiční banky v systému orgánů Unie. Úloha a finanční aktivity banky v rámci Evropské unie i mimo ní.
    10. Primární a sekundární právo Společenství
    Prameny primárního a sekundárního práva. Tvorba primárního práva. Vztah k mezinárodnímu právu. Odpovědnost členských států za dodržování práva ES. Přijímání nových členů.

    V rámci výuky kurzu ani k jeho prezentaci nejsou elektronická média využívána.
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Summer 1991, Winter 1991, Summer 1992, Winter 1992, Summer 1993, Winter 1993, Summer 1994, Winter 1994, Summer 1995, Winter 1995, Summer 1996, Winter 1996, Summer 1997, Winter 1997, Summer 1998, Winter 1998, Summer 1999, Winter 1999, Summer 2000, Winter 2000, Summer 2001, Winter 2001, Summer 2002, Winter 2002, Summer 2003, Winter 2003, Summer 2004, Winter 2004, Summer 2005, Winter 2005, Summer 2006, Winter 2006.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2007/EK025L