EK207 European Union Operation Mechanism

School of Business Administration in Karvina
Summer 2009
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je vysvětlit teoretická východiska integračních procesů, objektivní a subjektivní předpoklady jejich rozvíjení a prohlubování a vyvolané důsledky. Výklad bere v úvahu různé koncepce teoretiků integrace. Důraz je kladen na postižení specifik integrace ekonomik vyspělých a rozvojových zemí a s přihlédnutím k postavení a možnostem malých ekonomik. Předmět vytváří obecně teoretické předpoklady pro pochopení integračních procesů ve světové ekonomice všeobecně a v evropském prostoru zvláště.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Povaha integračních procesů v soudobé světové ekonomice. Regionální a globální integrace, jejich hybné síly.
    2. Hlavní názorové proudy v integrační teorii, rozdíly v pojetí a hodnocení integrace. Funkcionalismus a institucionalismus a jiné integrační koncepce.
    3. Realizační formy a stupně ekonomické integrace. Aplikace teoretických poznatků na reálné integrace ve světové ekonomice.
    4. Překážky integračního procesu. Protiintegrační síly ekonomického a neekonomického charakteru ve světové ekonomice a politice. Příčiny a projevy desintegračních tendencí.
    5. Hypotetické modely integračních procesů. Aplikace na možný vývoj integrace v Evropské unii a na evropském kontinentě.
    6. Teorie účinků ekonomické integrace. Celní unie a efekty "vytváření" a "odvrácení" obchodu.
    7. Teorie účinků hospodářské a měnové unie. Důsledky integrace trhů práce a kapitálu. Teorie měnových unií. Změny konkurenční struktury trhů.
    8. Specifické rysy integračních procesů v podmínkách rozvojových zemí. Hybné síly integrace. Překážky efektivní integrace objektivního a subjektivního charakteru.
    9. Malé ekonomiky a jejich postavení ve světové ekonomice a v integračních procesech. Výhody a nevýhody ve srovnání s velkými ekonomikami.
    10. Analýza postavení malých členských zemí v Evropské unii, jejich váha v orgánech Unie, možnosti ovlivňovat formování integračního programu. Budoucnost malých zemí po rozšíření EU.
    11. Charakter mezinárodních organizací typu mezinárodní ekonomické kooperace a jejich úloha.
    12. Globalizace světové ekonomiky, její hybné síly a projevy. Nositelé globalizačních tendencí. Rozporné důsledky globalizačních procesů. Soudobé postavení a budoucnost regionálních integrací ve světové ekonomice.
    Obsah předmětu:
    1. Povaha integračních procesů v soudobé světové ekonomice. Regionální a globální integrace, jejich hybné síly.
    Teoretická a metodická východiska analýzy integračních procesů. Internacionalizační procesy ve světové ekonomice a ekonomická integrace. Spojitost a rozdílnost regionální integrace a integrace globální. Hybné síly jejich dalšího rozvoje.
    2. Hlavní názorové proudy v integrační teorii, rozdíly v pojetí a hodnocení integrace. Funkcionalismus a institucionalismus a jiné integrační koncepce.
    Rozdílná pojetí mezinárodní ekonomické integrace v integrační teorii. Neoklasická, neoliberální a institucionální pojetí integrace. Charakteristika tzv. funkcionální a institucionální metody integrace.
    3. Realizační formy a stupně ekonomické integrace. Aplikace teoretických poznatků na reálné integrace ve světové ekonomice.
    Integrace z hlediska jejího rozměru a realizačních forem. Stupně ekonomické integrace: pásmo volného obchodu, celní unie, hospodářská unie a její dvě fáze, hospodářská a měnová unie. Aplikace na EU a jiné organizace.
    4. Teorie integrace rozvojových zemí.
    Formy vřazování rozvojových zemí do integračních procesů. Specifické podmínky pro vytváření regionálních integrací, vnitřní a vnější faktory ovlivňující integrace rozvojových zemí. Cíle, formy a metody integrace v rozvojových zemích.
    5. Hypotetické modely integračních procesů. Aplikace na možný vývoj integrace v Evropské unii a na evropském kontinentě.
    Modely tzv. posílené solidarity, diferencovaných rychlostí, tvrdého jádra a koncentrických kruhů. Integrace tzv. výběrového postupu, resp. variabilních cílů. Možnosti jejich praktické aplikace. Zhodnocení koncepce tzv. posílené spolupráce v EU.
    6. Teorie účinků ekonomické integrace. Celní unie a efekty "vytváření" a "odvrácení" obchodu.
    Některá teoretická a metodologická východiska hodnocení účin
Literature
    required literature
  • TÝČ, V. Základy práva EU pro ekonomy. Praha, 2006. ISBN 80-7201-631-8. info
  • ZLÝ, B. Evropská unie v přelomovém období. 2. upr. vyd. Karviná, 2004. ISBN 80-7248-149-5. info
  • TÝČ, V. Dokumenty ke studiu práva EU. Brno: MU, 2003. info
    recommended literature
  • TICHÝ, L. A KOL. Evropské právo. Praha, 1999. ISBN 80-7179-113-X. info
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Summer 1991, Summer 1992, Summer 1993, Summer 1994, Summer 1995, Summer 1996, Summer 1997, Summer 1998, Summer 1999, Summer 2000, Summer 2001, Summer 2002, Summer 2003, Summer 2004, Summer 2005, Summer 2006, Summer 2007, Summer 2008.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2009/EK207