EKPECR Economy of the Czech Republic

School of Business Administration in Karvina
Summer 2010
Extent and Intensity
2/1/0. 4 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
prof. Ing. Christiana Kliková, CSc. (lecturer)
Ing. Tomáš Verner (lecturer)
Guaranteed by
prof. Ing. Christiana Kliková, CSc.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je seznámit posluchače s hospodářskou politikou České republiky od konce 80. let do současnosti. Posluchači budou obeznámeni s ekonomickou realitou Československa před rokem 1989, s jejími pozitivy i negativy. Značná pozornost bude věnována transformačním procesům v ekonomice, a to jak z obecného hlediska, tak v konkrétních českých (československých) podmínkách: obšírně budou diskutovány úspěchy i neúspěchy české ekonomiky při její transformaci z centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní. Pozornost bude věnována také dalšímu "posttransformačnímu" vývoji české ekonomiky, završeném přijetím ČR do EU, a současné ekonomické situaci České republiky. Důraz bude kladen zejména na prohloubení znalostí studentů o českých reáliích; na tomto základě by se pak především na seminářích měla rozvinout diskuse o dosavadním resp. budoucím možném vývoji české ekonomiky, o jeho přednostech i negativech.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Hospodářský i politický vývoj české ekonomiky v 80. letech minulého století, fungování centrálně plánovaných ekonomik, hlavní ekonomické problémy a pozitiva tehdejší situace ČR.
    2. Tvorba transformačních strategií, výchozí podmínky, střet dvou diametrálně odlišných koncepcí. Cenová liberalizace, liberalizace zahraničního obchodu - důsledky pro ekonomiku ČR.
    3. Hospodářská politika na počátku transformace, využití politického kapitálu k razantním transformačním krokům. Základní makroekonomické ukazatele na počátku transformace. Politické a ekonomické souvislosti transformačních kroků (liberalizace, privatizace, stabilizace).
    4. Privatizace, její nutnost, srovnání možností realizace se skutečným průběhem. Současné názory na způsob jejího provedení. Potřeba stabilizace ekonomiky, komparace s Polskem a Maďarskem.
    5. Transformační recese, důvody, proč k ní došlo, vývoj základních makroekonomických ukazatelů tohoto období. (nezaměstnanost, inflace, HDP, vnější rovnováha). Celkový stav ekonomiky. Rozdělení státu a jeho důsledky pro ekonomiku ČR.
    6. Fáze ekonomického růstu české ekonomiky (1993-1996), charakteristika této fáze, vývoj základních makroekonomických ukazatelů, možná úskalí dalšího ekonomického vývoje. Ekonomické i politické charakteristiky této fáze vývoje.
    7. Fáze recese (1997-1999); důvody, proč nastala; průvodní znaky recese v ekonomické i politické oblasti, vývoj základních makroekonomických ukazatelů a jejich komparace s předchozím obdobím. Možnosti oživení.
    8. Fáze obnovy a opětovného růstu (1999-2003). Politické a ekonomické faktory, které pomohly znovu nastartovat hospodářský růst, možné nástrahy dalšího vývoje. Vývoj základních makroekonomických charakteristik ekonomik tohoto období.
    9. Přijetí ČR do EU a jeho dopady do hospodářské politiky ČR; vývoj české ekonomiky do současnosti. Základní makroekonomické charakteristiky vývoje, problémy, které začínají krystalizovat..
    10. Současná ekonomická situace ČR., vývoj základních makroekonomických ukazatelů a jejich predikce. Vliv vybraných faktorů (PZI, daňová politika, kvalifikace pracovní síly, cena práce apod.) na současný stav české ekonomiky.
    11. Aktuální problémy hospodářské politiky ČR v současnosti, nutnost a alternativní možnosti jejich řešení (potřeba rozpočtové reformy, důchodové reformy, sociální reformy, reformy školského systému, zdravotního systému).
    12. Komparace vývoje hospodářské politiky ČR a SR od rozdělení ČSFR. Situace po rozdělení státu, základní makroekonomické ukazatelé, jejich odlišnosti a důvody těchto rozdílů. Hospodářská situace Slovenska po roce 2000, základní reformy (daňová, důchodová, zdravotního systému, sociální, školská). Současná hospodářská politika Slovenské republiky.
    13. Srovnání průběhu transformace s Maďarskem a Polskem, analýza transformačních kroků v Maďarsku a Polsku, srovnání základních opatření s ČR. Komparace základních makroekonomických ukazatelů.
Literature
    required literature
  • ŽÍDEK, L. Transformace české ekonomiky 1989-2004. Praha, 2006. ISBN 80-7179-922-X. info
  • HOLMAN, R. Transformace české ekonomiky. Praha, 2000. ISBN 80-902795-6-2. info
  • TOMŠÍK, V. Proces ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy. Praha, 1999. info
  • JONÁŠ, J. Ekonomická transformace v České republice: makroekonomický vývoj a hospodářská politika. Praha, 1997. ISBN 80-85943-22-0. info
    recommended literature
  • KLIKOVÁ, CH., KOTLÁN, I. Hospodářská politika: teorie a praxe. Ostrava, 2006. ISBN 80-86572-04-8. info
  • HOLMAN, R. Transformace české ekonomiky v komparaci s dalšími zeměmi střední a východní Evropy. Praha:CEP, 2000. info
  • KLAUS, V. Ekonomická teorie a realita transformačních procesů. Praha, 1995. ISBN 80-85943-05-0. info
  • KLAUS, V. Ekonomická věda a ekonomická reforma: Jak měnit náš politický systém? Praha, 1991. ISBN 80 900626. info
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Summer 2008, Summer 2009, Summer 2011, Summer 2012, Summer 2013, Summer 2014.
  • Enrolment Statistics (Summer 2010, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2010/EKPECR