FIN101 Money, Banking and Financial Markets

School of Business Administration in Karvina
Summer 2012
Extent and Intensity
2/1/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.
Department of Finance and Accounting – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Course objectives (in Czech)
Cílem kurzu je seznámit posluchače se základy finančního systému. Zahrnuje problematiku pojetí a funkcí peněz, místa a úlohy finančních institucí, finančních dokumentů i finančních trhů ve finančním systému. Přihlíží ke specifickým podmínkám přechodu české ekonomiky k tržní ekonomice i ke změnám v rámci Evropské unie, resp. evropské měnové integrace.
Syllabus (in Czech)
  • Struktura výkladu:
    1. Finanční systém
    2. Peníze a finanční systém
    3. Finanční dokumenty
    4. Úrokové sazby
    5. Finanční trhy
    6. Finanční instituce
    Obsah kurzu:
    1. Finanční systém
    Finanční systém jako souhrn finančních dokumentů, finančních trhů a finančních zprostředkovatelů. Úspory a investice, přeměna úspor v investice. Funkce finančního systému a jeho efektivnost. Asymetrie informací. Ekonomické teorie charakterizující finanční systém.

    2. Peníze a finanční systém
    Pojetí peněz, význam peněz v ekonomice, funkce peněz. Metalistická, nominalistická a kvantitativní teorie peněz. Vymezení peněz a peněžní zásoby. Druhy peněz a formy peněz, ekonomický význam peněz. Peněžní trh, nabídka peněz a poptávka po penězích. Množství peněz v oběhu, rychlost oběhu peněz. Rovnováha a nerovnováha na peněžním trhu. Banky a tvorba peněz. Peněžní trh a vliv peněz na ekonomiku.
    3. Finanční dokumenty
    Charakteristika cenných papírů, rozlišení z hlediska majetkového práva, převoditelnosti, z hlediska charakteru důchodu, který přinášejí, z hlediska emise, podle dlužníka. Materializovaná a dematerializovaná forma cenných papírů. Akcie, obligace, druhy akcií a obligací, směnky, hypotéky, dohody o zpětném odkoupení, půjčky na mezibankovním trhu. Firemní a státní cenné papíry. Zákon o cenných papírech, zákon o dluhopisech.
    4. Úrokové sazby
    Úroveň úrokových sazeb, reálné a nominální úrokové sazby, bezriziková reálná úroková sazba. Struktura úrokových sazeb z hlediska doby splatnosti, křivky výnosů, inflace a dalších faktorů. Současná hodnota. Měření toku příjmů z finančních aktiv, běžný výnos, výnos do doby splatnosti, ocenění finančních aktiv. Riziko a struktura úrokových sazeb. Změny úrokových sazeb a jejich vliv na cenové výkyvy finančních dokumentů. Očekávaný vývoj úrokových sazeb. Fixní a pohyblivé úrokové sazby. Základní sazba banky. Diskontní a lombardní sazba.
    5. Finanční trhy
    Klasifikace finančních trhů, primární a sekundární trh, trh akcií a trh obligací, peněžní a kapitálové trhy, burzy a OTC trhy. Riziko, návratnost, efektivnost finančních trhů, určení cen na finančních trzích. Obchody na finančních trzích a výpočetní technika. Operace finančních institucí na finančních trzích. Futures a forwardy, options a swaps. Burza, mechanismus fungování burzy, význam burzy pro ekonomiku a jednotlivé hospodářské subjekty. Vypořádání burzovních obchodů, "insider trading". Pravidla obchodování na burze. Regulace burz. Zákon o burze cenných papírů, Zákon o komoditních burzách. Trh cenných papírů v České republice. Kurz cenných papírů, technika stanovení kursu. Technická a fundamentální analýza. Příkazy klientů zprostředkovatelům. Ukazatele vývoje kursů cenných papírů. Index a průměr. Kotace kursů, kursovní lístek. Jednotlivé ukazatele trhu a kursovního lístku.
    6. Finanční instituce
    Hlavní účastníci finančního trhu, přímé a nepřímé cenné papíry, nepřímé financování, transakční náklady a náklady informační. Depozitní a nedepozitní finanční instituce. Faktory, ovlivňující změny ve struktuře finančních institucí. Spořitelny, pojišťovací společnosti a penzijní fondy, obchodníci s cennými papíry. Charakter zprostředkovatelských institucí v České republice, změna v jejich činnosti od přijetí zákona o ČNB a zákona o bankách v roce 1990, resp. v roce 1992. Depozitní a nedepozitní finanční instituce. Banky a jejich místo ve struktuře finančních institucí. Bilance bank, aktivní a pasivní obchody bank.

Literature
    required literature
  • POLOUČEK, S. Peníze, banky a finanční trhy. Distanční studijní opora. Karviná: OPF SU, 2004. ISBN 80-7248-246-7. info
  • POLOUČEK, S. Peníze, banky a finanční trhy. 3. vydání. Karviná: OPF SU, 2000. ISBN 80-7248-074-x. info
    recommended literature
  • EAKINS, S.G. Finance. Investments, Institutions, and Management. Boston etc.: Addison Wesley, 2002. ISBN 0-201-72166-X. info
  • SAUNDERS, A., CORNETT, M.M. Financial Markets and Institutions. A Modern Perspective. Boston etc.: McGraw-Hill Irwin, 2001. ISBN 0-07-234892-5. info
  • HOWELLS, P., BAIN, K. The Economics of Money, Banking and Finance. A European TextThe Economics of Money, Banking and Finance. Addison Wesley Longman, 1998. ISBN 0582-27800-7. info
  • FABOZZI, F.J., MODIGLIANI, F., FERRI M.G. Foundations of Financial Markets and Institutions. Englewood Cliffs, N.J. Prentice-Hall, 1994. ISBN 0-13-328980-X. info
  • MADURA, J. Financial Markets and Institutions. Saint Paul etc.: West Publishing Company, 1992. ISBN 0-314-87735-5. info
  • KOHN, M. Money, Banking and Financial Markets. 2. vyd. Chicago etc.: The Dryden Press, 1991. ISBN 0-03-033334-2. info
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Summer 1991, Summer 1992, Summer 1993, Summer 1994, Summer 1995, Summer 1996, Summer 1997, Summer 1998, Summer 1999, Summer 2000, Summer 2001, Summer 2002, Summer 2003, Summer 2004, Summer 2005, Summer 2006, Summer 2007, Summer 2008, Summer 2009, Summer 2010, Summer 2011.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2012/FIN101