EKBKAPE Analysis for Economists

School of Business Administration in Karvina
Summer 2013
Extent and Intensity
0/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Prerequisites (in Czech)
K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je seznámit studenty bakalářské formy studia se základními postupy využívanými v rámci analýzy vybraných makroekonomických a mikroekonomických jevů. Posluchači tak v průběhu svého studia získají takové teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti systému národních účtů, makroekonomické analýzy a komparativní ekonomie, jež budou moci následně využít v rámci svého působení v praxi. Studenti tedy získají základní znalosti mechanismu fungování systému národních účtů, budou se schopni orientovat v oblasti analýzy vnitřní a vnější ekonomické rovnováhy a konjunkturálních analýz a v neposlední řadě také získají povědomí o základních východiscích a praktických postupech využívaných v rámci mezinárodních komparací. Na analýzu všech výše uvedených oblastí bude v průběhu studia nahlíženo z hlediska jejich stávajícího vývoje jak v České republice, tak ve vyspělých zemích světa.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Význam národního účetnictví pro ekonomii
    2. Systém národních účtů a jeho vymezení
    3. Institucionální sektory a odvětví
    4. Transakce
    5. Účty
    6. Hrubý domácí produkt, agregátní poptávka, agregátní nabídka a hospodářský růst
    7. Ceny
    8. Práce a mzdy
    9. Platební bilance
    10. Konjunkturální analýza
    11. Komparativní ekonomie a její teoretická východiska
    12. Komparace ekonomických systémů
    13. Kritéria pro komparaci ekonomických systémů
    1. Národní účetnictví a jeho role v národním hospodářství. Podstata národního účetnictví. Význam národního účetnictví pro makroekonomickou analýzu a komparativní ekonomii. Vzájemný vztah mezi národním účetnictvím a makroekonomickým modelováním.
    2. Filozofie národního účetnictví. Výroba, důchod, úspory a akumulace. Časové a prostorové vymezení ekonomických jevů v rámci národního účetnictví. Jednotky stejnorodé produkce. Institucionální jednotky. Národní hospodářství.
    3. Institucionální sektory a jejich funkce v ekonomice. Definice jednotlivých institucionálních sektorů. Čistá odvětví a Standardní klasifikace produkce. Odvětví činnosti a odvětvová klasifikace ekonomických činností.
    4. Způsob zaznamenávání transakcí. Transakce se zbožím a službami. Rozdělovací transakce. Finanční transakce. Ostatní položky akumulace.
    5. Využití účtů v rámci systému národních účtů. Účet transakcí. Účet jednotky. Majetkový účet a čisté jmění. Podúčty a jejich členění.
    6. Hrubý domácí produkt a způsoby jeho měření hrubého domácího produktu. Agregátní poptávka a její role v ekonomice. Agregátní nabídka a její role v ekonomice. Krátkodobý a dlouhodobý ekonomický růst. Vliv agregátní poptávky a agregátní nabídky na hospodářský růst.
    7. Cenové indexy jako nástroj pro měření pohybu cenové hladiny. Index spotřebitelských cen. Indexy cen výrobců. Index cen dovozu a vývozu. Inflace a její členění.
    8. Trh práce a toky na trhu práce. Zaměstnanost a nezaměstnanost a způsoby jejich měření. Přirozená míra nezaměstnanosti. Mzdy a produktivita práce.
    9. Členění platební bilance. Běžný účet, zahraniční obchod a směnné relace. Kapitálový účet. Finanční účet a investiční pozice země vůči zahraničí. Oficiální vyrovnávací bilance a zahraniční zadluženost.
    10. Pojetí, obsah a struktura konjunkturální analýzy. Konjunkturální průzkumy. Konjunkturální ukazatele. Souhrnný indikátor důvěry. Vybrané burzovní indexy a jejich role v konjunkturální analýze.
    11. Komparativní ekonomie a příčiny jejího vzniku. Historický vývoj komparativní ekonomie. Základní impulsy pro rozvoj komparativní ekonomie.
    12. Ekonomický systém a jeho vymezení. Mechanismy alokace vzácných zdrojů, formy vlastnictví, úloha plánování. Problémy spojené s komparací jednotlivých ekonomických systémů. Metody komparace hospodářských ukazatelů: metoda přímého srovnání objemu HDP, metoda parity kupní síly a metoda fyzických ukazatelů.
    13. Vybrané soustavy srovnávacích kritérií. Makroekonomické výkonnostní indexy. Magické n-úhelníky a jejich role v komparativní ekonomii. Metody mezinárodního srovnávání a indexy ekonomické úrovně.
Literature
    required literature
  • ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. Mimořádná revize národních účtů 2011. Praha, 2011. URL info
  • HRONOVÁ, S. ET AL. Národní účetnictví: nástroj popisu globální ekonomiky. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-153-6. info
  • TULEJA, P. Analýza pro ekonomy. Brno: Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1801-6. info
  • KADEŘÁBKOVÁ, A., ŽĎÁREK, V. Makroekonomická analýza. Praha: VŠEM, 2007. ISBN 978-80-86730-05-9. info
  • ROSSER, J. B., JR., ROSSER, M. V. Comparative Economics in a Transforming World Economy. Cambridge: Massachusetts Institute of Technology, 2004. ISBN 978-0-262-18234-8. info
  • SLANÝ, A. A KOL. Makroekonomická analýza a hospodářská politika. Praha: C. H. Beck, 2003. ISBN 80-7179-738-3. info
  • TULEJA, P. Komparace ekonomické úrovně vybraných zemí střední a východní Evropy a vybraných zemí Evropské unie v letech 1993-2001. Karviná: SU OPF, 2002. ISBN 80-7248-182-7. info
    recommended literature
  • UHROVÁ, N. Průvodce kurzem Komparace hospodářských politik. Ostrava: VŠB-TU, 2008. ISBN 978-80-248-1896-2. info
  • HINDLS, R. ET AL. Statistika pro ekonomy. Praha: Professional Publishing, 2007. ISBN 978-80-86946-43-6. info
  • HRONOVÁ, S., HINDLS, R., FISCHER, J. Příklady z národního účetnictví. Praha: Oeconomica, 2006. ISBN 80-245-1024-3. info
  • TULEJA, P. Makroekonomický model České republiky. Karviná: SU OPF, 2004. ISBN 80-7248-256-3. info
  • SPĚVÁČEK, V. A KOL. Transformace české ekonomiky: politické, ekonomické a sociální aspekty. Praha: LINDE, 2002. ISBN 80-86131-32-7. info
Teaching methods
One-to-One tutorial
Skills demonstration
Students' self-study
Assessment methods
Credit
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: Přednáška 12 HOD/SEM.
Teacher's information
ActivityDifficulty [h]
Konzultace6
Ostatní studijní zátěž104
Přednáška6
Zápočet30
Summary146
The course is also listed under the following terms Summer 2014.
  • Enrolment Statistics (Summer 2013, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2013/EKBKAPE