OPF:XEVS2874 Macroeconomics - Course Information
XEVS2874 Macroeconomics
School of Business Administration in KarvinaSummer 2018
- Extent and Intensity
- 0/0. 6 credit(s).
- Guaranteed by
- doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina - Prerequisites (in Czech)
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
- Course Enrolment Limitations
- The course is offered to students of any study field.
- Course objectives (in Czech)
- Předmět Makroekonomie rozvíjí znalosti, jež studenti navazujících magisterských studijních programů získali při studiu předmětů, v jejichž rámci byly přednášeny základy obecné ekonomie v bakalářské formě studia. V rámci výuky studenti získají teoreticko-metodologické poznatky z oblasti tvorby a uplatňování rovnovážných makroekonomických modelů v podmínkách uzavřené a následně otevřené ekonomiky, zaměří svou pozornost na problematiku inflace a trhu práce a dále také na oblast problematiky dlouhodobého ekonomického růstu. Ve svém souhrnu tak předmět rozvíjí znalosti získané v základním kurzu makroekonomie, a to na vyšší úrovni se širokým využitím formalizovaných zápisů složitých makroekonomických souvislostí.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
2. Model IS-LM
3. Fiskální a monetární politika v modelu IS-LM
4. Model IS-ELM, hospodářská politika v modelu IS-ELM
5. Makroekonomie otevřené ekonomiky
6. Fiskální a monetární politika v modelu IS-LM-BP
7. Platební bilance
8. Model AD-AS a jeho dynamizace, fiskální a monetární politika v modelu AD-AS
9. Teorie racionálních očekávání
10. Inflace a nezaměstnanost a jejich vzájemný vztah
11. Hospodářský cyklus a teorie konjunktury
12. Měnový kurz, teorie optimální měnové oblasti, její vývoj a možnosti její praktické aplikace
13. Ekonomický růst
1. Využití modelu při určení rovnovážného produktu. Vliv vládních spotřebních výdajů za zboží a služby, daní, transferových plateb a čistého exportu na úroveň produktu v ekonomice.
2. Rovnováha na trhu statků křivka IS a její formalizace. Trh finančních aktiv, poptávka po reálných peněžních zůstatcích a její determinanty, rovnováha na trhu aktiv, formalizace křivky LM. Současná rovnováha na trhu statků a na trhu aktiv, model IS-LM.
3. Účinnost fiskální politiky a monetární politiky prizmatem modelu IS-LM. Kritéria volby fiskální politiky a monetární politiky a jejich kombinace.
4. Nedostatky modelu IS-LM východiska konstrukce modelu IS-ELM. Vliv změn v očekávané míře inflace na úroveň důchodu v ekonomice. Hospodářsko-politické implikace modelu IS-ELM.
5. Rovnovážná úroveň produktu v otevřené ekonomice, bilance zboží a služeb běžný účet, čisté vývozy a jejich determinanty, determinanty dovozu a vývozu, vliv změny měnového kurzu na tuzemské dovozy a vývozy, autonomní vývozy, funkce dovozu, autonomní dovozy, dovozy závislé na tuzemském důchodu, mezní sklon k dovozu. Model IS-LM-BP a rovnovážný produkt.
6. Účinnost fiskální a monetární politiky prizmatem modelu IS-LM-BP v podmínkách dokonalé mobility kapitálu a v systému pevných a pružných měnových kurzů.
7. Platební bilance, její kategorie. Mezinárodní tok zboží služeb a kapitálu a domácí ekonomika. Vyrovnávaní bilance na běžném účtu a platební bilanci jako celku. Vyrovnávací mechanismy v platební bilanci.
8. Agregátní poptávka a její struktura, odvození křivky agregátní poptávky v uzavřené ekonomice z modelu IS-LM při různých cenových hladinách, charakteristika křivky agregátní poptávky a její formalizace. Vliv fiskální a monetární politiky na křivku agregátní poptávky a agregátní nabídky. Dynamizace modelu AD-AS. Fiskální a monetární politika za předpokladu dynamické křivky agregátní poptávky a agregátní nabídky.
9. Teoretický pohled na problematiku očekávání. Nová klasická makroekonomie versus racionální očekávání v keynesovské ekonomii. Účinky očekávané a neočekávané hospodářské politiky v modelu nových klasických makroekonomů a neklasickém modelu racionálních očekávání.
10. Phillipsova křivka v keynesiánském a friedmanovském pojetí. Lucasova verze Phillipsovy křivky a její pojetí novou klasickou makroekonomií. Philipsova křivka a koncepce NAIRU.
11. Elementární kategorie teorií hospodářského cyklu. Hospodářský cyklus v pojetí monetaristů nové klasické makroekonomie. Teorie reálného hospodářského cyklu. Politické šoky a teorie politického hospodářského cyklu. Keynesovsky orientované teorie hospodářského cyklu a kritika keynesovské spotřební funkce. Hospodářský cyklus v neklasické teorii racionálních očekávaní. Konjunkturní analýza a základní konjunkturní indikátory.
12. Determinace devizového kurzu v krátkém a dlouhém období. Teorie optimální měnové oblasti. Možnosti praktické aplikace
- 1. Jednoduchý keynesiánský model a jeho využití v analýze třísektorové a čtyřsektorové ekonomiky
- Language of instruction
- Czech
- Further Comments
- The course can also be completed outside the examination period.
- Teacher's information
- https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=656
- Enrolment Statistics (recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/summer2018/XEVS2874