OPF:SV613S Philosophy and Ethics - Course Information
SV613S Philosophy and Ethics
School of Business Administration in KarvinaWinter 2006
- Extent and Intensity
- 2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- PhDr. Bohumil Fiala, Ph.D. (lecturer)
- Guaranteed by
- PhDr. Bohumil Fiala, Ph.D.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina - Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Social Management (programme OPF, B_HOSPOL)
- Course objectives (in Czech)
- Cílem předmětu je, aby studenti získali základní vědomosti z oblasti filozofie a etiky, aby si osvojili kladení filozofických otázek, pokoušeli se na ně odpovědět, získali vlastní životní orientaci, orientaci v morální oblasti života a začali si klást otázky vzhledem k ujasnění smyslu života.
- Syllabus (in Czech)
- Struktura výkladu:
1. Metodická a motivační uvedení do předmětu
2. Filozofie, bytí
3. Zákon, člověk
4. Společnost, myšlení
5. Poznání, pravda
6. Hodnota, absolutno
7. Úvod do etiky
8. Vybrané kapitoly z dějin etického myšlení
9. Přehled významných osobností etiky
10 Vybrané etické problémy a pojmy
11. Typy morálky
12. Etika individuální a sociální
Obsah předmětu:
1. Metodická a motivační uvedení do kurzu
Uvedení do filozofie, uvedení do etiky.
2. Filozofie, bytí
Odlišení filozofie od ostatních věd. Oblasti, ve kterých je jasná hranice mezi speciální vědou a filozofií. Pohled na filozofii očima významných filozofů. Názory jednotlivých filozofů na to, čím se má filozofie zabývat. Ontologie, jsoucno a bytí. Názor noetického idealismu na nauku o jsoucnu. Názor pozitivistů na nauku o jsoucnu.
3. Zákon, člověk
Společné vlastnosti jsoucen. Vlastnosti zákona.Filozofické zkoumání člověka. Vztah filozofie a ostatních věd v oblasti výzkumů člověka. Názory významných filozofů na otázku člověka. Ústřední otázka filozofické vědy o člověku a jak filozofové na tuto otázku odpovídají..
4. Společnost, myšlení
Filozofie a ostatní vědy ve vztahu k řešení problematiky společnosti.Charakteristika zásadního dialogu o postavení člověka ve společnosti mezi naukou Aristotela a Hegela. Myšlení. Vědecké myšlení. Usuzování. Druhy pravidel, podle kterých usuzování postupuje. Pravděpodobnost z pohledu filozofie. Zásady postoje k vědě.
5. Poznání, pravda
Gorgias z Leontin a dopad jeho názorů na oblast lidského poznání. Důvody pochybování Reného Descarta. Skepticismus a možný postoj k němu. Ontologická pravda. Logická pravda. Vážné námitky proti nepodmíněnosti pravdy. Pragmatický pojem pravdy. Filozofická nauka tzv. "noetického idealismu". Realistický výklad pravdy.
6. Hodnota, absolutno
Tři velké skupiny hodnot, které existují v duchovní oblasti. Pozitivistická teorie týkající se hodnocení. Idealistická teorie v nejširším slova smyslu týkající se změny v hodnocení. Pohled filozofie na problém absolutna. Názory "intuicionistů" na problém absolutna. Názory "illacionistů" na problém absolutna.
7. Úvod do etiky
Co je etika a co morálka. Filozofická a teologická etika. Výzkumné metody etiky. Analýza fenomenologické metody, analýza strukturálního přístupu. Morální jednání a morální vztahy jako předmět řečové komunikace. Dějinné hledisko jako důležitý metodologický prostředek výzkumu. Etika jako interdisciplinární obor, Meze interdisciplinarity etiky.
8. Vybrané kapitoly z dějin etického myšlení
Antická etika, středověká etika - křesťanská etika, etické myšlení v novověku, současná etika.
9. Přehled významných osobností etiky
Etika období antické řecké klasiky, etika období helenismu, etika pozdní antiky, křesťanská etika, křesťanská etika období patristiky, křesťanská etika období scholastiky, etika období humanismu a renesance, etika v protestantismu, etika v 16. a 17. století, etika anglického empirismu, etika osvícenství, anglická filozofie mravního smyslu a skotská škola, etika německé klasické filozofie, význačné osobnosti etiky druhé poloviny 19. a 20. století.
10. Vybrané etické problémy a pojmy
Etika a odborné termíny. Etické pojmy, Etické kategorie. Mravní hodnoty a morální normy. Objektivistické koncepce v oblasti hodnot. Subjektivistické koncepce v oblasti hodnot. Sankce, dělení morálních norem, dobro zlo. Morální optimismus a pesimismus. Charakter mravních požadavků. Specifika mravních hodnotících soudů. Svoboda v morálním slova smyslu. Cit, svědomí.
11. Typy morálky
Evropská morálk
- Struktura výkladu:
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Winter 2006, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2006/SV613S