PRA023S Public international law

School of Business Administration in Karvina
Winter 2007
Extent and Intensity
2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D. (lecturer)
Profesor Vladimír Týč, CSc. (lecturer)
Guaranteed by
Profesor Vladimír Týč, CSc.
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem výuky je seznámit posluchače s instituty a odvětvími mezinárodního práva veřejného a rozšíření teoretických a praktických znalostí a dovedností studentů z obecné části mezinárodního práva veřejného. Mezinárodní právo jako relativně samostatný a dynamicky se rozvíjející právní systém vyžaduje svébytný způsob právního uvažování i myšlení, uvědomování si typických rysů mezinárodního řádu a obohacuje posluchače o mezinárodní dimenzi, která je nedílným projevem globálního světa. Výuka je zaměřena na přiblížení mezinárodního a vnitrostátního práva, přičemž oba systémy musejí být chápány v souvislostech.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Pojem mezinárodního práva
    2. Vývoj mezinárodního práva a pokrok v mezinárodním právu
    3. Vztahy mezinárodního práva k navazujícím či příbuzným společenským jevům a normativním systémům
    4. Subjekty mezinárodního práva
    5. Prameny mezinárodního práva
    6. Pravidla mezinárodního práva
    7. Kontrola v mezinárodním právu
    8. Mezinárodní soudnictví
    9. Mezinárodněprávní odpovědnost
    10. Donucení v mezinárodním právu
    11. Systém mezinárodního práva
    Obsah předmětu:
    1. Pojem mezinárodního práva
    Definice mezinárodního práva. Mezinárodní společenství. Právo mezinárodního společenství. Zásada svrchované rovnosti. Zvláštnosti mezinárodního práva. Metody výuky a studia mezinárodního práva. Funkce mezinárodního práva. Název mezinárodního práva. Mezinárodní právo veřejné a soukromé.
    2. Vývoj mezinárodního práva pozadí vývoje mezinárodního systému. Pokrok v mezinárodním právu
    Starověké a středověké "světové společenství. Novověký mezinárodní systém. Tradiční mezinárodní systém. Formování současného mezinárodního systému. Základy současného mezinárodního systému. Koexistence systémů tradičního a současného mezinárodního práva. Mezinárodní systém na počátku 21. století. Pokrok v mezinárodním právu
    3. Vztahy mezinárodního práva k navazujícím či příbuzným společenským jevům a normativním systémům
    Vztahy k zahraniční a mezinárodní politice. Vztahy k náboženství. Vztahy k mezinárodní morálce. Vztahy k mezinárodní zdvořilosti. Vztahy k ideologii. Ideologie lidských práv. Vztahy k přirozenému právu.
    4. Subjekty mezinárodního práva
    Pojem subjektu mezinárodního práva. Státy. Statický rozměr subjektivity. Národ a jeho sebeurčení - zdroj, opora, ale i výzva státnosti. Dynamika subjektivity státu. Zvláštní politické jednotky s dílčí subjektivitou. Mezinárodní organizace. Jednotlivec. K subjektivitě jednotlivce z právně filozofických hledisek. K subjektivitě jednotlivce z hlediska platného mezinárodního práva. Skupiny jednotlivců. Mezinárodní jednotky bez mezinárodněprávní subjektivity.
    5. Prameny mezinárodního práva
    Pojem, klasifikace, zvláštnosti. Systém pramenů. Mezinárodní smlouva. Mezinárodní obyčej. Mezinárodní obyčej jako statický jev (forma mezinárodního práva). Mezinárodní obyčej jako dynamický jev (normotvorný proces). Poměr smlouvy a obyčeje. Nepoužití (vyjití normy z užívání). Kodifikace mezinárodního práva. Obecné zásady právní. Jednostranné právní akty. Jednostranné akty států. Akty mezinárodních organizací. Soudní rozhodnutí a názory nauky mezinárodního práva. Ekvita
    6. Pravidla mezinárodního práva
    Pojem a klasifikace. Materiální a procesní pravidla. Obecná (univerzální), regionální a lokální pravidla. Dispozitivní a kogentní pravidla. "Hard law" a "soft law". Zásady a konkrétní pravidla. Časová působnost pravidel mezinárodního práva.
    7. Kontrola v mezinárodním právu
    Od normotvorby k aplikaci mezinárodního práva. Pojem kontroly v mezinárodním právu. Definice a účel. Prvky kontroly. Průběh kontroly a její hlavní fáze. Verifikace. Kvalifikace. Funkce
    8. Mezinárodní soudnictví
    Pojem a funkce. Specifika. Početnost a různorodost mezinárodních soudů. Dělení mezinárodních soudů a tribunálů. Právní účinky rozhodnutí mezinárodních soudů. Využívání a vytíženost. Kladné a stinné stránky plurality mezinárodních soudů. Možná budoucí řešení problémů způsobených pluralitou mezinárodních soudů.
    9. Mezinárodněprávní odpovědnost
    Pojem. Soudobá proměna institutu mezinárodní odpovědnosti. Částečná kodifikace. Porušení mezinárodněprávního závazku. Okolnosti vylučuj
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Winter 1991, Winter 1992, Winter 1993, Winter 1994, Winter 1995, Winter 1996, Winter 1997, Winter 1998, Winter 1999, Winter 2000, Winter 2001, Winter 2002, Winter 2003, Winter 2004, Winter 2005, Winter 2006, Winter 2008, Winter 2009.
  • Enrolment Statistics (Winter 2007, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2007/PRA023S