EVSBKSVE Světová ekonomika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2017
Rozsah
Přednáška 12 HOD/SEM. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Dr. Ing. Ingrid Majerová (přednášející)
Garance
Dr. Ing. Ingrid Majerová
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová
Předpoklady
K absolvování předmětu jsou vyžadovány základní znalosti ekonomie a předmět může být zapsán nezávisle na jiných předmětech.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět seznamuje posluchače se světovou ekonomikou, s jejími prvky, vztahy, rozložením ekonomického potenciálu v jednotlivých regionech světa, základními tendencemi vývoje ve světové ekonomice a jejich vlivem na národní ekonomiky. Poskytuje základní informace o mezinárodních institucích, ekonomických centrech a jejich roli ve světové ekonomice a rovněž o integračních procesech ve světové ekonomice. Výklad zahrnuje charakteristiku a vymezení zemí centra světové ekonomiky, dále rozvojových zemí a centrálně plánovaných ekonomik a konečně i seznámení s problematikou komparace subjektů světové ekonomiky a vymezení postavení národní ekonomiky ve světové ekonomice na příkladu ČR.
Osnova
  • 1. Vymezení světové ekonomiky
    2. Vývoj utváření světové ekonomky
    3. Růst, rozvoj a struktura světové ekonomiky
    4. Světový obchod - příčiny obchodu
    5. Světový obchod - obchodní politika státu, cla
    6. Světový pohyb kapitálu
    7. Mezinárodní měnové vztahy
    8. Mezinárodní pohyb pracovních sil a vědeckotechnických poznatků
    9. Centra světové ekonomiky
    10. EU a její postavení ve světové ekonomice
    11. Rozvojové země
    12. Centrálně plánované ekonomiky
    13. Postavení ČR ve světové ekonomice
    1. Struktura světové ekonomiky její prvky a vztahy mezi nimi. Klasifikace zemí. Světová ekonomika a biosociální systém. Globální problémy a světová ekonomika.
    2. Přehled etap utváření světové ekonomiky. Vývoj vztahů mezi prvky světové ekonomiky. Role světového obchodu. Vědeckotechnický pokrok a vývoj civilizace.
    3. Růst a rozvoj světové ekonomiky. Vývoj odvětvové strukury světové ekonomiky, nerovnoměrnost vývoje světové ekonomiky a jeho příčiny. Integrační procesy ve světové ekonomice, úloha nadnárodních korporací. Globalizace světové ekonomiky.
    4. Příčiny mezinárodního obchodu, přehled teorie mezinárodního obchodu. Vznik světové ceny a světové trhy. Měření mezinárodního obchodu.
    5. Překážky obchodu. Zahraničněobchodní politika státu. Cla a jejich účinky. Vznik a význam GATT a WTO. Mezinárodní zahraničněobchodní politika.
    6. Příčiny a formy vývozu kapitálu. Organizace světových kapitálových trhů. Úloha státu v kapitálových transferech, Bonita země, rating. Úloha Světové banky a její skupiny. Problém světového zadlužení.
    7. Mezinárodní měnová soustava. Měnová kurz a faktory ovlivňující jeho vývoj. Měnový kurz a parita kupní síly měny, ERDI. Vývoj mezinárodní měnové soustavy. Úloha MMF. Struktura platební bilance a její význam.
    8. Příčiny mezinárodního pohybu pracovníků. Dopady na mateřskou a hostitelskou zemi. Příčiny a formy transferu vědeckotechnických poznatků.
    9. Charakteristika USA, Japonska a EU a vývoj jejich vzájemných vztahů. Nástup zemí BRIC a změna poměru sil ve světové ekonomice.
    10. Vývoj evropské regionální integrace její rozšiřování a prohlubování. Orgány EU. ČR a EU.
    11. Charakteristika rozvojových zemí, tendence a problémy jejich rozvoje. Bludný kruh chudoby. Možné strategie růstu a jejich dopady.
    12. Vymezení CPE, faktory jejich rozvoje a příčiny zániku. Reformy a transformace CPE. Transformace ekonomiky Ruska a Číny.
    13. Vymezení postavení národní ekonomiky ve světové ekonomice. Problematika srovnávání ekonomik. Změny postavení ekonomiky na příkladu ČR.
Literatura
    povinná literatura
  • Nezval, P., Majerová I. Světová ekonomika. OPF Karviná, 2014. info
    doporučená literatura
  • KRUGMANN, P.R., OBSFELD, M. International Economics. Theory and Policy. Boston: Pearson Addison-Wesley, 2009. ISBN 978-0-321-49304-0. info
  • KUNEŠOVÁ, H., CIHELKOVÁ, E. A KOL. Světová ekonomika, nové jevy a perspektivy. Praha: C. H. Beck, 2009. ISBN 80-7179-455-4. info
  • LEBIEDZIK, M., NEZVAL, P., MAJEROVÁ I. Světová ekonomika. Brno: Computer Press, 2007. ISBN 978-80-251-1510-7. info
Výukové metody
Individuální konzultace
Demonstrace dovedností
Samostudium studentů
Metody hodnocení
Známkou
Písemná zkouška
Informace učitele
https://elearning.opf.slu.cz/course/view.php?id=376
Písemná zkouška.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
AktivityNáročnost [h]
Konzultace2
Ostatní studijní zátěž74
Přednáška10
Zkouška40
Celkem126
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021.