• 1.Co obsahuje tato nápověda?
  Tato nápověda popisuje, jak jednoduše zprovoznit webové stránky v prostoru IS SU, vysvětluje základní rozdíly mezi běžným webserverem a IS SU. Neučí však webové stránky vytvářet, tudíž není určena pro uživatele s nulovou zkušeností s tvorbou a vývojem webu.

  Proto také není k dispozici uživatelská podpora. Není v našich silách učit tvořit web. Pokud se dostanete do obtíží, zkuste kontaktovat s žádostí o pomoc některého webu znalejšího kolegu či kolegyni.

 • 2.Tři kroky k rychlému zprovoznění vlastního webu
  V aplikaci

  Informační systém Soubory Můj web

  postupujte takto:

  1. Vložte hlavní webovou stránku – do kořenové složky (kde se právě nacházíte) pomocí Přidat → Soubor – nahrát (z počítače) nebo Přidat → Soubor – vepsat (editorem HTML nebo vepsáním textu do okna) zaveďte soubor s názvem index.html.

   Po vytvoření souboru index.html se tento soubor zobrazí vždy, vstoupíte-li na web přes odkaz „Můj web” na stránce agendy Soubory nebo po zadání adresy složky https://is.slu.cz/www/učo (učo). Chcete-li soubory editovat, použijte pro vstup do adresáře webu odkaz „Můj web” v nabídce agendy Soubory nebo adresu https://is.slu.cz/www/učo?info.

  2. Nastavte přístupová práva k tomuto souboru: vlevo zaškrtněte řádek (checkbox) se souborem index.htm/index.html, zvolte operaci „Nastavit práva” v pravém panelu nástrojů, případně klikněte na ikonu symbolizující nastavení práv ve sloupci „Práva”. Přidejte právo číst kdokoliv v Internetu, chcete-li, aby byly stránky přístupné pro kohokoli odkudkoli.

  3. Adresa vašeho webu je https://is.slu.cz/www/učo (lze použít učo nebo přezdívku, máte-li ji v systému nastavenou).

 • 3.Jak vytvářet stránku v editoru HTML?
  Nápovědu pro používání editoru HTML naleznete zde.

  Používáte-li textový editor v kombinaci s editorem HTML, může se stát, že editor HTML obrázek nezobrazí (nebo pokud např. používáte relativní adresy). Na stránce se však zobrazí v pořádku. Můžete si to snadno ověřit tím, že při vyvíjení nové stránky v editoru (textovém či HTML) budete mít ve vedlejším okně otevřenou potřebnou stránku a po každém Průběžném uložení (nebo finálním uložení) si ji obnovíte (Refresh, Reload (např. pomocí klávesy F5)) a zkontrolujete správnost zobrazení.

 • 4.Jak se tvoří odkazy na obrázky a hypertext?
  Obrázky
  Při vkládání obrázku na webovou stránku ze vnořených podsložek se používá jejich zkratka (ne název!). Editor HTML to zvládne za Vás, pokud ale používáte textový editor, pište tagy obrázků z vnořených složek takto: <img alt="VAS_POPISEK" src="/www/VASE_UCO/ZKRATKA_SLOZKY/obrazek.gif"/>. V editoru HTML je třeba u URL, které bylo automaticky vygenerováno editorem (a pokud chcete, aby obrázky viděl kdokoliv i v neautentizované části) umazat část "/auth" (v řádku URL tedy zůstane jen adresa "www/VASE_UCO/ZKRATKA_SLOZKY/obrazek.jpg").

  Pozor při používání textového editoru dávejte také na velikost písmen v názvech obrázků a zkratkách složek (překladač je case-sensitive).

  Hypertext
  U hypertextových odkazů není žádná změna oproti zavedeným zvyklostem (v textovém editoru použijte tag např. <a href="https://www.seznam.cz">odkaz</a> nebo v editoru HTML použijte ikonku pro vložení odkazu)

 • 5.Přístupová práva
  Přístupová práva nejen k webové stránce, ale i k různým jiným souborům v prostoru webu, můžete nastavit různě. Buď můžete práva ponechat nastavena na 'kdokoliv v Internetu', nebo je můžete také omezit na některou z nabízených skupin – např. na skupiny kdokoliv přihlášený v ISu, učitelé, osoba apod.

  Omezení přístupových práv můžete využít i pouze na jednotlivé složky nebo soubory, nemusíte nutně omezovat celý prostor svého webu.

  Pokud si chcete vytvořit soukromou podsložku, kde si např. budete vyvíjet nový web nebo budete ukládat soukromé věci, nepřidávejte složce žádná práva pro čtení.

 • 6.Společná práce skupiny osob
  Pro práci ve skupince, např. pokud chcete vytvořit prostor pro společný projekt několika osob, můžete prostor svého webu využít tak, že složce nastavíte právo čtení a vkládání vyjmenováním učo požadovaných osob. Tím všechny povolené osoby získají pohodlný přístup k jednomu webovému prostoru, kde mohou ukládat své části projektu a číst části ostatních.

 • 7.Více o adresách Mého webu
  Adresa vašeho webu je https://is.slu.cz/www/učo (lze použít učo nebo přezdívku, máte-li ji v systému nastavenou). Pokud nemáte přezdívku vytvořenou, můžete si ji vytvořit následovně

  Informační systém Systém Změna přezdívky

  Ostatní adresy ve vlastnostech souboru:
  příklad – soubor index.html:

  Adresu kterékoli stránky webu lze získat takto: u ikonky se souborem index.html klikněte na odkaz sdílet v pravém panelu nástrojů, čímž se zobrazí okno s potřebnými odkazy na soubor.

  Více souborů je vhodné si zorganizovat do složek. Při založení složek (ikona Složka) vyplňte kromě názvu složky také její zkratku. Adresy stránek se vytvářejí pomocí zkratek, např.

  https://is.slu.cz/www/2660/pic/jaro/kytka.jpg
  nikoliv pomocí názvů složek, např.
  https://is.slu.cz/www/2660/Obrázky/Květiny kvetoucí na jaře/kytka.jpg

  Adresa do Správce
  (https://is.slu.cz/auth/www/učo/index.html?info) je manipulační adresou pro zobrazení objektu ve Správci. Směřuje do autentizované části přesně na řádek s tímto souborem, kde budete moci pracovat pouze s tímto souborem. Zobrazí se podrobné informace a nabídnou základní nástroje pro jeho úpravu, jak již bylo popsáno výše.
  Ze světa do Správce
  (https://is.slu.cz/www/učo/index.html?info) je taktéž manipulační adresa. Tato ale odkazuje do neautentizované části, tedy na řádek s tímto souborem a informacemi o něm. Nejsou dostupné žádné nástroje pro jeho úpravu ani Statistika přístupů. Soubor můžete pouze otevřít (tzn. zobrazit).
  Adresa v ISu
  je adresou konkrétní webové stránky v autentizované části systému, tzn. že ji pod touto adresou neautentizovaní uživatelé nebudou moci zobrazit.
  Adresa ze světa
  je adresou na web, která se zobrazí i neautentizovaným uživatelům ISu. Pokud IS na zadané adrese objekt nenalezne nebo na něj nemáte právo (např. „www.is.slu.cz/www/2660/slozka/objekt.gif”), zobrazí nejbližší nadřazený adresář (tzn. adresu „www.is.slu.cz/www/2660/slozka/”), a to až do 10. úrovně zanoření.

 • 8.Statistika přístupů
  Statistika přístupů počítá návštěvnost konkrétní webové stránky – tato funkce je dostupná jen na souborech, nikoli na složkách. Statistiku naleznete cestou

  Informační systém Soubory Můj web vybraný soubor Statistika přístupů

 • 9.Omezení maximální kapacity – kvóta webu
  Každý uživatel (aktivní i neaktivní student, zaměstnanec s pracovní smlouvou apod.) vlastní svůj web. Jeho celková kapacita je omezena kvótou. Velikost kvóty, aktuálně zabraná kapacita a zbylá volná kapacita se vypisuje před vstupem do vlastního webu. Do webu nelze vložit soubory, které by po vložení způsobily překročení kvóty.

  Správci si vyhrazují právo velikost kvóty měnit podle aktuálního provozního stavu úložiště souborů.

 • 10.Kde můžu nastudovat více o HTML či tvorbě webu?
  Více informací můžete získat na stránkách:

  https://www.jakpsatweb.cz/
  Návody jak si vytvořit první webovou stránku, spousta příkladů, HTML příručka s přehledem tagů.
  https://polopate.jakpsatweb.cz/
  Vysvětleny možnosti tvorby webu, určeno (nejen) pro úplné začátečníky, kteří o HTML vědí jen málo.

  Nebo v knihách:

  Návrh a tvorba webů
  Podtitul: Vytváříme zákaznicky orientovaný web.
  Uvedené příklady je však možné použít i pro celou řadu dalších webových žánrů. Kniha postihuje všechny aspekty od návrhu webu, přes navigaci a správu obsahu, po e-komerci a hladkou funkčnost webu.
  Webdesign pro úplné začátečníky
  Tato kniha vás provede velmi srozumitelnou formou od prvotního náčrtku, přes tvorbu jednotlivých grafických prvků až po jejich sestavení a zajištění správné funkčnosti a interaktivity. Všechny postupy a návody jsou popsány s důrazem na maximální srozumitelnost i pro ty kteří se s webdesignem teprve seznamují.
  Web design
  Kompletní průvodce. Publikace je koncipována tak, aby posloužila především pokročilým tvůrcům webů v oblastech, v nichž právě potřebují prohloubit své znalosti nebo dohledat podrobnosti. Ani začínající weboví designéři však nebudou o nic ochuzeni: postupným studiem jednotlivých kapitol se mohou právě s tímto průvodcem brzy vypracovat na úroveň zkušených tvůrců profesionálních webových stránek.
  Ovládněte kaskádové styly!
  Kniha o efektivním používání kaskádových stylů pro vytváření lepších webových stánek.
  Další knihy
  Přehled použitelných zdrojů informací o tvorbě webu.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na is(zavináč/atsign)slu(tečka/dot)cz.