UHVA1233 VP-Vybrané kapitoly z dějin archeologie

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2008
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Vladimír Podborský, DrSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Vladimír Podborský, DrSc.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Jednosemestrový kurz z dějin archeologie má seznámit studenty s hlavními vývojovými trendy oboru od starověku po současnost, nastínit průměty ideových proudů do koncepce oboru v jeho jednotlivých etapách a připomenout, resp. uvést ve známost jména, dílo a význam nejvýznamnějších představitelů archeologie v evropském, případně světovém měřítku a zejména v rámci Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Dějiny každého vědního oboru jsou zákonitě propojeny s jeho metodologií a filozofií. Jednotlivé výklady jsou proto kombinovány s metodologickými pasážemi s odkazem na hlavní evropské archeologické školy, směry a kroužky. Přednášky jsou zpestřovány zvukovými záznamy z archeologických konferencí, nahrávkami vzpomínek některých našich archeologů, příp. četbou některých historických dokumentů a osobními vzpomínkami učitele. V každé hodině je ponechán prostor na dotazy a debatu se studenty.
Osnova
  • 1. Vývoj archeologie v Evropě od antiky po současnost. Starožitnické období. Heuristicko-thesaurační (archeologické, empirické) období. Racionalismus a romantismus v archeologii.
    2. Prehistorické (syntetické) období. Pozitivismus, neopozitivismus (induktivismus), marxismus, procesualismus a postprocesualismus v archeologii.
    3. Hlavní archeologické školy ve střední Evropě.
    4. Archeologie v bývalém Rakousko-Uhersku.
    5. Dějiny archeologie v Čechách. Éra zakladatelů. J. E. Vocel. Píčova družina. Niederlova univerzitní škola. Založení SAÚ. Česká archeologie po druhé světové válce. Hlavní instituce a významné osobnosti. Současná archeologie v Čechách.
    6. Dějiny archeologie na Moravě. Wanklovská generace ("naivní autochtonismus" jako projev doznívajícího romantismu). Moravský "amatérismus" - evropská úroveň pleistocénní archeologie.
    7. Červinkovská generace moravských archeologů. Časopis Pravěk. MAK. Profesionalizace moravské archeologie. Emanuel Šimek.
    8. Moravská archeologie po druhé světové válce. "Rozvoj velkomoravské archeologie". Poulíkovská generace moravských badatelů. Současná archeologie na Moravě.
    9. Dějiny archeologie ve Slezsku.
    10. Dějiny archeologie na Slovensku a v Maďarsku.
    11. Stručné dějiny archeologie v Polsku.
    12. Stručné dějiny archeologie v Německu.
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Složit zápočet formou úspěšného absolvování závěrečného testu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2008/UHVA1233