FPF:UBK00029 Dějiny české literatury III/2 - Informace o předmětu
UBK00029 Dějiny české literatury III/2
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2009
- Rozsah
- 2/2/0. 7 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- doc. PhDr. Ladislav Soldán, CSc.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Česká literatura (program FPF, B7310 Filo)
- Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy se specializací čeština (program FPF, M7504)
- Cíle předmětu
- Přednášky a semináře navazují na Dějiny české literatury III/1 a jsou zaměřeny na období let 1918-1945; předepsaná zkouška zahrnuje i látku DČL III/1.
- Osnova
- Přednáška seznamuje s významnou epochou české literatury mezi dvěma válkami, kdy po vzniku samostatného státu došlo k velkému rozvoji tvořivých sil. Jde o období, jež je v rámci celého dvacátého století nejproduktivnější.
Obsahové zaměření: Politické podmínky za 1. světové války (Manifest českých spisovatelů), reakce na válečné zážitky, rozvoj techniky a sdělovacích prostředků, nové sportovní téma v literatuře. Ohlas pocitu ohrožení za hitlerismu v sousedství, literatura reaguje na Mnichov, zglajchšaltování české kultury za protektorátu. Vlivy na literaturu ze zahraničí (levicové tendence za obdivu k sovětskému Rusku, trvalá orientace na kulturu Francie, upevňující se působení anglické a americké literatury). Publicistika, časopisy.
Legionářská literatura (Medek). Významná skupina básníků (Hora, Wolker, Seifert, Nezval, Biebl, Halas, Závada, na druhém pólu Zahradníček; mladší Holan a Hrubín). Prozaici tradiční formy (Olbracht, Majerová, Pujmanová, Glazarová). Experiment v próze (Vančura) a bojovný příklon ke katolicismu (Durych). Pragmatismus, blízkost hovorovému stylu a naléhavé utopické vize (K. Čapek). Oživení tematiky vesnického života (Vrba, Křelina, Knap, Čep).
Drama. Literární kritika.
Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Přednáška seznamuje s významnou epochou české literatury mezi dvěma válkami, kdy po vzniku samostatného státu došlo k velkému rozvoji tvořivých sil. Jde o období, jež je v rámci celého dvacátého století nejproduktivnější.
- Literatura
- Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- Podmínky pro získání zápočtu: aktivní účast a práce na seminářích (min. 80%), odevzdání seminární práce (min. 5 stran, musí obsahovat citační aparát a seznam primární a sekundární literatury), přednesení dvou referátů. Seminární práce je obsahově shodná s "velkým" referátem (viz seznam referátů níže), vedle toho student přednese (není třeba písemně vypracovat) "malý" referát, jenž spočívá v interpretaci samostatně zvoleného textu (básnického, prozaického či literárněkritického) z období 1918-1945. Tento text musí být nejlépe v xerokopii zpřístupněn všem účastníkům semináře (proto je třeba volit texty přiměřeného rozsahu). Časové vymezení referátů: malý referát 5-10 min., velký referát 20-30 min.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2009, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2009/UBK00029