UHVM0024 Etnografie pro muzeology I

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2009
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Věra Tomolová (cvičící)
Garance
PhDr. Věra Tomolová
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Etnografie, etnologie, antropologie - vymezení pojmů. Národní tradice a lidová kultura. Dějiny české etnografie . Etnografické oblasti v České republice. Folklorismus. Lidové umění. Metody a formy terénního výzkumu. Cílem přednášek a diskusí je informovat o dějinách oboru ( 19. a 20. stol.), významu tradiční lidové kultury, stručné seznámení s charakterem lidové kultury v ČR, významné etnografické oblasti ČR a jejich charakteristika ( oděv, dům, zvyky), regionální muzea a etnografické sbírky.Dále je kurz zaměřen na praktické získání poznatků o metodách terénního výzkumu ( praktická cvičení) a praktická práce se sbírkovým fondem.
Osnova
  • 1. Úvodní téma : diskusní seminář o literatuře týkající se klasických i interdisciplinárních oblastí etnografie a etnologie, vymezení pojmů, šíře zájmových oblastí oboru, aktuální vývoj v České republice, dějiny české etnografie, vztahy národopis - etnologie - etnografie - kult.antropologie. Odborné publikace, periodika, ústavy a instituce. Význam etnografických muzeí a význam etnografických sbírek. Etnografické oblasti v ČR a jejich specifika.

    2. Hmotná kultura - lidová strava v kulturním a historickém kontextu , lidové stavitelství a bydlení ( typy sídel a bydlení, prameny ke studiu regionálních forem lidového domu v českých zemích, typologie lidových staveb), lidový oděv ( textilní techniky, typy oděvu - vývoj oděvních součástek, vliv módy na tradiční oděv), lidové umění ( motivace, typologie, ikonografie) - sakrální lidová plastika , ornamentika. Práce a zaměstnání, řemesla. Dějiny vesnice. Duchovní kultura - úvod a dějiny folkloristiky, klasifikace a systematizace folklórních žánrů. Hudba a tanec. Obřady, zvyky, výroční obyčeje- členění dle kalendářního roku.

    3. Metody a techniky terénního výzkumu a práce etnografa v muzea. Praktické přednášky a terénní akce s cílem naučit posluchače základním znalostem terénní výzkumné práce, seznámení s metodami terénních výzkumů a jejich významem pro dokumentaci současnosti. Seznámení s metodami dokumentační a odborné práce v muzeu.
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Úspěšné absolvování je podmíněno samostatnou prací ( referát a osobní prezentace)
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021.