FPF:UCJITBP026 Italská syntax 1 - Informace o předmětu
UCJITBP026 Italská syntax 1
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2024
- Rozsah
- 1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. PhDr. Eva Klímová, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Eva Klímová, Ph.D. (cvičící) - Garance
- doc. PhDr. Eva Klímová, Ph.D.
Ústav cizích jazyků – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Rozvrh
- Út 11:25–12:10 433
- Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Italština (program FPF, ITAL-bpk)
- Cíle předmětu
- Přednáška italské syntaxe je zaměřena na zásadní problémy spojené se strukturou italské věty jednoduché. Důsledně se odlišuje pojem „věta“ od pojmu „výpověď“. Vytváří se tak možnost analýzy na rovině formální syntaxe, na rovině sémantické až po rovinu pragmatickou. Z hlediska formální syntaxe je výklad zaměřen na strukturu věty a větné členy, na rovině sémantické je sledována funkce diateze. Posun od formální syntaxe k rovině pragmatické představuje klasifikace větných a výpovědních typů, popis jejich modálních schémat a výčet faktorů komunikační situace. Seminář se zaměřuje na rozbor věty a textů. Jsou sledovány otázky vztahu morfologie a syntaxe, struktura predikátu (zde také v porovnání s češtinou). Pozornost se zaměřuje na sloveso jako syntaktické a sémantické centrum věty a na slovesný modus jako indikátor větné modality.
- Výstupy z učení
- Descrizione formale della frase italiana;
Descrizione funzionale dell'enunciato in italiano;
Conoscenza di terminologia di base. Analisi dei testi, elaborazione degli esercizi; - Osnova
- 1. Introduzione. Che cosa è la sintassi? 2. Sintassi a tre livelli: livello sintattico, livello semantico, livello della struttura informativa dell’enunciato; 3. Struttura della frase; sintagma; 4. Frase predicativa, frase presentativa; Verbo transitivo, intransitivo 5. Il verbo – centro sintattico e semantico della frase; Elementi della frase; 6. Funzioni sintattiche; Soggetto, predicato; 7. Struttura del predicato; 8. Diatesi – funzione; 9. Ordine dei costituenti nella frase italiana; 10. Tipi di frase I; caratteristiche sintattiche della frase dichiarativa e interrogativa; 11. Tipi di frase II; caratteristiche sintattiche della frase imperativa e della frase ottativa; 12. Modalità della frase semplice; Funzione illocutoria dell’enunciato; 13. Schema modale della frase;
- Literatura
- povinná literatura
- Dardano, M., Trifone, P. Grammatica italiana con nozioni di linguistica. Bologna: Zanichelli 1995. Serianni, L. Grammatica italiana. Italiano comune e lingua letteraria. Torino: UTET, 1991.
- doporučená literatura
- Beccaria, G. L. Dizionario di linguistica. Torino: Einaudi 1996. D’Achille, P. L’italiano contemporaneo. Bologna: Mulino, 2003.
- Výukové metody
- lezione, seminario;
- Metody hodnocení
- test scritto
- Vyučovací jazyk
- Italština
- Informace učitele
- https://elearning.fpf.slu.cz/course/view.php?id=2718
- Další komentáře
- Studijní materiály
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2024/UCJITBP026