FVP:UVSSPUK009 Základy ekonomie - Informace o předmětu
UVSSPUK009 Základy ekonomie
Fakulta veřejných politik v Opavěléto 2025
- Rozsah
- 10př/sem. 3 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D. - Rozvrh
- Pá 21. 2. 9:45–13:00 C202, Pá 7. 3. 8:05–9:40 C206, Pá 21. 3. 8:05–9:40 C206, Pá 2. 5. 10:35–12:10 C206
- Předpoklady
- Základní znalosti matematiky: Studenti by měli být schopni pracovat s jednoduchými výpočty a grafickým znázorněním ekonomických jevů.
Základní orientace ve společenských vědách: Uvítána je předchozí zkušenost s předměty jako základy společenských věd, občanská nauka apod.
Schopnost samostatné práce: Studenti by měli být připraveni na samostatné studium doporučené literatury a aktivní zapojení do seminářů.
Základní analytické a logické myšlení: Předpokládá se schopnost sledovat příčinné souvislosti a interpretovat jednoduché ekonomické modely.
Zájem o aktuální ekonomické dění: Studenti by měli sledovat základní ekonomické události a mít ochotu o nich přemýšlet v širších souvislostech. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Sociální práce ve veřejné správě (program FVP, SPVS)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je poskytnout studentům systematický úvod do základů ekonomie. Kurz je strukturován do dvou hlavních částí: mikroekonomické a makroekonomické. V mikroekonomické části se studenti seznámí se základními ekonomickými pojmy, principy fungování trhu, modely dokonalé a nedokonalé konkurence a s fungováním trhu práce a kapitálu. Makroekonomická část je zaměřena na porozumění fungování ekonomiky jako celku. Studenti se zde seznámí s klíčovými makroekonomickými ukazateli, agregátní poptávkou a nabídkou, úlohou peněz v ekonomice, makroekonomickými aspekty trhu práce a se základy hospodářské politiky, a to zejména politiky fiskální a monetární. Závěr kurzu je věnován problematice hospodářského cyklu. Součástí kurzu jsou semináře, v jejichž rámci si studenti prohloubí a upevní znalosti získané v přednáškách prostřednictvím praktických úloh a diskusí.
- Výstupy z učení
- Porozumění základním pojmům ekonomie: Studenti budou schopni vysvětlit základní mikroekonomické a makroekonomické principy.
Analýza fungování trhu: Studenti budou umět analyzovat nabídku, poptávku, rovnováhu a tržní struktury v různých typech prostředí.
Aplikace teoretických modelů: Studenti budou schopni aplikovat základní ekonomické modely na reálné situace.
Interpretace makroekonomických ukazatelů: Studenti se naučí pracovat s pojmy jako HDP, inflace, nezaměstnanost a pochopí jejich souvislosti.
Porozumění nástrojům hospodářské politiky: Studenti budou schopni rozlišit a interpretovat nástroje fiskální a monetární politiky.
Základní ekonomická argumentace: Studenti budou schopni formulovat jednoduché ekonomické úvahy a vysvětlit dopady ekonomických rozhodnutí. - Osnova
- Základní pojmy a souvislosti ekonomie: Ekonomický způsob myšlení. Role modelu v ekonomii. Členění ekonomie. Základní metody a nástroje ekonomické analýzy.
- Trh a jeho charakteristika: Trh, směna a cena. Funkce trhu. Typy trhů. Subjekty trhu. Základní elementy trhu.
- Model dokonale a nedokonale konkurenčního trhu: Podstata dokonalé konkurence. Výstupy firmy ve velmi krátkém období. Výstupy firmy v krátkém období. Výstupy firmy v dlouhém období. Efektivnost dokonale konkurenčního trhu. Podstata nedokonalé konkurence. Příčina vzniku nedokonalé konkurence. Podoby nedokonalé konkurence.
- Trhy výrobních faktorů: Ceny výrobních faktorů. Trh práce v podmínkách dokonalé konkurence. Trh práce v podmínkách nedokonalé konkurence. Pojetí kapitálu. Kapitálové statky a jejich akumulace. Trh kapitálu. Výnosy z kapitálu.
- Tržní selhání a mikroekonomická role státu: Vymezení tržního selhání a jeho základních forem. Nedokonalá konkurence. Externality. Veřejné statky. Nedokonalé informace. Stát a tržní selhání. Vládní selhání.
- Základní makroekonomické ukazatele: Makroekonomie a stabilizační politika. Produkt. Cenová hladina. Vnější ekonomická rovnováha.
- Základní makroekonomické modely: Základní makroekonomické modely. Model multiplikátoru. Model AS-AD. Agregátní nabídka. Agregátní poptávka. Makroekonomická rovnováha v modelu AS-AD.
- Peníze a cenová stabilita: Vznik peněz a jejich funkce v ekonomice. Bankovní soustava a tvorba peněz. Peněžní zásoba a její změny – role centrální banky. Rovnováha na trhu peněz. Kvantitativní teorie peněz. Typy inflace a její dopady na chování ekonomických subjektů. Příčiny inflace a její dopady na ekonomiku. Protiinflační politika.
- Trh práce a nezaměstnanost: Definice pracovní síly a nezaměstnanosti. Druhy nezaměstnanosti. Trh práce.
- Ekonomický růst, ekonomický cyklus a hospodářská politika: Ekonomický růst. Ekonomický cyklus. Hospodářská politika.
- Fiskální politika: Státní rozpočet. Nástroje fiskální politiky. Saldo rozpočtu. Vládní dluh. Makroekonomický přístup k pojetí fiskální politiky. Rozpočet a problematika přerozdělování.
- Monetární politika: Monetární politika a její nástroje. Typy monetární politiky. Teoretický přístup k použití monetární politiky. Kombinace fiskální a monetární politiky.
- Hospodářská politika a měření její úspěšnosti: Hospodářská politika a její cíle. Makroekonomické výkonnostní indexy. Phillipsova křivka. Magické n-úhelníky.
- Literatura
- povinná literatura
- JUREČKA, Václav. Makroekonomie, 3., aktualizované a rozšířené vydání. 2017. vyd. Expert, 2017, 368 s. ISBN 978-80-271-0251-8. info
- HOLMAN, R. Ekonomie - 4. vyd. Praha: Beck, 2005. ISBN 80-7179-891-6. info
- TULEJA, P., MAJEROVÁ, I., NEZVAL, P. Základy makroekonomie. Brno: Computer Press, 2012. ISBN 978-80-265-0007-0. info
- TULEJA, P., NEZVAL, P., MAJEROVÁ, I. Základy mikroekonomie. Praha: CP Books, 2011. ISBN 978-80-251-3577-8. info
- Výukové metody
- Přednášky s diskusí: Teoretický výklad doplněný o příklady z praxe a prostor pro otázky a diskusi.
Samostatná práce studentů: Studium doporučené literatury, vypracování průběžných úkolů a příprava na testy.
Skupinová práce a prezentace: Kooperace na vybraných tématech, prezentace názorů a závěrů před skupinou.
Práce s odbornou literaturou: Aktivní využití základních a doplňkových textů k rozšíření znalostí. - Metody hodnocení
- Předmět je ukončen zkouškovým testem, jenž student absolvuje v rámci systém IS SU. K úspěšnému zvládnutí testu je zapotřebí, aby student test napsal minimálně na 60 %, tj. na 18 z celkových 30 bodů.
- Informace učitele
- Veškeré potřebné informace jsou k dispozici v rámci Interaktivní osnovy předmětu.
- Další komentáře
- Studijní materiály
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2025/UVSSPUK009