UVSSPUK009 Základy ekonomie

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2024
Rozsah
10př/sem. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Rozvrh
Pá 22. 3. 13:55–18:00 C310, Pá 3. 5. 13:55–18:00 C312
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je podat studentům ucelený výklad základů ekonomie, přičemž v úvodní části bude kladen důraz na problematiku mikroekonomie a v části následné na problematiku makroekonomie. V části věnované mikroekonomii budou studenti seznámeni se základními ekonomickými pojmy, fungováním trhu, chováním dílčích ekonomických subjektů, modely dokonale a nedokonale konkurenčního prostředí a s fungováním trhu práce a kapitálu. Výklad zaměřený na problematiku makroekonomie by měl přispět k lepšímu pochopení fungování ekonomiky jako celku. Z tohoto důvodu se studenti seznámí s makroekonomickými veličinami, agregátní nabídkou a poptávkou, s rolí peněz v ekonomice, problematikou trhu práce z makroekonomického hlediska a se základním typy hospodářských politik, tj. zejména s politikou fiskální a monetární. V závěru kurzu pak získají informace o problematice hospodářského cyklu. V rámci seminářů si student upevní a prohloubí poznatky získané v rámci přednášek.
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu dokáže student definovat základní pojmy z oblasti mikroekonomie i makroekonomie, bude schopen popsat vzájemný vztah mezi těmito disciplínami a ostatními ekonomickými obory. Student bude také schopen zhodnotit mikroekonomické i makroekonomické cíle, jejich dosahovaní a efektivnost jednotlivých nástrojů pro jejich dosažení. Bude umět popsat fungování základních vazeb a prvků v rámci dílčích i agregovaných trhů. Bude se orientovat v problematice posuzování vývoje na dílčích i agregovaných trzích a bude schopen popsat, jakou roli mají ekonomické subjekty v ekonomice. Student dokáže rozlišit mezi základními mikroekonomickými a makroekonomickými modely a základními typy hospodářské politiky. Bude umět rozlišovat mezi základními nástroji a metodami využívanými pro popis chování dílčích ekonomických subjektů i ekonomiky jako celku. Bude také schopen popsat principy vedoucí k dosažení dílčí i všeobecné rovnováhy. Student bude vědět, jaká je role domácností, firem a státu v ekonomice. Dokáže také popsat základní problémy spojené s měřením hlavních makroekonomických agregátů. V rámci svých kompetencí tedy bude schopen rozeznat a aplikovat jednotlivé nástroje mikroekonomie a makroekonomie. Získané poznatky základů ekonomie studentovi umožní lépe pochopit chování jednotlivých ekonomických subjektů v ekonomice a budou základním předpokladem pro studium dalších předmětů ekonomického charakteru.
Osnova
  • 1. Základní pojmy a souvislosti ekonomie 2. Chování spotřebitele a formování poptávky, teorie firmy a formování nabídky 3. Model dokonale a nedokonale konkurenčního trhu 4. Dokonalá a nedokonalá konkurence 5. Trhy výrobních faktorů 6. Tržní selhání a mikroekonomická role státu 7. Základní makroekonomické ukazatele 8. Základní makroekonomické modely 9. Peníze a cenová stabilita 10. Trh práce a nezaměstnanost 11. Ekonomický růst, ekonomický cyklus a hospodářská politika 12. Fiskální a monetární politika 13. Hospodářská politika a měření její úspěšnosti
Literatura
    povinná literatura
  • TULEJA, P., NEZVAL, P., MAJEROVÁ, I. Základy mikroekonomie. 2. aktualizované vyd. Brno: BizBooks, 2011.
  • JUREČKA, V. A KOL. Makroekonomie. 3. aktualizované a rozšířené vyd. Praha: Grada, 2017.
  • JUREČKA, V. A KOL. Mikroekonomie. 3. aktualizované a rozšířené vyd. Praha: Grada, 2018.
  • TULEJA, P., MAJEROVÁ, I., NEZVAL, P. Základy makroekonomie. 2. aktualizované vyd. Brno: BizBooks, 2012.
  • TULEJA, P. Opava: Fakulta veřejných politik v Opavě, 2020. Dostupné z: https://elearning.slu.cz/course/index.php?categoryid=66
    doporučená literatura
  • PALIČKOVÁ, I. Cvičebnice mikroekonomie. Brno: BizBooks, 2012.
  • VARIAN, Hal R. Intermediate microeconomics: a modern approach. 8th ed. New York: W.W. Norton & Co., 2010.
  • HOLMAN, R. Základy ekonomie: pro studenty vyšších odborných škol a neekonomických fakult VŠ. 3. vydání. Praha: C.H. Beck, 2015.
  • HOLMAN, R. Ekonomie. 6. vydání. Praha: C.H. Beck, 2016.
  • HOLMAN, R. Ekonomie: sbírka řešených otázek a příkladů. Praha: C.H. Beck, 2016.
Informace učitele
Během semestru mohou studenti využít celkem 10 hodin prezenčních přednášek, jejichž součástí je vysvětlení obtížných částí učiva. Student při průběžném studiu využívá studijní oporu, z ní zpracuje vybrané korespondenční úkoly, které bude diskutovat při individuálních a skupinových konzultacích. Kontakt s vyučujícím bude probíhat e-mailem, prostřednictvím e-learningové podpory v LMS Moodle, v prostředí IS SU nebo pomocí aplikace Microsoft Teams. Přístup do Microsoft Teams mají všichni studenti a zaměstnanci Slezské univerzity v Opavě. V rámci výuky bude v aplikaci vytvořena část, která bude sloužit výhradně ke komunikaci a sdílení informací v rámci předmětu. Aplikace Microsoft Teams samozřejmě umožňuje i efektivní komunikaci mezi studenty. U zkoušky student prokáže znalosti povinné literatury, studijní opory a přednášek kontaktní výuky. Student může průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím elektronické pošty, individuálních nebo skupinových konzultací. Konzultační dny a hodiny stanoví vyučující při zahájení semestru, ale dle potřeby studentů je k dispozici i mimo stanovené konzultace po předchozí domluvě. E-learningová podpora předmětu v LMS Moodle je dostupná na webových stránkách předmětových opor.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2024/UVSSPUK009