VS24VK009 Právo sociálního zabezpečení

Fakulta veřejných politik v Opavě
léto 2025
Rozsah
10/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Garance
JUDr. Michal Vítek, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Předpoklady
Znalost základních pojmů a institutů správního práva.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět poskytuje absolventovi podrobné informace o právní úpravě a systému sociálního zabezpečení v českém právním řádu. Předmět je pojímán jako komplementární k předmětu Ekonomika a správa sociálního zabezpečení v tom smyslu, že se soustředí na právní rovinu problematiky. Předmět se ve své obecné části věnuje historickým a lidskoprávním východiskům současné úpravy sociálního zabezpečení a seznamuje studenta se současným systémem právní úpravy sociálního zabezpečení z hlediska systémového a z hlediska právních vztahů a aplikovatelné právní úpravy. Zahrnut je také výklad o mezinárodněprávních aspektech dotčené problematiky a o dopadu evropské právní úpravy. Právo sociálního zabezpečení je zasazeno do kontextu jiných právních oborů, zejména je akcentován vztah k materii správního práva. Ve zvláštní části předmětu je věnována pozornost jednotlivým subsystémům sociálního zabezpečení: nemocenskému a důchodovému pojištění, systému státní sociální podpory a úpravě v oblasti sociálních služeb. Předmět se zabývá také právními aspekty státní politiky zaměstnanosti.
Výstupy z učení
Absolvent předmětu získá podrobný vhled do struktury právní úpravy sociálního zabezpečení v České republice a o institutech, zejména z oblasti správního práva a práva soc. zabezpečení, které jsou v dané oblasti užívány. Absolvent bude upozorněn také na recentní judikatorní vývoj v oblasti sociálního zabezpečení.
Osnova
  • 1. Právo sociálního zabezpečení v českém právním řádu 2. Historická východiska práva sociálního zabezpečení: geneze současné úpravy 3. Systém právní úpravy v oblasti sociálního zabezpečení 4. Dopady mezinárodněprávní a evropské úpravy v oblasti sociálního zabezpečení 5. Postavení subjektů v právních vztazích sociálního zabezpečení 6. Právní úprava systému důchodového pojištění 7. Právní úprava systému veřejného zdravotního pojištění 8. Právní úprava v oblasti nemocenského pojištění 9. Právní úprava v oblasti státní sociální podpory 10. Ostatní dávky státní sociální podpory 11. Právní úprava v oblasti politiky zaměstnanosti 12. Odpovědnostní vztahy v oblasti práva sociálního zabezpečení 13. Procesní úprava v oblasti sociálního zabezpečení a vybraná judikatura
Literatura
    povinná literatura
  • zákon č.187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
    doporučená literatura
  • zákon č.108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění
  • zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
  • zákon č.155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění
  • zákon č.117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění
  • zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně některých souvisejících zákonů
  • Štangová, V., Lang, R. a kol.. Právo sociálního zabezpečení v bodech s příklady. Plzeň: Aleš Čeněk. 2021
  • KOLDINSKÁ, K., Právo sociálního zabezpečení, 1. vyd., C.H. Beck, Praha 2022, ISBN 978-80-7400-902-0
Výukové metody
Přednášky, semináře, doporučená literatura
Metody hodnocení
Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné získat alespoň 80 ze 100 možných kvalifikačních bodů, které jsou studentovi přiřazovány na základě: a) výsledku písemné zkoušky (či ústní zkoušky v náhradním termínu), za kterou je možno získat až 100 kvalifikačních bodů; b) vypracování seminární práce v rozsahu až 5 NS, za kterou je možno získat až 10 kvalifikačních bodů; c) příprava prezentace na zvolené či určené související téma nabízející prohloubení vhledu do problematiky, za kterou je možno získat až 10 kvalifikačních bodů.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2025/VS24VK009