FVP:UNZSRD003 Základy genetiky - Informace o předmětu
UNZSRD003 Základy genetiky
Fakulta veřejných politik v Opavěléto 2024
- Rozsah
- 4se+8sam/sem. 1 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- RNDr. Martina Wijová (přednášející)
- Garance
- RNDr. Michaela Klementová
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Mgr. Veronika Slováček Hagenová - Rozvrh
- Pá 1. 3. 10:35–13:50 NK01
- Předpoklady
- FAKULTA(FVP) && TYP_STUDIA(C)
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Všeobecné ošetřovatelství (program FVP, VSEO)
- Cíle předmětu
- Studijní předmět přináší základní informace z oblasti genetiky. Popisuje strukturu a funkci nukleových kyselin a bílkovin. Zabývá se také chybami v přenosu genetického kódu a jejich příčinami. V další fázi objasňuje přenos genetické informace u diploidních organismů (tedy i u člověka) a zákonitosti při kombinaci vlastností rodičů při vzniku potomstva. Navazující část je věnována genetice člověka. Věnuje pozornost eticko-sociálním specifikům a eugenice. Dále vysvětluje základní vyšetřovací metody. Uvádí nejčastější geneticky podmíněné choroby a jejich projevy.
- Výstupy z učení
- Odborné znalosti: Student umí popsat a vysvětlit základní principy dědičnosti. Je schopen řešit modelové úlohy s ohledem na specifika rozmanitých způsobů genové exprese. Odborné dovednosti: Student je připraven využít svých znalostí v rozšiřujících odborných předmětech zaměřených na klinickou praxi v souvislosti s dědičností a geneticky podmíněnými chorobami. Obecná způsobilost: Student se dokáže samostatně rozhodovat a komunikovat s lidmi postiženými geneticky podmíněnými chorobami. Orientuje se v základních požadavcích podle specifikace konkrétní choroby. Kompetence: Zprostředkovává jednotlivcům, rodinám, skupinám, a jejich příbuzným potřebné informace v přiměřené formě z hlediska svých kompetencí a stará se o to, aby tyto informace byly srozumitelné a aby mohla dosažené výsledky v informovanosti klientů/pacientů vyhodnotit.
- Osnova
- 1. Molekulární biologie a molekulární genetika. 2. Nukleové kyseliny a bílkoviny - replikace, transkripce, translace. 3. Regulace genové exprese. 4. Mutace a jejich důsledky. 5. Rozmnožování buněk - mitóza a meióza. 6. Meióza a zrání pohlavních buněk. 7. Obecná genetika - základní pojmy. 8. Mendelovy zákony. 9. Vazba genů, dědičnost a pohlaví. 10. Genetika člověka. 11. Pozorovací metody výzkumu genetiky člověka. 12. Genetická předpověď a genetické poradenství. 13. Geneticky podmíněné choroby. 14. Genové terapie, genetické inženýrství a eugenika.
- Literatura
- povinná literatura
- SILBERNAGL, S., LANG, F. Atlas patofyziologie. Praha: Grada Publishing, 2012. ISBN 978-80-247-3555-9. info
- HERRMANN, R. Genetika pro sestry. Distanční studijní opora a e-learningový kurz [online]. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2011. URL info
- FERÁK, V., SRŠEŇ, Š. Genetika človeka. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1990. ISBN 80-08-00349-9. info
- Výukové metody
- Přednášky, cvičení.
- Metody hodnocení
- Podmínkou udělení zápočtu je povinná účast na výuce s minimální prezencí 80 % a splnění kritérií zápočtového testu.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/leto2024/UNZSRD003