FVP:UVSRPEP005 Otázka demokracie I - Informace o předmětu
UVSRPEP005 Otázka demokracie I
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2011
- Rozsah
- 2/0/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Petr Hlaváček, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Lukáš Vomlela, Ph.D. (přednášející) - Garance
- Mgr. Lukáš Vomlela, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Středoevropská studia (program FVP, B6702-MTS)
- Cíle předmětu
- Předmět se soustřeďuje na teorii demokratických režimů. Pozornost je věnována především jednotlivým základním teoriím demokracie, základním klasifikačním typům demokracie a podstatě fungování demokratických státních mechanismů. Cílem předmětu je seznámení studentů s teorií i praxí demokratických režimů a zvládnutí metod aplikace této teorie v politické vědě. Na předmět navazuje předmět Otázka demokracie II.
- Osnova
- 1. Úvod do předmětu
2. Fenomén demokracie
3. Antické a liberální teorie demokracie
4. Republikánská a deliberativní teorie demokracie
5. Sociálně-politické podmínky demokracie
6. Elity a demokracie, elitistické teorie, J. Schumpeter
7. Parlamentní demokracie
8. Prezidentské demokracie
9. Konsensuální demokracie
10. Konkurenční demokracie
11. Polyarchie
12. Teorie demokracie na začátku 21. století aneb další role liberální demokracie
- 1. Úvod do předmětu
- Literatura
- povinná literatura
- Hloušek, V., Kopeček, L. (eds.). Demokracie. Teorie, modely, osobnosti, podmínky, nepřátelé a perspektivy demokracie. Brno: Mezinárodní politologický ústav, 2003. info
- ŘÍCHOVÁ, B. Přehled moderních politologických teorií. Empiricko-analytický přístup v soudobé politické vědě. Praha, Portál, 2000. info
- SVENSSON, P. Teorie demokracie. Brno: CDK, 1995. info
- ČERMÁK, V. Otázka demokracie I. - Demokracie a totalitarismus. Praha: Academia, 1992. info
- doporučená literatura
- HLOUŠEK, V., KOPEČEK, L. Konfliktní demokracie. Moderní masová politika ve střední Evropě. Brno: Masarykova univerzita, MPÚ, 2004. info
- DAHL, R. O demokracii. Praha, Portál, 2001. info
- SARTORI, G. Srovnávací ústavní inženýrství. Praha: SLON, 2001. info
- ČERMÁK, V. Otázka demokracie III. - Společnost a stát. Olomouc, 1997. info
- DAHL, R. Demokracie a její kritici. Praha, VP, 1995. info
- JODL, M. Teorie elit a problém elit. Praha, VP, 1994. info
- SARTORI, G. Teória demokracie. Bratislava: Archa, 1993. info
- Informace učitele
- Během semestru student napíše seminární práci v rozsahu 7-10 normostran (1 NS 1800 znaků včetně mezer) na téma vycházející z teorie demokracie obsažené v předmětu. Konkrétní téma seminární práce bude studentem oznámeno vyučujícímu prostřednictvím emailu nejpozději do neděle 25. září 2011 včetně, který jej následně schválí, příp. upraví. Seminární práce bude odevzdána vyučujícímu v elektronické podobě nejpozději do 16. prosince 2011 včetně. Později zaslané práce nebudou akceptovány.
Ve zkouškovém období student absolvuje písemný zápočtový test vycházející z odpřednášených témat a základní literatury.
Formální požadavky na úpravu seminární práce:
Práce kromě vlastního textu (včetně úvodu a závěru) obsahuje titulní stranu, poznámkový aparát a seznam literatury. Text je psán ve formátu Word, případně Open Office (nikoliv pdf), a to standardním typem a velikostí písma, řádkováním 1,5 a je zarovnán do bloku. Poznámkový aparát a seznam literatury jsou vedeny v souladu s normou vedení bibliografických odkazů a citací (ČSN ISO 690 a 690-2 - viz např. stránky www.citace.com). Seznam literatury je uveden v abecedním pořadí na konci práce. Akceptovány jsou pouze relevantní odborné zdroje či autentické prameny. Odkazy na internetové encyklopedie typu Wikipedie budou přijaty pouze v odůvodněných případech.
Hodnotící metody:
Odevzdání a přijetí seminární práce je předpokladem pro připuštění k zápočtovému testu. Práce bude hodnocena v rozsahu 0-10 bodů (pro přijetí je nutno získat minimálně 6 bodů), a to dle: 1. obsahu textu - dodržení a naplnění tématu, míry faktických chyb atd. (5 bodů), 2. použité literatury (2 body), 3. dodržení formálních požadavků (2 body) a 4. jazykové kultury (1 bod). V případě nedostatečného zisku bodů může student práci ve stanoveném termínu jednou opravit. Zjevné nedodržení formálních požadavků (viz výše) či výrazně nízká jazyková úroveň textu je důvodem k nepřijetí práce, dokud nebudou tyto nedostatky odstraněny. Při zjištění plagiátorství nebude student v předmětu klasifikován, případně budou přijaty další postihy.
Zápočtový test se skládá z deseti otevřených otázek rozdělených do tří skupin (3 otázky za 4 body, 4 otázky za 6 bodů a 3 otázky za 8 bodů) s maximálním ziskem 60 bodů. Pro udělení zápočtu je nutné za zápočtový test získat minimálně 36 bodů, tedy 60 %. Termín konání zápočtového testu bude oznámen nejpozději dva týdny před začátkem zkouškového období. V případě neúspěchu má student právo na vykonání opravného písemného testu.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2011/UVSRPEP005