FVP:USESEN029 Politický systém v ČR - Informace o předmětu
USESEN029 Politický systém v ČR
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2012
- Rozsah
- 1/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D.
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Středoevropská studia (program FVP, N6702-MTS)
- Cíle předmětu
- Cílem kursu je charakterizovat stručný vývoj utváření politického systému ČR s přihlédnutím k polistopadovým změnám ve federální republice. Kurs je rozdělen chronologicky na sedm etap, jejichž mezníky jsou volby do ČNR/PS PČR (1989-1990, 1990-1992, 1992-1996, 1996-1998, 1998-2002, 2002-2006 a červen 2006 doposud). Posluchači se seznámí se základními zákony (Ústava, volební zákony, zákon o politických stranách atd.), mechanismy voleb, historií politických stran a hnutí, volebními výsledky, programy stran atd. Vedle toho bude provedena charakteristika stranického systému a nastíněny hlavní etapy jeho vývoje. V přednáškách se vyučující věnuje rovněž obecní a krajské politice, jejím hlavním aktérům, volebním výsledkům, regionálnímu rozvrstvení podpory politických stran a aplikaci vybraných teorií na stranický systém ČR. Cílem seminářů je podrobněji zkoumat některé aspekty stranického systému, jakož i širší souvislosti existence, činnosti a normativního zakotvení některých institucí politického systému ČR. Závěr semestru je věnován volnější diskusi, resp. "případovým studiím" o studenty vybraných jevech politického života ČR.
- Osnova
- 1. Listopadové události 1989, vznik OF a VPN, přeměna stran NF a vznik nových či obnovování dříve existujících stran, konstituování demokracie, volby 1990.
2. Krystalizace politických stran od voleb 1990, rozpad OF a vznik následnických subjektů. Vztah mezi ČR a SR.
3. Analýza voleb 1992, pilíře pravicové politiky, rozdělení Československa.
4. Analýza voleb 1996, sestavení menšinové vlády, programové rozdíly levice - pravice.
5. Politická situace v roce 1997, pád koaliční vlády, sestavení nového kabinetu. Situace před volbami v roce 1998. Způsob sestavení vlády v r. 1998, tzv. opoziční smlouva a TZV. toleranční patent.
6. Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2002. Interpretace Výsledků, sestavení vlády.
7. Referendum o přistoupení k EU a Evropské volby. Vývoj stranického systému v letech 2002-2006, analýza voleb do PS PČR v roce 2006
8. Komunální a krajská politika. Teorie voleb druhého řádu.
9. Volební systémy v ČR. Volební reformy.
10. Legislativní ukotvení politického systému ČR. Legislativní proces v ČR.
11. Aplikace vybraných teorií na vývoj stranického systému ČR.
12. Zahraniční politika ČR, tvorba, aktéři, národní zájmy.
- 1. Listopadové události 1989, vznik OF a VPN, přeměna stran NF a vznik nových či obnovování dříve existujících stran, konstituování demokracie, volby 1990.
- Literatura
- povinná literatura
- MALÍŘ, Jiří - MAREK, Pavel a kol. Politické strany, II. díl. Doplněk, Brno, 2005. info
- PŠEJA, Pavel. Stranický systém České republiky. CDK, Brno, 2005. info
- ŠIMÍČEK, Vojtěch - HLOUŠEK, Vít (ed.). Výkonná moc v ústavním systému České republiky. MPÚ, Brno, 2005. info
- HLOUŠEK, V. a KOPEČEK, L. Konfliktní demokracie. Moderní masová politika ve střední Evropě. Brno: MPÚ MU, 2004. info
- FILIP, J. Ústavní právo ČR. I. Brno: Masarykova univerzita, 2004. info
- ŠARADÍN, Pavel a kol. Volby do Evropského parlamentu v České republice. Periplum, Olomouc, 2004. info
- NOVÁK, Miroslav - LEBEDA, Tomáš a kol. Volební a stranické systémy. ČR v mezinárodním srovnání. Aleš Čeněk, Dobrá Voda, 2004. info
- SUK, Jiří. Labyrintem revoluce. Prostor, Praha, 2003. info
- Vodička, K. - Cabada, L. Politický systém České republiky. Praha: Portál, 2003. info
- HLOUŠEK, Vít - KOPEČEK, Lubomír. Rudí a růžoví. Brno: MPÚ MU, 2002. info
- MANSFELDOVÁ, Zdenka - TUČEK, Milan. Současná česká společnost. Sociologický ústav, Praha, 2002. info
- OUTLÝ, Jan. Strany a stát, volby a finance. Periplum, Olomouc, 2002. info
- KLÍMA, Michal. Kvalita demokracie v České republice a volební inženýrství. Radix, Praha, 2001. info
- KUNC, Jiří. Stranické systémy v re/konstrukci. Praha: SLON, 2000. info
- FIALA, Petr - STRMISKA, Maxmilián. Teorie politických stran. Barrister and Principal,Brno, 1998. info
- ŠIMÍČEK, Vojtěch (ed.). Aktuální problémy parlamentarismu. Masarykova univerzita v Brně, Brno, 1996. info
- Informace učitele
- Během semestru student napíše seminární práci, na seminář vypracuje position paper a ve zkouškovém období složí ústní zkoušku.
Každý student vypracuje na příslušný seminář position paper na téma určené vyučujícím na úvodní hodině. Position paper vyjadřuje stanovisko studenta (studentův názor) k danému problému podložené odbornými argumenty. Skládá se z výtahu ve formě strukturovaného textu v rozsahu 1-2 normostrany (je zasláno vyučujícímu nejpozději jeden den před termínem position paperu) a prezentace v powerpointu (v délce 20-30 minut), kterou vybraný student prezentuje na semináři.
Seminární práce bude v rozsahu 8-10 normostran (1 NS 1800 znaků včetně mezer) na téma dle výběru studenta. Konkrétní téma seminární práce bude studentem oznámeno vyučujícímu na níže uvedenou emailovou adresu nejpozději do 5. října 2012 včetně, který jej následně schválí, případně upraví. Nedodržení termínu má za následek znásobení rozsahu práce za každý následující započatý týden, a to nejpozději do 3 týdnů (čtyřnásobek). Seminární práce bude zaslána vyučujícímu v elektronické podobě na adresu petrhlavacek@centrum.cz nejpozději do 21. prosince 2012 včetně. Později zaslané práce nebudou akceptovány.
Obsahem ústní zkoušky jsou přednášková témata předmětu vycházející z přednášek, základní literatury i znalostí aktuálního vývoje. V průběhu zkoušky jsou položeny dvě hlavní otázky.
Formální požadavky na úpravu seminární práce:
Práce kromě vlastního textu (včetně úvodu a závěru) obsahuje titulní stranu, poznámkový aparát a seznam literatury. Text je psán ve formátu Word, případně Open Office (nikoliv pdf), a to standardním typem a velikostí písma, řádkováním 1,5 a je zarovnán do bloku. Poznámkový aparát a seznam literatury jsou vedeny v souladu s normou vedení bibliografických odkazů a citací (ČSN ISO 690 a 690-2 - viz např. stránky www.citace.com). Seznam literatury je uveden v abecedním pořadí na konci práce. Akceptovány jsou pouze relevantní odborné zdroje či autentické prameny (vyjma základní literatury). Odkazy na internetové encyklopedie typu Wikipedie budou přijaty pouze v odůvodněných případech.
Hodnotící metody:
Position paper je hodnocen maximálně 8 body plus maximálně 2 bonusovými body v případě jeho prezentace na semináři.
Seminární práce je hodnocena v rozsahu 0-10 bodů, a to dle: 1. obsahu textu - dodržení a naplnění tématu, míry faktických chyb atd. (5 bodů), 2. použité literatury (2 body), 3. dodržení formálních požadavků (2 body) a 4. jazykové kultury (1 bod). Zjevné nedodržení formálních požadavků (viz výše) či výrazně nízká jazyková úroveň textu je důvodem k nepřijetí práce, dokud nebudou tyto nedostatky odstraněny. Při zjištění plagiátorství nebude student v předmětu klasifikován, případně budou přijaty další postihy.
Ústní zkouška je hodnocena maximálně 12 body.
Celkové hodnocení je uděleno na základě součtu bodů za všechny úkoly (position paper 8 bodů, seminární práce 10 bodů, ústní zkouška 12 bodů). Celkem lze získat 30 bodů, přičemž minimální hranicí pro hodnocení E je zisk 18 bodů (60 %). V případě hodnocení F má student právo na vykonání opravné ústní zkoušky. Position paper ani seminární práce se neopravují.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2012, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2012/USESEN029