USESEN006 Evropské právo

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2013
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Jana Červenková (přednášející)
Garance
Mgr. Jana Červenková
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Studenti se seznámí s historickým pozadím a kořeny evropských integračních procesů od poválečného období až po současnost. Stěžejní část předmětu představuje právní zakotvení institucionální struktury Evropských společenství a zejména hmotné sekundární právo, vyjadřující cíle klíčových společných a koordinovaných politik Evropské unie, počítaje v to také II. a III. pilíř EU, tedy vnitřní věci a justici (včetně Schengenského prostoru a evropského zatýkacího rozkazu), bezpečnostní a zahraniční politiku a na okraj i proponovanou politiku obrannou. Studenti budou tedy jednak ovládat institucionální rámec EU, jednak se budou orientovat v širších souvislostech evropské integrace, včetně postavení EU v mezinárodních vztazích. Získají rovněž systematickou znalost základů evropského práva, priorit společných a koordinovaných politik, které jsou kotveny právně a v neposlední řadě přehled i o nevyhnutelných fiskálních otázkách evropského měnového systému.
Osnova
  • Přehled probírané látky:
    1. Společensko-politické příčiny vzniku evropských integračních procesů po 2. světové válce a jejich právní rámec.
    2. Primární evropské právo v dynamice jeho vývoje, Ústava pro Evropu a tzv. "Lisabonská smlouva".
    3. Institucionální rozměr Evropské unie, právo, legislativní iniciativa, legislativní procedura. Volby do Evropského parlamentu.
    4. Společné politiky EU, obecné důvody jejich zavedení, legislativní rámec realizace a jejich priority v dynamice aktuálních změn.
    5. Koordinované evropské politiky, právní rámec jejich realizace, priority, energetická charta, evropská sociální charta.
    6. Sekundární právo Evropské unie, intenzita působení na členská státy, okruh subjektů oprávněných k jejich vydání, publikace, notifikace.
    7. Fiskální rámec Evropské unie, tvorba a schvalování rozpočtu, rozpočtové a měnové priority, ingerence Evropské centrální banky, harmonizace daňových otázek v Evropské unii.
    8. Evropský měnový systém. Kompetence Evropské centrální banky, charakteristika právně kotvených kritérií konvergence pro vstup do eurozóny.
    9. Schengenský systém, evropský zatýkací rozkaz a podmínky pro jeho vydání, okruh subjektivních stránek trestných činů v řízení opravňujících vydání evropského zatýkacího rozkazu, řízení o prejudiciální otázce, evropské občanství, Europol, extradiční řízení.
    10. Právní rámec jednotného vnitřního trhu, I. II. a III. pilíř Evropské unie lisabonská strategie, Evropská unie a její místo v mezinárodních vztazích, priority, institucionální rovina.
    11. Evropské právo obchodních společností, societas europea, kartelové dohody, právní regulace fúzí.
    12. Kohezní fond, strukturální fondy Evropské unie, struktura, administrativní a právní pravidla čerpání, regionální operační programy, působnost centrálních orgánů státní správy a krajů v realizaci projektů.
Literatura
    povinná literatura
  • ŠIŠKOVÁ, Naděžda - STEHLÍK, Václav. Evropské právo 1. Praha: Linde, 2008. info
  • Evropské právo (Dokumenty). Ostrava: Sagit, 2007. info
  • DĚDIČ, Jan. Evropské právo společností. Praha: Linde, 2007. info
  • PROCHÁZKA, Radoslav, ČORBA, Juraj. Základy práva Európskej únie. Žilina: Eurokodex, 2007. info
  • RAINER, Arnold - SVOBODA, Pavel, TICHÝ, Václav. Evropské právo. Praha: Beck, 2006. info
  • POMAHAČ, Richard. Evropské právo. Praha: Linde, 2006. info
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2012, zima 2014.