FVP:USESEP008 Dějiny Československa - Informace o předmětu
USESEP008 Dějiny Československa
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2018
- Rozsah
- 1/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc.
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je obšírně seznámit studenty s okolnostmi vzniku a významnými událostmi a procesy politického, ekonomického a společenského vývoje Československa. Studenti se podrobně seznámí s klíčovými událostmi československých politických dějin (změny vlád, vývoj politického systému, zahraničně-politické vazby a vztahy, ústavy a významné právní dokumenty) a socioekonomického vývoje. Důraz bude kladen na souvislost proměn československého státu a společnosti s významnými událostmi a procesy evropského popř. světového dění, zejména s vývojem střední Evropy jako specifického geopolitického, ale též kulturního regionu. Obsahem seminářů bude obšírný rozbor významných událostí či dokumentů z československých dějin daného období, na kterém se budou studenti podílet formou seminárních prací. Absolventi kurzu by měli být schopni využít nabytých znalostí při hodnocení událostí a procesů vývoje soudobé české společnosti a interpretovat jejich význam a důsledky v celém středoevropském resp. evropském prostoru.
- Osnova
- 1. Přehled pramenů a literatury k dějinám Českých zemí, Slovenska a Československa. Shrnutí středověkého vývoje českých zemí a Slovenska do Třicetileté války.
2. České země a Slovensko pod vládou Habsburků. Zánik stavovského státu a začlenění českých zemí do habsburské monarchie. Politický, hospodářský a sociální vývoj české a slovenské společnosti v 18. a 19. století. Multinárodnostní vztahy uvnitř habsburské střední Evropy.
3. První světová válka a rozpad monarchie, vznik Československé republiky. Politický systém, hospodářské, sociální, národnostní poměry v novém státě. Vztahy s ostatními nově vzniklými středoevropskými státy.
4. První Československá republika
Politický a správní vývoj, sociální a ekonomické změny. Národnostní problémy, vztahy se sousedy. Dopady hospodářské krize, politické, ekonomické, nacionální a sociální konflikty. Vzestup nacismu a zánik ČSR
5. Druhá republika a Protektorát. Rozklad demokratického systému a zánik státu. Politický, ekonomický a sociální vývoj v Českých zemích. Osud menšin a protifašistický odboj. Slovenský štát.
6. Osvobození a vývoj obnovené ČSR v prvních letech míru. Dopad válečného a poválečného světového dění na vývoj Československa. Konstituování nového politického a ekonomického uspořádání ČSR. Odsun Němců a vztahy k sousedním zemím v podmínkách vznikající studené války.
7. Politický převrat v únoru 1948, jeho přípravy, průběh a bezprostřední důsledky.
8. Československo v první etapě existence totalitního státu (1948 - 1953). Dotvoření politického, ekonomického a represivního systému, začlenění do sovětského bloku a vztahy s jeho dalšími středoevropskými členy.
9. Období tání a pražské jaro 1968. Dopady světového a evropského vývoje na politický, ekonomický a společenský vývoj Československa ve druhé pol. 50. a v 60. letech. Pokus o reformu v letech 1967-1968 a jeho neúspěch.
10. Československo v 70 a 80. letech. Normalizace a její politické, ekonomické, společenské a kulturní souvislosti. Vývoj vztahů k Sovětskému svazu a ostatním středoevropským socialistickým zemím. Politická a kulturní opozice proti komunistickému režimu, nárůst neformálních aktivit v období 80. let.
11. Pád komunistického režimu v r. 1989 a rozpad Československa. Mezinárodní, politické, ekonomické a sociální souvislosti krize a pádu komunistické vlády v Československu. Obnova demokratické občanské společnosti a tržní ekonomiky po roce 1989. Politické, ekonomické a sociální souvislosti rozpadu Československa.
12. Závěrečné shrnutí, zhodnocení současného postavení České republiky a Slovenska v Evropě, jejich vztahů se sousedy a s ostatními zeměmi EU.
- 1. Přehled pramenů a literatury k dějinám Českých zemí, Slovenska a Československa. Shrnutí středověkého vývoje českých zemí a Slovenska do Třicetileté války.
- Literatura
- povinná literatura
- GEBHART, J. - KUKLÍK, J. Velké dějiny zemí koruny české. Svazek 15.b (1938 - 1945). Praha: Paseka, 2007. info
- Křen, J. Dvě století Evropy. Praha, 2005. info
- Kárník, Z. České země v éře První republiky. Díl I. II. III. Praha, 2000. info
- KAPLAN, K. Nekrvavá revoluce. Praha: MF, 1993. info
- URBAN,O. Česká společnost 1948 - 1918. Praha: Svoboda, 1982. info
- doporučená literatura
- Kaplan, K. Československo v letech 1945 - 1948, Praha 1991. info
- Kaplan, K. Československo v letech 1948 - 1953, Praha 1991. info
- Kaplan, K. Československo v letech 1953 - 1966, Praha 1992. info
- Kaplan, K. Československo v letech 1967 - 1969, Praha 1993. info
- RYCHLÍK, J. Češi a Slováci ve 20. století. Česko-slovenské vztahy 1945-1992. Praha - Bratislava 1998. info
- KAPLAN,K. Československo v poválečné Evropě. Praha: Karolinum, 2004. info
- KAPLAN, K. - PALEČEK, P. Komunistický režim a politické procesy v Československu. Brno: Barrister & Principal, 2001. info
- Klimek, A. Boj o Hrad I. díl. Praha, 1996. info
- KAMENEC, I. Slovenský štát (1939 - 1945). Praha: Anomal, 1992. info
- KAPLAM,K. Pravda o Československu 1945 - 1948. Praha: Panorama, 1990. info
- Informace učitele
- Vypracování seminární práce (min. 10 stran) na vybrané téma a její prezentace v semináři.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2018/USESEP008