UNZSRK002 Odborná latinská terminologie

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2022
Rozsah
5se+21sam/sem. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Miroslav Morcinek (cvičící)
Garance
Mgr. Soňa Strakošová
Ústav nelékařských zdravotnických studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Mgr. Veronika Slováček Hagenová
Rozvrh
Čt 27. 10. 17:15–19:40 C311, Pá 4. 11. 16:25–18:00 C311
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmět je zvládnutí základů latinské gramatiky, zvládnutí potřebné šíři odborné zdravotnické terminologie, která je základním předpokladem pro její použití v praxi a pro studium ostatních odborných předmětů.
Výstupy z učení
Odborné znalosti: Student umí vysvětlit základy latinské gramatiky. Odborné dovednosti: Student dovede vhodně používat latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v kontextu. Dovede pracovat se slovníkem a odbornými příručkami. Obecná způsobilost: Rozumí pravidlům latinské gramatiky a používá latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v rámci teoretické výuky i v následné praxi. Čte s porozuměním odborné texty. Kompetence: S porozuměním používá latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v rámci teoretické výuky i praxe. Umí správně odhadnout neznámé termíny „per analogiam“. V průběhu studia své znalosti neustále zdokonaluje.
Osnova
  • Cíle: Cílem předmět je zvládnutí základů latinské gramatiky, zvládnutí potřebné šíři odborné zdravotnické terminologie, která je základním předpokladem pro její použití v praxi a pro studium ostatních odborných předmětů. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student umí vysvětlit základy latinské gramatiky. Odborné dovednosti: Student dovede vhodně používat latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v kontextu. Dovede pracovat se slovníkem a odbornými příručkami. Obecná způsobilost: Rozumí pravidlům latinské gramatiky a používá latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v rámci teoretické výuky i v následné praxi. Čte s porozuměním odborné texty. Kompetence: S porozuměním používá latinskou a řeckou zdravotnickou terminologii v rámci teoretické výuky i praxe. Umí správně odhadnout neznámé termíny „per analogiam“. V průběhu studia své znalosti neustále zdokonaluje. Přehled probírané látky přednášek: 1. Latinská abeceda, hláskosloví, tvarosloví. 2. Výslovnost, přízvuk, délka, četba s důrazem na výslovnost slov v latinském textu. 3. Syntaktická struktura lékařských termínů. 4. Přehled latinských předložek, předložkových vazeb. 5. Substantiva I. deklinace, slovesa I. konjugace, sloveso „esse“. 6. Substantiva II. deklinace, slovesa II. konjugace. 7. Adjektiva I. a II. deklinace. 8. Substantiva III. deklinace různoslabičná, stejnoslabičná, slovesa III. konjugace. 9. Opakování III. deklinace, zvýraznění výjimek této deklinace. 10. Adjektiva III. deklinace jednovýchodná, dvojvýchodná a trojvýchodná. 11. Řecká substantiva I., II. a III. deklinace. Přehled substantiv řeckého původu. 12. Substantiva IV. deklinace, slovesa IV. konjugace. 13. Substantiva V. deklinace. 14. Stupňování adjektiv I., II., III. deklinace, nepravidelné a neúplné stupňování. 15. Příslovce, jejich použití v latinských textech. 16. Přehled číslovek, jejich použití v latinských textech. 17. Přehled latinských zájmen a zájmenných adjektiv, jejich použití v latinských textech. 18. Latinské a řecké prefixy, sufixy, slova složená. 19. Slovní zásoba, odborná zdravotnická terminologie, diagnózy, shodný, neshodný přívlastek. 20. Postavení slovesa esse a významových sloves ve větě. 21. Četba a překlad textů s latinskou a řeckou odbornou zdravotnickou terminologií. 22. Využití teoretických znalostí v příbuzných zdravotnických oborech. 23. Využití teoretických znalostí v praxi.
Literatura
    povinná literatura
  • KOTZUROVÁ, M. Latinská terminologie I. Distanční studijní opora [online]. Slezská univerzita v Opavě, 2007. Dostupné online z .
  • KÁBRT, J., KÁBRT, J. Lexicon medicum. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-7492-200-8. info
  • KÁBRT, J.,CHLUMSKÁ, E. Úvod do lékařské terminologie. Učební texty Univerzity Karlovy v Praze (Karolinum). Praha: Karolinum, 2008. ISBN 978-80-246-0124-3. info
  • KÁBRT, J., CHLUMSKÁ, E. Lékařská terminologie. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0124-9. info
  • STRAKOŠOVÁ, S. Jazyk latinský. Skriptum pro studium bakalářské a magisterské se zdravotnickým zaměřením. Ostrava, Ostravská univerzita., 2000. ISBN 80-7042-328-5. info
    doporučená literatura
  • BILÍKOVÁ, E. Přehled latinské mluvnice. Brno: MC nakladatelství. 2001. ISBN 80-238-96-96-2.
  • KÁBRT, J. Jazyk latinský I. pro SZŠ. Praha: Informatorium, 2013. ISBN 978-80-7333-103-0. info
Výukové metody
Cvičení.
Metody hodnocení
Požadavky ke splnění zápočtu: 80 % aktivní účast na cvičeních (studentovi, který se z vážných důvodů nemohl povinné výuky zúčastnit, vyučující určí náhradní způsob splnění studijních povinností). Úspěšné absolvování zápočtového testu, minimálně 80 % úspěšnost.
Informace učitele
Rozsah konzultací (soustředění) 5+0, 19sam hodin. Kontaktní výuka je vedena systémem konzultací na vybraná témata. Kombinovaná část studia je realizována v prostředí e-learningového kurzu na e-portále http://elearning.fvp.slu.cz/. Pro výuku jsou zde studentům k dispozici studijní opory zahrnující korespondenční úkoly. Předmět je ukončen zápočtem, v rámci něj student prokáže znalosti základní i vybrané doporučené literatury a dokáže diskutovat o zpracovaných korespondenčních úkolech. Student bude moci průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím individuálních či skupinových konzultací nebo elektronické pošty. Úspěšné absolvování zápočtového testu, minimálně 80 % úspěšnost.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2023, zima 2024.