UPPVIP077 Dobrovolnictví v sociální práci

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2024
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD. (cvičící)
Garance
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: PhDr. Edita Ondřejová, Ph.D.
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
UPPVIP077/A: St 10:35–12:10 C205, kromě St 16. 10. ; a St 16. 10. 10:35–12:10 C303, T. Matulayová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Tematicky je předmět zaměřený na specifika dobrovolnictví v sociální práci. Důležitou součástí je téma specifik managementu v sociálních službách. Do výuky jsou zváni hosté z různých dobrovolnických organizací. Jedním z cílů předmětu je motivovat studenty k dobrovolnické činnosti; vzájemně sdílet a reflektovat zkušenosti s dobrovolnictvím.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: - objasnit význam dobrovolnictví pro společnost, jednotlivce i organizaci; - objasnit specifika dobrovolnictví v sociální práci a v sociálních službách; - formulovat výzkumné problémy a témata související s dobrovolnictvím v sociální práci - popsat specifika managementu dobrovolnictví v sociálních službách; - aplikovat poznatky z oblasti řízení dobrovolnictví při tvorbě dobrovolnické aktivity, činnosti nebo projektu v sociální práci; - kriticky reflektovat zapojení dobrovolníků do poskytování sociálních služeb.
Osnova
  • 1. Dobrovolnictví - základní terminologie. Dobrovolnictví jako společenský fenomén. 2. Výzkum dobrovolnictví - současný stav ve světě a v ČR. 3. Politika dobrovolnictví. 4. Motivace k dobrovolnictví. Přínosy dobrovolnictví. Bariéry v zapojení se do dobrovolnictví. 5. Dobrovolnictví v sociální práci – historie, současnost a budoucnost. 6. Dobrovolnictví v sociálních službách – aktuální stav, trendy, specifika řízení dobrovolníků. 7. Inkluzivní dobrovolnictví. 8. Dobrovolnictví a mezigenerační solidarita. 9. Dobrovolnictví mládeže. 10. Dobrovolnictví v nemocnicích. 11. Dobrovolnictví v hospicích. 12. Univerzitní dobrovolnictví.
Literatura
    povinná literatura
  • MATULAYOVÁ, T., JURNÍČKOVÁ, P., DOLEŹEL, J. a kol. Motivace k dobrovolnictví. Olomouc: vydavatelství UP, 2016.
  • Frič, Pavol, Pospíšilová Tereza a kol. Vzorce a hodnoty dobrovolnictví v české společnosti na začátku 21. století. Praha: Agnes, Hestia, 2010
  • TOŠNER, J., SOZANSKÁ, O. Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích. Praha: Portál, 2006.
  • Zákon č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě.
  • HRUŠKA, L.; HRUŠKOVÁ, A.; TOŠNER, J.; PILÁT, M. a kol. Analýza o stavu dobrovolnictví v zahraničí a ČR. Ostrava: ACCENDO. 2018.
    doporučená literatura
  • MONČEKOVÁ, Martina. Dobrovolnictví v salesiánském poslání: identita a směrnice salesiánského misijního dobrovolnictví. Praha: Salesiáni Dona Boska, 2020.
  • KOLIBOVÁ, Helena, Magdalena CHMELAŘOVÁ, Anna VÁCLAVÍKOVÁ a Věra JUŘÍČKOVÁ. Inkluzivní rozměr filantropických aktivit v regionálním kontextu. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2015.
  • Frič, Pavol, Martin Vávra. 2012. Tři tváře komunitního dobrovolnictví: neformální pomoc, organizovaná práce a virtuální aktivismus. Praha: Agnes.
  • Smith, D. H., Stebbins, R. A., Grotz, J. (eds.). 2016. The Palgrave Handbook of Volunteering, Civic Participation, and Nonprofit Associations. Palgrave Macmilan.
  • Sherr, Michael E. 2008. Social Work with Volunteers. Lyceum Books, Inc.
  • Frič, P. a kolektiv. Dárcovství a dobrovolnictví v České republice. Praha: NROS a Agnes, 2001
  • KOLIBOVÁ, Helena. Regionální determinanty altruistického chování pro filantropii a dobrovolnictví. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2014.
Výukové metody
přednášky, prezentace a diskuze s odborníky z praxe, skupinová práce a skupinový projekt
Metody hodnocení
Student si volí jednu ze dvou alternativ ukončení předmětu: Alternativa 1: absolvování min. 8 hodin dobrovolnické činnosti a zpracování písemné sebereflexe (s důrazem na zachycení významu dobrovolnické činnosti na profesní a osobní růst) Rozsah min. 1 – max. 2 normostrany Struktura: popis dobrovolnické činnosti, motivace, reflexe přínosů ve vztahu k osobnímu a profesnímu rozvoji (se zaměřením na profesní identitu). Alternativa 2: vypracování seminární práce na vybrané téma; plnění průběžných zadání. Téma musí korespondovat s obsahem kurzu a být zacílené na vybraný aspekt nebo cílovou skupinu sociální práce. Téma musí odsouhlasit vyučující kurzu. Rozsah: 5-7 s.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2024/UPPVIP077